Bugun...
Reklam


Murat Hazinedar’ın aldığı kararlar tartışma yarattı.
CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Adalet Yürüyüşü”ne odaklanmışken, CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın aldığı kararlar tartışma yarattı.

Murat Hazinedar’ın aldığı kararlar tartışma yarattı.
+ -
Reklam

CHP, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Adalet Yürüyüşü”ne odaklanmışken, CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın aldığı kararlar tartışma yarattı.

Önce Hazinedar’ın eviyle ilgili usulsüzlükleri kısaca hatırlatalım.

Hazinedar 2 yıl önce Beşiktaş’ta arazi içinde bir müstakil ev ve yanındaki arsayı satın aldı. Daha sonra bu iki arsa birleştirilerek villa inşaatına başlandı. Hazinedar’ın arsayı aldığı isim Eriş İnşaat’ın sahibi Yüksel Ersoy’du ve Hazinedar’ın villasını inşa eden müteahhidi de aynı isimdi: Eriş İnşaat.

Eriş İnşaat sahibi Yüksel Ersoy, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) binasının müteahhidi olarak 2012'de ruhsat izni almıştı. Ancak CHP’li Başkan Hazinedar, göreve geldikten yaklaşık 3 ay sonra TURSAB inşaatında plan değişikliğini Beşiktaş Belediye Meclisi'ne taşıdı. Yüksel Ersoy’un Eriş İnşaatı’nın projesi için emsal 1:50 den 2:40'a, çekme mesafesi 10 metreden 5 metreye; yükseklik 12:50’den 40:50’ye, yani inşaat izni 4 kattan 13 kata çıkarılmıştı. Kısacası Hazinedar, Beşiktaş’ın en değerli yerinde arsa aldığı, ardından inşaat yaptırdığı şirketin Beşiktaş’taki inşaat izninde büyük bir artış sağlamıştı. Yani Hazinedar imar kıyağı yaptığı isimden aynı dönemde bir arazi alıp üstüne de aynı müteahhide ev yaptırıyordu.

Bitmedi…

Hazinedar’ın arsa içindeki evi aldığı kişi de çok tartışmalı bir isim. Murat Hazinedar o evi, FETÖ’ye yakınlığıyla bilinen Süzer Holding’in CEO’su Sami Çakır’dan satın almıştı. Pensilvanya’nın ziyaretçilerinden (17 Aralık operasyonu sırasında Mustafa Süzer’in Gülen’in yanında olduğu ortaya çıkmıştı) Süzer Holding’in CEO’su olan Çakır, Fethullah Gülen’in resmi sitesinde onu "Bugünün Mevlânâ'sı, Yunus Emre'si" olarak tanımlıyor. Öyle ki Süzer Holding sahibi Mustafa Süzer, CEO’su Sami Çakır adına Cemaat bünyesinde “Sami Çakır Anadolu ve Fen Lisesi” kurdu. Ona bir Cemaat okulunda isim hediye etti.

HAZİNEDAR’IN TEPKİLER NEDENİYLE GERİ ÇEKTİĞİ KARARI YENİDEN GEÇİRDİ

Hazinedar’ın bu kez yaptırdığı villaya ilişkin Belediye Meclisi’nden geçirdiği karar “Bu kadar da olmaz” dedirtti.

Yaptırdığı villa imar usullerine aykırı olduğu için tartışmalara neden olan villasının bulunduğu sokakta Hazinedar imar değişikliği yapmak istemiş, karar tepkiler üzerine geri çekilmişti.

Hazinedar, geçen hafta kararı yeniden Meclis'e getirerek değişti.

Öte yandan Beşiktaş’ta tartışma yaratan konulardan biri de: emlak vergisi!

Murat Hazinedar’ın daha önce 2018 yılı için emlak vergisinde aldığı ortalama yüzde 400’lük zam tartışılmaya devam ederken, Hazinedar bu zammı resmileştirdi. Büyükşehir belediye sınırları içindeki gayrimenkul emlak vergisi makul zamlı olarak alınıyor. Ancak Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın emlak vergisine yaptığı zamlar dudak uçuklatıyor. Murat Hazinedar, İstanbul Ticaret Odası yetkilileri, Nisbetiye, Konaklar, Ulus, Akatlar, Mecidiye, Dikilitaş, Vişnezade, Levazım, Kuruçeşme ve Bebek muhtarlarının itirazlarına rağmen Beşiktaş’ta emlak vergisine yüzde 300’e varan zamlar yaptı. Karara belediye içinden de tepkiler oldu ve karara aksi yönde düşünen üyeler şerh düştü.

İşte belediyenin yeni zam kararı:

Odatv.com

 

"İLİŞKİLERİMİ DONDURDUM" DEMİŞTİ
Kaynak: ODA TV

Bu haber 1968 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI