"Böbrek hastalıklarında beslenme"

Böbrek hastalıklarında beslenme 27 Mart 2012 09:50

Okunma Sayısı : 3599
Yorum Sayısı : 0
 

Böbrek hastaları için diyetisyen danışmanlığı diyalize girmek kadar önemli!

 

Sağlıklı beslenmenin gerçek anlamı Türkiye'de yeterince bilinen bir kavram değil. Bu durum hastalıkların tedavisinde daha da önem kazanıyor. Türkiye Diyetisyenler Derneği, Türk Böbrek Vakfı'nın ev sahipliğinde konunun uzman taraflarını biraraya getiriyor. 
 
Böbrek Hastalıklarında beslenme, hastaların kaliteli ve uzun yaşamaları konusunda çok büyük önem taşıyor. Türkiye'de 70.000 Son Dönem Kronik Böbrek yetmezliği hastası da gerektiği gibi tıbbi beslenme tedavilerinden faydalanamıyor. 
 
Türkiye Diyetisyenler Derneği İstanbul Şubesi; Türkiye'deki tüm diyaliz merkezlerinde "Böbrek hastalıklarında beslenme" konusunda uzman diyetisyen çalışıtırılmasının zorunluluğuna dikkat çekiyor. Böbrek hastalıklarını tetikleyen obezite, hipertantiyon vb. hastalıkların önlenmesi için sağlıklı beslenme konusunda önemli bir farkındalık çalışması yürütülüyor. 
 
Diyetisyen kontrolünde zayıflamayan, hızlı kilo vermek isteyen şişman kişilerin de böbrekleri tehdit altında…Bu kişilerde, böbrek taşları, safra taşları, hipertansiyon, ilk dönem böbrek rahatsızlıkları, kan yağlarının aşırı yükselmesi, damar tıkanıkları, kalp ve karaciğer hastlaıkları vb hastalıkların ortaya çıkma riski çok yüksek. Sağlıklı beslenmeyen ve diyetisyen kontrolünde olmayan Böbrek Hastaları, beslenme bozukluğuna bağlı olarak; malnutrisyon, mineral dengesizlikleri, tansiyon sorunları, anemi, kemik bozuklukları,osteoporoz, üre artışı böbrek fonksiyonlarının, idrar çıkartamama gibi sorunlarla karşılaşıp, nihayetinde son dönem böbrek hastalığı denen durumu gelebiliyorlar. 
 
Bu kötü tablonun iyileştirilmesi ve kaliteli bir yaşama dönüşmesi ise yine tıbbi beslenme tedavileri ile mümkün oluyor. Sağlıklı bireylerin ise başta böbrek hastalıkları olmak üzere, kalp damar , karaciğer, safra, mide-barsak hastalıkları ve kanser gibi hastalıklarından korunması için yeterli ve dengeli beslenmeye, su ve tuz( mineral)dengesine dikkat etmesi gerekiyor. Tüm bu konuların güncel ve bilimsel bilgiler ışığında masaya yatırlacağı toplantıya; TBV Başkanı Timur Erk, Diyetisyenler: Dr. Diyetisyen Zeynep Koç, Doç.Dr.Gül Kızıltan, Dr. Ayhan Dağ, Dyt. Kamile Su, Prof.Dr.Rümeyza Kazancıoğlu Prof. Dr. M. Şükrü Sever, Doç. Dr. Emel Özer ve Prof. Dr. Lale Sever gibi önemli isimler katılacak. 
 
Yer : Türk Böbrek Vakfı Konferans Salonu – E-5 Karayolu Üzeri, Eserkent Sitesi yanı Güneş Sok. No: 2 
Bahçelievler 
Tarih : 25 Mart 2012, PAZAR 
Saat : 08.00 – 18.00
 
S.U

3599
Yorum Yap
Üye olup yorum yaptığınız taktirde yorumunuzda kullanıcı adınız görünecetir. Üye Ol / Üye girişi
 

Yorumlar

Toplam Yorum Sayısı : 0  

Bu habere ilk yorumu siz yapın

Diğer Sağlık haberleri
 
  • Yazarlar
 
 
 
  • Astroloji
 
  • SOFRA CADISI
 
  • Gazete Manşetleri
 
  • En Çok Okunanlar
  • En Çok Yorumlananlar
 SÜPER ÇIPLAK FOTO GALERİ

SÜPER ÇIPLAK FOTO GALERİ

20 Aralık 2014 10:08
1.OLDU FOTO GALERİ

1.OLDU FOTO GALERİ

21 Aralık 2014 05:59
''İnsaf yahu''VİDEO

''İnsaf yahu''VİDEO

19 Aralık 2014 21:57
Türker Ertürk: PUSU

Türker Ertürk: PUSU

20 Aralık 2014 08:58
Kuantum Fiziği Basitleştirildi

Kuantum Fiziği Basitleştirildi

20 Aralık 2014 20:04