Bugun...
ACILARDAN KAÇMAMALIYIZ!


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

Sağlık sorunları başarısızlık  güçsüz kalma durumu umutsuzluk; kimi zaman bizleri tıpkı bir girdap gibi içine çeker ve yutmak ister.
  Bilim insanlarının 'Acıdan kaçmayınız' uyarısına karşın; 'Aristotales' gibi kimi düşünürler ise: 'sağduyulu insan; zevkten değil, acıdan uzak durmalıdır'.
Acılardan uzak durmak nereye kadar olası sorusunu hep sormuşumdur kendime? Acılardan uzak durmak pek'de insani pek'de gerçekçi gelmez bana.Çünkü; bütün canlıları içine alan bir 'acı'dan uzak durmak onların acılarını göz ardı etme anlamına gelir.
Tam tersine; gerek kendi içimizde ve yakın çevremizde,  gerekse uzağımızda'ki  acıları hissedebilme ve o acılara dokunabilme hassasiyeti ve duyumsama kabiliyeti, yaşananların ağırlığını hafifletmesi açısından az da olsa yaraya merhem aolması noktasında önemlidir gereklidir karşınızdakine saygınız varsa?
O bakımdan'Aristotales'in'Acılardan uzak durmaya çalışın' tespiti bana uymaz.
Hiç kimse; Mazoşistler ve ahlak çöküntüsü olanları saymaz isek, ama hiç kimse elbette'ki acılar yaşamak istemez.
Eğer 'Aristotales'; 'acılardan uzak durun' yerine, belalardan uzak kalın deseydi bana daha mntıklı gelirdi.
Çünkü; insanoğlunun kimi 'bela'lara sebebiyet vermeyecek  kimi ve olası   yıkımlara önlem alacak 'akıl' denen güçlü bir silahı vardır!! Örneğin: siz deprem bölgesinde veya kuşağında yaşayan,  bir toplum iseniz çürük binalar yapmayacaksınız, ivedilikle her türlü  tedbirlerinizi alacaksınız. Aksi takdirde acılar kayıplar yaşarsınız!
  Acılarımız çeitlidir.Sağlıklı dünyaya gelmiş birinin; çeşitli nedenlerden dolayı engelli durumuna düşüp bundan acı duyması çok doğaldır.Kaldı'ki yakın çevresindeki insanlar'da bu acıya dahil olurlar.
Acılardan uzak durarak; kaybettiğiniz bir can'ın, sizden bir parçanın kopması, yitirilen değerlerin içinizde'ki yangısı o acılardan uzak kalarak bertaraf edilebilir'mi?
  'Schopenhauer'; insanın koştuğu evren'in aslında bir tasarım, bir düş olduğunu söyler.Dolayısıyle  bir düş arkasında koşmanın bizi bahtsız kıldığını söyleyerek, tam anlamıyla mutsuzluk imkansızlık ve acıların içinde olduğumuza vurgu yapar.
Çünkü; hayat varsa mutluluk'da vardır acılar'da olacaktır elbette. O zaman hayatımızda her iki duyumsamanın önemini ve yerini kavrayıp acıları'da olduğunca kabullenip isyan etmemeliyiz.
Acılar gerçekten insanları olgunlaştırıyor geliştiriyor düşünmeye zorluyor.Ve sorgulanan her 'acı' yaşamın yükünü biraz daha hafifletiyor.
  Kimi dostlarım bana' ne güzel gülüyorsun, gülebiliyorsun diyorlar.Ben onlara 'kaçmadığım acılarım var' diyemiyorum, demiyorum.
  Sevgilerimle.Bu yazı 4951 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI