Dünyanın en büyük akvaryumu georgia (Video)

Dünyanın en büyük akvaryumu georgia (Video) 25 Ekim 2011 15:10

Okunma Sayısı : 2809
Yorum Sayısı : 0
 

Georgia akvaryumu 500 farklı türden 120 binden fazla deniz canlısını barındıran akvaryum dünyanın en büyüğü. Akvaryumun su hacmi 24 milyon litre.

 

Köpekbalıklarına dokunabilir, ilginç deniz canlılarıile tanışabilir, hatta özel günlerinizi bile burada geçirebilirsiniz… Akvaryumda sergilenecek balık ve diğer deniz hayvanlarının yarıdan fazlasının su kültürü ya da balık çiftliklerinden getirildiği belirtilirken, diğer kısmının ise kargo şirketi UPS aracılığıyla denizaşırıbalık çiftliklerinden getirildi. Bu canlıların Atlanta`daki akvaryuma taşınmadan önce bir ay süreyle Georgia ve Florida eyaletlerinin kıyı bölgelerinde karantinada tutuldular 8 milyon galon denizsuyuyla (30 milyon litreden fazla) su alan Georgia Akvaryumu`nda 125 bin civarında balık vedeniz canlısı sergilenecek. 
 
Daha önce en büyük hacme sahip kapalı akvaryum unvanına sahip olan Chicago Shedd akvaryumunun su hacmi ise 19 milyon litre civarında ve bu akvaryumda 20 bin civarında denizcanlısı sergileniyor. Dalgalar yüzünden alabora olan bir gemi şeklinde dizayn edilen ve inşaatmalzemeleri satan Home Depot zincirinin kurucusu Bernie Marcus tarafından inşa ettirilen Georgia Akvaryumu`nun 200 milyon dolara mal olduğu ve inşaatının 2 yıl sürdüğü belirtildi. 
 
Akvaryumda 5 izleme galerisi ve dünyadaki tatlı sularda ve okyanuslardaki tüm canlılara ilişkinfilmlerin sunulacağı 4 boyutlu (4-D) bir sinema salonunu bulunuyor. Akvaryum yaz aylarına özel, pazartesiden perşembeye 8.00-18.00, cumadan pazara kadar 08.00-19.00 saatleri arası açık. Giriş yetişkinler için 24 Dolar, 55 yaşın üstündekiler için 20 Dolar, 3-12 yaş çocuklar için ise 18 Dolar. Sinema ve diğer programlar, giriş ücretine dahil değil. 
 
Hizmete girdiği ilk yıl içerisinde 2,4 milyon ziyaretçi tarafından ziyaret edildi akvaryumun şehirekonomisine ise 5 yıl içerisinde 1 milyar dolarlık katkı sağlayacağı hesaplanıyor. Denize kıyısı olmayan Atlanta şehrinde kurulan akvaryumda okyanus kalitesinde tuzlu su elde etmek için özelyöntemler kullanarak kirlenen suyun arıtılıp yeniden kazanılarak akvaryumda tekrar kullanılıyor…

2809
Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Dünya haberleri
 
  • Yazarlar
 
 
 
  • Astroloji
 
  • SOFRA CADISI
 
  • Gazete Manşetleri
 
  • En Çok Okunanlar
  • En Çok Yorumlananlar