Bugun...
AŞK


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

 Lou Andreas Salome ile ilgili:eski bir dergiden beni saran bir yazı okuduktan sonra 'aşkın kaç çeşidi var' sorusu aklıma düştü.
  Salome;Rilke,Nietzsche,Tolstoy,Freud,Paul Ree gibi:alanlarında isim yapmış devlerle aşklar yaşamış ve  adı bunların dışında başka ünlülerle de dedikoduları çıkmış güzel bir Rus kızı.
Babası generaldir, Zürih'de teoloji felsefe sanat okumuş sonrasında psikolog olmuştur.(1861-1937)
Nietzsche'nin aklını başından alan Salome ona yakın dururken Paul Ree ile tanışıp onu da kendine aşık etmiştir.Sonrasında Nietzsche tek taraflı aşka düşmüş ve kadınlar nefret ettiği söylentileri yayılmaya başlamıştır.
Ünlü şair Rilke ile de girdiği duygusal ilişkinin sonucunda; kendisi için şiirler yazan bu adamla flört etmeye başlamıştır güzel kadın.Rilke artık ona aşıktır ama araya giren Friederik Carl Andreas'ın evlilik teklifini de geri çevirmemiştir Salome.Bu evliliği kabul eden Salome Rilke ile'de gizli aşk yaşamaktan çekinmemiştir.
En şaşırdığım satırlar ise:Freud ile aşk ilişkisi de bu tarihlere düşer.
Salome bu aşk cambazlığı içerisinde prensiplerini de ortaya koyar ve anladığım kadarıyla flört ettiği erkeklerle cinsel ilişkiye de girmemeye özen gösterir.Güzel alımlı kadın'ın erkeklerle beraber olmak gibi bir isteği de yoktur.
Cinsellikten uzak durmayı kendine prensip edinen bu kadın için Freud:onun korkunç bir zekaya sahip olduğuna vurgu yapar.
  İnsan bu bilgileri alınca ister istemez düşünüyor.Kafam karıştı doğrusu. Salome'yi bir kadın olarak düşünmekten alıkoyamadım kendimi.
Onun amacı ne oabilirdi?
Salome bilgiye aç okumak isteyen kariyer yapmaya kararlı ve inatçı bir kişilik.Bu kariyeri yaparken dönemin güçlü isimlerini kendine bağlayıp kendi yolunda gitmesi elbet'de daha kolay olacaktı.Cesur kadındı Salome.Erkek egemenliğinin kadınların başarısı önünde büyük engel olduğunu çok genç yaşta kavramış ve planını bu tespit üzerinden yaparak başarıyı yakalamayı aklına koymuş olmalı.Görülüyor'ki sonuçları açısından başarıya ulaştığını söyleyebiliriz.
Ancak bir kadın için çok zor olan şey:kişinin hedeflediği başarı basamaklarını elde edeceği zafer noktasında böylesine korkusuz davranmasıdır.Zira Avrupa 18yy Avrupasıdır.
  Yukarıda da 'aşkın kaç çeşidi var'sorusu Salomeyi okuduktan kere aklıma düşmüştü.
Benim bildiğim;'Platonik aşklar','hastalıklı aşklar've 'karasevda' aklıma geliyordu.
Araştırdım psikolog Orhan Öztürk de aşk çeşitlerini böyle sıralamıştı.
'Aşk iki kişi arasında yaşanan ortak bir süreç.Aşkın üç özelliği:'Bağlılık'.'Tutku''Yakınlık'.
Aynı aşıklar gibi aşklar'da doğuyor büyüyor,şekil değiştiriyor ve ölüyor.'Tutku'Yakınlık' ve 'Bağlılığın' birlikte yaşandığı böylesi bir aşk'eksiksiz bir aşk olarak tanımlanıyor.Anlayacağınız bunun adı 'İdeal aşk'.
Mükemmel çift,ruh ikizi.hayatımızın aşkı ve benzeri tanımlamaların yapılabilmesi için tutku,yakınlık ve bağlılık boyutlarının eksiksiz şekilde beraber bulunması zorunlu sayılıyor.
Arzu dolu aşk ise;Bağlılık ve tutkunun olduğu ancak yakınlığın olmadığı anlamına geliyor.Yakınlığın olmadığı aşklar ise,anlayışsız bencil,iletişim becerilerinden yoksun olabiliyor.
Romantik aşk ise;yakınlık ve tutkuyu içine alıyor.
Romantik aşklarda'hem fiziksel çekimin hem de ruhani çekimin yoğun hissedildiği aşklardır.'
  Gel'de işin içinden çık.Nereden bulaştım bu 'aşk'işine.Salome kafamı fena karıştırdı ama itiraf etmeliyim'ki ben de hayran kaldım bu cesur kadına.
Bol aşklı bir yıl geçirmeniz dileği ile.
Sevgilerimle.Bu yazı 3459 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI