Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak

BD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yeni iklim araştırması raporunda bu kış dünyayı bekleyen kabusu açıkladı. Raporda, 18'inci yüzyılda görülen 'Mini Buzul Çağı'nın tekrar yaşanabileceği duyuruldu.

Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak

BD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yeni iklim araştırması raporunda bu kış dünyayı bekleyen kabusu açıkladı. Raporda, 18'inci yüzyılda görülen 'Mini Buzul Çağı'nın tekrar yaşanabileceği duyuruldu.

Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak
08 Ekim 2018 - 22:06

duyuruldu.Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

NASA'nın açıkladığı bilimsel rapora göre bu kış mini buzul çağı yaşanabilir. Buna benzer bir kışı dünya en son 1450 yılında yaşadı. 500 yıla yakın süren bu dönemde kıtlık başladı ve ölümler geldi. NASA raporuna göre bir kaç aya olabilecekler şöyle:

Twitter Facebook Google Plus 114Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

GÜNEŞTE ŞOK KEŞİF : NASA uzmanları, Güneş’in en dış katmanında oluşan Güneş lekelerini ve Dünya’nın en üst atmosfer tabakası Termosfer’i inceledi. Termosfer’in soğuyup daraldığı, Güneş lekelerinin kaydedilmiş en düşük hareketlilikte olduğu belirlendi. Güneş lekelerinin en düşük hareketlilikte olmasının dünyaya etkisi iklimde olacak. Zira 11 yıllık dönemler halinde azalıp çoğalan bu lekeler, iklim koşullarında belirleyici rol oynuyor.

Twitter Facebook Google Plus 214Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

BU KIŞ ÇOK FENA KIŞ OLACAK: Lekelerin az gözlenmesi veya hiç gözlenmemesi, Dünya’nın sıcaklık seviyesini etkiliyor. Termosfer Güneş’teki leke hareketliliği yüksek olduğunda ısınıyor, az olduğunda soğuyor. Şu anda da yaşanan 'az leke hareketliliği'. NASA işte buna dayanarak mini buzul çağı alarmı verdi.

   Twitter Facebook Google Plus 314Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

BİR KAÇ AYA REKOR SOĞUKLAR OLACAK : Uzmanlar, Güneş’te benzer bir uyku evresine 18’inci yüzyılda rastlandığını ve o dönemin tarihe ‘Mini Buzul Çağı’ olarak geçtiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Süreç böyle devam ederse, birkaç ay içinde Uzay Çağı’nın rekor soğuklarına hazırlıklı olmalıyız”

Twitter Facebook Google Plus 414  Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

EN SON 1450 YILINDA YAŞANDI: NASA uzmanlarına göre benzer bir durum 18. yüzyılda yaşandı. Dünya 1450 yılında mini bir buzul çağına girdi ve bu durum 19. yüzyıla kadar devam etti.

Twitter Facebook Google Plus 514  Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

KUZEY DENİZİNİ DONDURDU : Bu 400 yıllık mini buzul çağında bazı kışlar o kadar sertti ki, Kuzey Denizi donmuş, Amerikalılar, Staten Adasından Manhattan Adası'na yürüyerek geçebilmişlerdi. Tarihteki tek olay bu değil. İstanbul boğazının buz tutmasından, güneşin solduğu tuhaf doğa olaylına kadar dünyada ısının azalmasıyla ba­şımıza nelerin geleceğine dair yaşanmış olaylar var.

Twitter Facebook Google Plus 614  Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

1600 ve 1700'ler: 16. ve 17. yüzyılda, Thames nehri düzenli olarak donuyordu. Öyle ki Thames üzerinde yapılan festivaller yüzyıl boyunca sürdü.

   Twitter Facebook Google Plus 714  Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

GÜNEŞ 18 AY ÇIKMADI DÜNYA KARARDI : M.S. 5. yüzyıldan itibaren dünyayı vuran soğuk dalgası 15 yıl sürmüştü. O dönemden kalan belgeler, "güneşin solduğunu" ve "karanlığın 18 ay sürdüğünü" yazıyorlar. O dönemdeki soğukluğun nedeninin, en yakın olasılıkla volkanik bir pat­lama veya dünyaya düşen bir mete­or olduğuna inanılıyor.

Twitter Facebook Google Plus 814  Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

401 YILINDA İSTANBUL BOĞAZI DONDU : 401 yılında İstanbul Boğazı 20 gün buzlarla örtülü kaldı.
Nedeni ne olursa olsun, o soğu­ğun uygarlık üzerinde çok derin et­kileri oldu. Asya ve Avrupa'da ürünler büyümedi ve açlıkla hastalık­lar başladı. Çin'de nüfusun yüzde 80'inin öldüğü bölgeler vardı ve M.S. 534'te Çin'in başkenti nere­deyse boşalmıştı. İstanbul'un yarı nüfusunu öldüren "bubonik veba" da bu döneme rasgelir. Bu hastalık­ların nedeni, iklimdeki küçük deği­şikliklerdi.

Twitter Facebook Google Plus 914  Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

608 YILINDA BOĞAZ YİNE DONDU : Çok geçmedi, 608 yılı­nın aralık ayında bir soğuk daha ya­şandı İstanbul'da... Boğaziçi tama­men dondu, birçok balık karaya vurdu, insan ve hayvanlar öldü. Bu sert kışı takip eden he­men ertesi yıl da büyük bir kıtlık yaşandı.

Twitter Facebook Google Plus 1014  Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

763 YILINDA OLANLAR : 155 yıl sonrasının ekiminde bir dondurucu soğuk daha geçti İstan­bul'dan.. Bu kez Boğaziçi 30 metre derinliğine kadar donmuştu. İnsan­lar, hayvanlar ve arabalar Anado­lu'dan Rumeli'ye, Galata'dan Üsküdar'a yürüyerek geçtiler. Kış o ka­dar şiddetliydi ki, Sarayburnu'ndaki buzlar oradaki surlardan daha yük­sek olduğundan bazı surlar hasar gördü ve bütün bunlar kayıtlara ge­çirildi. 968,1010 ve 1232 yıllarında Boğaz yine dondu ve kıtlık çekildi.

   Twitter Facebook Google Plus 1114  Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

1621 YILI : Tarihte çok daha dondurucu soğuk­lar da oldu; bunlardan biri 1550-1700 arasında oldu. 1621 yılı aralık ayında Boğaziçi bir kez daha buz­larla doldu, bu kez Haliç dondu. Padişah 2. Osman'ın saltanatı za­manına raslayan bu olayı, Şair Seyyid Haşimi: "Yol oldu Üsküdar'a bin otuzda Akdeniz dondu" diyerek tarihlemişti. Sütlüce'yle Defterdar iskelesi arasını halk yürüyerek geçti. O kış, Edirne de görülmemiş yükseklikte kar yığınları altında kalmıştı.

Twitter Facebook Google Plus 1214  Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

Son 1000 yıldır İstanbul Boğazı da birkaç kez dondu. İstanbullular, en son olarak 1954 kışında Boğazdan geçen buzların üzerine çıktılar...

Twitter Facebook Google Plus 1314  Bir kaç aya başlayacak bu kış ürkütücü olacak! NASA açıklaması şok etti

 

 

Bu haber 934 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum