Ofisleri birleşti Varan Ulusoy’un oluyor!

Ofisleri birleşti Varan Ulusoy’un oluyor! 03 Aralık 2011 11:12

Okunma Sayısı : 4970
Yorum Sayısı : 0
 

Varan ve Ulusoy otobüs firmaları, satış ofislerini ve terminallerini ortak kullanmaya başladı.

Ulusoy’un Varan’ı satın alması için ise Rekabet Kurulu kararı bekleniyor.

 

Türkiye’nin en köklü iki otobüs firması Varan ve Ulusoy, yer ve servis hizmetlerini birleştirdi. Ulusoy Seyahat’in Varan’ı satın alma görüşmeleri ise devam ediyor. Ulusoy Seyahat Genel Müdürü Mustafa Yıldırım, “Varan ve Ulusoy hizmet birliği yaptı. Ulusoy ve Varan, satış ofislerini ve terminallerini ortaklaşa kullanıyor. Maliyetlerimiz yüzde 25’e yakın düşecek. Bu bir verimlilik çalışması” diye konuştu.
Bu hizmet birliğinin diğer otobüs firmaları tarafından da yapılacağını anlatan Yıldırım, “Şu anda zaten otobüs firmaları kâr etmiyor. Bu işbirliği sektörümüzde yaygın hale gelecek. Şirketler altyapı işletmelerinin giderlerini düşürmek için ortak çalışmalara gidecekler. Daha fazla firma biraraya gelerek ortak yapı, ortak işletme, ortak servis, ortak satış gibi eletronik bilete kadar giden bir süreç yaşanacak. Biz bu süreci ilk başlatan taraf olduk” dedi.
 
İmza aşamasında
Mustafa Yıldırım, Ulusoy olarak Varan ile satın alma görüşmeleri de yaptıklarını belirterek, “Görüşüyoruz, henüz satın alma işlemi tamamlanmadı. Protokol yapıldı, imza aşamasına gelindi. Rekabet Kurulu’nun kararı bekleniyor” dedi.
“Rekabet Kurulu’na gitmiş konuyu satın alma şeklinde medyada yazdığınız zaman çok yanlış oluyor” diyen Yıldırım, “Biz şu anda işletme birliği yaptık, satın alma gerçekleşmedi. Satın alma gerçekleştikten sonra gerekli açıklamayı yapacağız” dedi.
Yıldırım, satın alma olduktan sonra iki firmanın da isminin aynı kalacağını belirterek, “Varan markası 65 yıllık. Ulusoy 74 yıllık. Köklü markalar. Değiştirirsek marka yıpranması olur, aksi taktirde birleşmenin hiç faydasını göremeyiz. Ulusoy’un 300, Varan’nın 120 otobüsü var. Sektörde otobüs adedi olarak toplam pazar payımız yüzde 5” şeklinde konuştu.
 
Metro da talip olmuştu
Metro Seyahat, Temmuz 2011’de Varan Turizm’i satın almayı iptal etmişti. Varan Turizm Genel Müdürü Emrah Gültekin, daha önce Metro Turizm ile yaptıkları görüşmelerde satış protokolü imzalandığını ancak isim sıkıntısı nedeniyle protokolün karşılıklı olarak iptal edildiğini açıklamıştı.
 
Varan, yılda 1.5 milyon kişi taşıyor
Nevzat Pekuysal’ın 1942’de borçlanarak aldığı Austin marka eski bir kamyonla Ilgaz Dağları’nın karlı - buzlu yollarını aşarak İstanbul’a tomruk taşımacılığıyla başlayan Varan, bugün yılda 1.5 milyon yolcu taşıyor.
Varan Turizm, 1946’da şirketleşti. 230 bilet satış noktası, 1000’i aşkın personeli ile şirket, yılda 1.5 milyon yolcu taşıyor.
Varan Turizm’in, yurtiçinde Marmara, Ege, Akdeniz, Orta Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde 692 güzergaha Avusturya, Bulgaristan ve Almanya’ya düzenli seferleri bulunuyor. Varan Turizm’in yönetim kurulu başkanı ise, kurucu Nevzat Pekuysal’ın oğlu, Ahmet Enis Pekuysal.
 
Ulusoy’un 3.5 milyon yolcusu var
1937’de temeli atılan Ulusoy, Türkiye’de yaygın ulaşım ağına sahip. Ulusoy, bugün yüksek standartlı ve donanımlı yaklaşık 320 otobüslük filosu ile yılda ortalama 3.5 milyon yolcu taşıyor. Ulusoy Seyahat, Saffet Ulusoy’a ait.

4970
Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Ekonomi haberleri
 
  • Yazarlar
 
 
 
  • Astroloji
 
  • SOFRA CADISI
 
  • Gazete Manşetleri
 
  • En Çok Okunanlar
  • En Çok Yorumlananlar