Bugun...
AŞK TANRISI EROS


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 
'Eski Yunancada aşk ve sevgi için kullanılan dört ayrı sözcük vardır.'Agape' 'gerçek aşkı' 'Storge 'aile sevgisini, 'Phillia' 'arkadaşça sevgiyi' 'Eros' ise' 'tutkulu aşkı' ifade ediyordu.

'Eros'un 'Agape'den farkı: ilk görüşte duyulan aşkı tensel çekimi karşısındakini arzulamayı ifade etmesidir.Dilimize yerleşmiş 'erotik' sözcüğünün kökeni buradan gelir.Yine mitolojiye göre: henüz evren meydana gelmeden yani madde içermeyen boşluktan (khaos-kaos) ortaya çıkmış ilk tanrılardan biridir(Eros).


Eros hep kanatlı olarak hayal edilmiştir. Güzellik tanrıçası 'Afrodit ile savaş tanrısı 'Ares' in oğludur. Elinde ok ve yay vardır.Tasvirlerde ise tombul suratlı bir çocuk olarak resmedilir.
Aşk tanrısı 'Eros', okuyla kalbinden vurduğu pek çok ölümlü ya da ölümsüzü birbirine aşık etmiştir'. 


'Apollon' ise 'Eros'un okçuluğunu küçümser.Hatta ona 'bir erkeğin silahı senin elinde ne geziyor' diyerek alay eder hep.Eros'da içten içe Apollon'a kızıp durur.Bir gün o meşhur oklarını hazırlayıp Apollon'a intikam tuzağı kurmaya and içer.


Bu okların özelliği: birisinin, sapladığı kişiyi ölümsüz bir aşkla kıvrandıracak olması, diğeri ise tam tersine aşık olandan ilelebet soğutması idi.Nihayet intikam günü gelir çatar ve Eros altın olan oku Apollonun kalbine kurşun olan oku su perisi 'Daphne' nin kalbine saplar.

Apollon bu tılsımlı okun etkisiyle Daphne ye srılsıklam aşık olur yanıp tutuşmaya başlar.Daphne ise sonsuz bir sıkıntı ile sürekli Apollon dan kaçar onu görmek istemez.Ama Apollon bu aşktan vaz geçecek gibi değildir su perisinin peşindedir hep.Su perisi ise hep kaçar.Apollon ne dediyse ne yaptıysa Daphneyi ikna edemez nerede ise deliye döner.

Su perisi ise bie gün ormana kaçıp izini kaybettirmek ister ki Apollon yine peşine düşmüştür.Daphne'nin babası nehirler tanrısından başka sığınacağı kimse yoktur.Nehirin kenarına atar kendini suya seslenerek yardım ister babasından.Babası 'Peneus' kızının sesini duyar.Kız babasına 'beni oyle sakla ki Apollon beni göremesin' diye yalvarır.

Baba çok üzülür harekete geçer. O dakikada Dphne'in kolları yanlarına düşüp güçsüzleşir.Göğüslerini bedenini ince bir kabuk tabakası kaplar.Saçları yaprak kolları dal olur.Dallardan yapraklar çıkmaya başlar ayakları toprakta kök olur ki Apollon yetişir ama artık çok geçtir.

Daphne defne ağacına dönüşmüştür su perisinin güzelliği ağaçta kendini göstermiştir.Apollon için yapılacak bir şey kalmaz hayatı boyunca ondan başkasını sevemez kahrolur gider.O gündür bu gündür nerede bir Apollon heykeli görseniz başında defne dallarından yapılmış bir taç vardır.


Kimileri yaşanmamış aşkları sonsuza dek unutamaz kimileri de' 'Kalbimi ona verdim saklasın diye, salak buzdolabına koymuş bozulmasın diye' yorumlayıp arabasının arkasına yazar.
İnsanoğlu bir alem vesselam!
Sevgilerimle. 


Bu yazı 3803 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI