'Özgürleştirdiğimiz Ülkede Nasıl Olur'

'Özgürleştirdiğimiz Ülkede Nasıl Olur' 12 Eylül 2012 22:06

Okunma Sayısı : 1741
Yorum Sayısı : 0
 

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD'nin Libya Büyükelçisi Christopher Stevens'ın öldürülmesini bu sözlerle kınadı.

ABD'nin Libya Büyükelçisi Christopher Stevens'ın Bingazi'de öldürülmesi sonrası açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Bu gözü dönmüş şiddeti kınıyoruz. Özgürleştirdiğimiz bir ülkede bu nasıl olabilir" dedi. ABD Başkanı Obama da, saldırganların adalete teslim edilerek, yargılanacağını söyledi. 

"Stevens Ortadoğu'ya aşıktı" diyen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Libya'daki devrim sırasında, Stevens'ı Bingazi'ye devrime yardımcı olması için kendisinin gönderdiğini söyledi. 

Saldırıdan küçük bir cani grubun sorumlu olduğunu belirten ABD Dışişleri Bakanı Clinton, ABD Büyükelçisi'nin daha iyi bir Libya'nın kurulması için canını verdiğini belirtti. 

Bu saldırının 11 Eylül'ün yıldönümünde olmasını da çok üzücü bulduğunu söyleyen Clinton, "Her yıl bu tarihte biz işimizin hala bitmediğini görüyoruz. Böyle bir şiddet dini korumanın yolu olamaz. Bu olayın hiçbir gerekçesi olamaz" şeklinde konuştu. 

'ÖZGÜR VE İSTİKRARLI BİR LİBYA ABD'NİN ÇIKARINA' 

ABD-Libya dostluğunun bu saldırıdan etkilenmeyeceğini dile getiren Clinton, özgür, istikrarlı bir Libya'nın ABD'nin çıkarına olduğunu belirtti. 

"FAİLLER ADALETE TESLİM EDİLECEK' 

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Cliton'ından sonra bir açıklama da ABD Başkanı Barack Obama'dan geldi. "Saldırıyı mümkün olan en sert şekilde kınıyoruz" diyen ABD Başkanı Obama, "Saldırının failleri adalete teslim edilecek ve yargılanacak ancak asla affedilmeyeceklerdir" dedi. 

'STEVENS'I LİBYA HALKI HASTANEYE KALDIRDI' 

Libyalı liderlerin saldırıyı kınayan açıklamalar yaptığını, Libya halkının Büyükelçi Stevens'ı yaralı olarak hastaneye kaldırdığını hatırlatan Obama, "Stevens devrim sırasında Bingazi de görev yaptı. Libya'nın yeniden inşası konusunda onlara yardımcı oldu. Bu genç demokrasiye destek sağladı. Kendisinin bilgi ve deneyimine çok ihtiyacımız vardı. Pek çok diplomat onun ayak izlerini takip etmeye devam edecek" şeklinde konuştu. 

LİBYA: MASUM İNSANLAR HEDEF ALINMAMALI 

Libya Milli Genel Kongre (MGK) Başkanı Muhammed el-Mugaryef, Bingazi'de dün gerçekleştirilen saldırının İslam dini ve Libya'nın toplumsal değerleriyle uyuşmadığını belirtti. Mugaryef, ''Hz. Muhammed'in şahsına ve inancımıza yönelik hakaret içeren her türlü hareketi kınıyoruz. Ancak her ne şart altında olursa şiddetin bir yöntem olarak benimsenmesini ve masum insanların hedef alınmasını doğru bulmuyoruz'' diye konuştu. 

Basın toplantısında hazır bulunan Libya Başbakanı El Kib de, saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiği yönündeki soruları cevapsız bıraktı. Soruşturmanın devam ettiğini belirten El Kib, nihai sonucu yakında kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti. 

LİBYALI GÜVENLİK GÖREVLİLERİ DE ÖLDÜ 

Libya'nın BM Temsilci Yardımcısı İbrahim Dabbaşi ise saldırıda Libyalı güvenlik görevlilerinin de yaşamını yitirdiğini açıkladı. 

Saldırının Libya'nın çıkarlarına hiçbir şekilde hizmet etmediğini ve İslamiyet'in imajına büyük zarar verdiğini söyleyen Dabbaşi, saldırıda 10 Libyalı güvenlik görevlisinin öldüğünü, bazılarının da yaralandığını kaydetti. 

'HAVASIZLIKTAN BOĞULDU' 

ABD Büyükelçisi Christopher Stevens'ı tedavi eden Libyalı doktor, Uluslararası haber ajansı Associated Press'e açıklama yaptı. Libyalı doktor, Stevens'ın yangın sonrası dumandan boğularak hayatını kaybettiğini açıkladı. Libyalı doktor Ziyad Ebu Zeyid, Libyalılar tarafından Bingazi Tıp Merkezi'ne getirilen Stevens'ı hayata döndürmek için 1.5 saat uğraştığını ama başaramadığını söyledi.

1741
Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Dünya haberleri
 
  • Yazarlar
 
 
 
  • Astroloji
 
  • SOFRA CADISI
 
  • Gazete Manşetleri
 
  • En Çok Okunanlar
  • En Çok Yorumlananlar