Bugun...
BENİ BENİMLE BIRAK


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

Yorulmuş' muyum ne... anladım'ki artık kendimi dinlemek istiyorum. Ben konuşayım kendim dinlesin, kendim konuşsun ben dinleyeyim.

Benim bana söyleyeceklerim birikmiş' de haberim yok!

 

  'İnsanın kendiyle olma isteği belki'de içinde bulunduğu durumdan çok olmak istediği durumla ilintili olmaktır'. Evet bunu demek istedim!

Beni benimle bırak; bir bakıma öz ile kucaklaşıp orada kalıp hafiflemek bir bakıma!

 

'Varoluş' sadece hayatta kalmanın mücadelesi olarak görülemez! Benim vurgu yapmak istediğim ' Varoluş'  var olmak için sırtlanan  ağırlıkları bir yere koyup  kendimizi yeniden dizayn etmek. Yani içe  doğru yürümek iç'in iç'e hasretliği!

Orada insanın sosyal olma durumu, psikolojik biyolojik halleri yoktur.Orada sonsuzluk ve zamansızlık vardır zira.

O zamansızlık; her türlü arzulara her türlü  maddi olanaklara kapalıdır.

Kişinin kendiyle olması; yani beni benimle bırak hali veya gereksinmesi 'sevgi' ve ön yargısız bir anlayışın içinde olma projesidir.

O projeyi satın alma: kendini bulma  kendinle barışık olma ve kendini fark etme her türlü 'sevme'  yollarının toplamıdır.

 

  Hayat zor!  İnsanların karakter yapısı    çeşitli ve değişken.  Kimileri  yorucu,  bazıları acımasız, hatta  tehlike yaratacak boyutta olanları bile var! 

  Beni benimle bırak;  bireyin kendisini, çevresindekileri, inancını ama illa'ki kendini sorgulama gözden geçirme disiplinidir. Bu disiplin maddi yüklerden arındırılmış manevi ' var' olmadır. Değeri ise 'düşünme' ile gerçekleşir.

Beni benimle bırak  gereksinimi; kendimize açacağımız, en dürüst  görüş ve ikilemlerimizin birbirine toslamadan yalansız dolansız iç hesaplarımızın;  bir pencereden içeriye sızan  ışığın saflığı kadar temiz aydınlık ikirciksiz ve net olmalı!

 

  Beni benimle bırakmamakta ısrarcı olan anlayışların ise,  kendi dünya görüşlerinden yoksun, etrafa verdikleri ya'da verecekleri zararların; varoluş'dan neyi anladıklarını  kestirmek sorgulayan için hiç'de zor değildir!

Beni benimle bırak özlem ve disiplinine yönelik çabalarımıza; kendi  var olmamış anlayışıyla karar kılmış birisinin  sizi'de içinde bulunduğu kaos 'a,  maceraya çekme bencilliği altına gizlenmiş zarar verme dürtüsü o silahtan çıkan mermi gibi sizi yaralayabilir belki'de öldürebilir. 

Sadece; beni kendimle bırak anlayışı  bu anlayışın etrafında dolaşarak bireye pek bir şey'de kazandırmaz. Bu; eksik ve yetersiz bir yaklaşım olur. Bu yaklaşımın içini doldurmak, sanat matematik bilim felsefenin yanı sıra  öz değerlere kulak vermek ya'da yüzümüzü o yana çevirerek temel prensibi 'İnsan' olan anlayışa  yakın durarak ona  dokunarak kendimizi geliştirmekle olur.

 

  Çevresel faktörlerin, insan bencilliğinin ve içine çekilmek istendiğiniz  kötülüklerin ve üstünüze oynanan oyunların manyetik alanından çıkmak 'sevgi' dolu bir yaşamın ya'da  'aşk'ın her türlüsünün peşinden giderek, varsa ödenecek bir bedelin uzağında kalmakla olur.

 

  Yaşamayı,  en iyi yaşamı kendinde hak görenlerin, ama bunun iyi bir yaşam biçimi olmadığını kavrayamayanların karşınıza dikildiği anda ;  beni benimle bırak anlayışına koşup, bizlere armağan edilmiş bir beden ile ruhun korunması noktasında sığınılacak en anlamlı ve içinde kalınası güzelliklerin sadece insana özgü bir değer olduğunu unutmadan o manevi limana koşmak zorunluluğumuz vardır.

 

  13.y.y başlarında yaşamış  Mevlana'nın 'Hayatın amacının biyolojik bir dönüşümden ziyade ruhsal bir evrim ile ile gerçekleşeceğine' dikkat çekmesi boşuna değildir!

 

Sevgilerimle.

 

Bir not: 'Beni benimle bırak gerisi senin olsun' diye başlayan ve hayatımıza giren bu dokunaklı ve çok güzel şarkının söz yazarı sevgili arkadaşım aranjör, müzik adamı  Mehmet Teoman' da  buradan teşekkür etmeden geçemeyeceğim.

Yazımın başlığının konusu bu şarkı olsaydı elbette bu başlığı tırnak içinde yazma zorunluluğu vardı. Bu vesile ile ayrıca ona'da sevgilerimi yolluyorum.Bu yazı 7230 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI