Bugun...
BİR KADIN VE BİR ERKEK


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

Amerikalı Wallis Simpson; babasının ölümünden kısa süre önce dünyaya geldi.Erişkin çağında bir subay ile evlendi mutlu olamadı ayrıldı.
İkinci evliliğini Ernest Simpson ile yapan bayan Wallis bu evliliğinde de mutlu değildi kocası çok fazla alkol alıyordu.
Gemi ile uzun bir deniz seyahatine çıktı ülkesi Amerikadan.Gemide Edward ile tanıştı.İkisi birbirinden hoşlanmış ama adam aşık olmuştu kadına.Flört etmeye başladılar.Yolculuğun bitmesine az kala artık genç adam büyük bir aşk ile sevdiği kadına deliler gibi bağlanmıştı.
İngiltereye ayak bastıklarında; Edward Wallis'i ailesinin vereceği partiye davet ettiğinde onu annesi ve babasıyla tanıştırmak istediğini söyledi.Buluşma genç adamın istediği gibi gerçekleşti.
Aile oğularının evlenme planını öğrendiklerinde bu karara karşı çıktılar.Ancak Edward'ın direnmesi karşısında bu güçlü aile:Wallis Simpson'un'Ford Otomobil Fabrikasında çalışan biri ile ilişkisi olduğunu da ileri sürerek Edward'ın geri adım atacağını beklediler.
Ancak bu bilgi ne o zaman ne de ilerki yıllarda hiç doğrulanmadı ve genç adam ile ailesinin arasında ki uçurum giderek derinleşti.
  Edward kim idi ona bakalım?Edward bir Prens idi.1894 yılında Richmod'da dünyaya geldi.Babasının taht'a çıkmasından sonra taht'ın birinci varisi idi.
Prens 1.Dünya savaşında Kurmay Subay olarak görev yaptı.Tam da bu zamanda o malum deniz yolculuğunda tanıştı bayan Wallis ile.
  1936 yılında babası ölünce Edward Kral oldu.Bu esnada Bayan Wallis henüz 2. kocasından boşanmamıştı.İkilinin ilişkileri ise giderek daha da pekişiyordu.
İngiltere Kraliyet ailesi; geleneklerinde böyle bir evliliğin söz konusu olamayacağını bir kez daha söyleyip Başbakan'ı Kral ile konuşmaya ve ikna etmeye çağırdılar.
Edward; Başbakan Boldwin'e kesin tavrını koyarak;Bayan Simpson ile evlenme isteğini yineledi ve eğer bu evliliği Kral olarak gerçekleştiremeyecekse Tacından vaz geçeceğini kesin bir dil ile bildirdi.
Ardından'Tahttan Çekilme Belgesi'ni imzaladı.Bundan birkaç gün sonra 1937 yılında radyoda son konuşmasını yaparak almış olduğu kararın nedenlerini dünyaya duyurdu.İngiltereyi terk edip Avusturya'ya gitti.
İki sevgili uzun süre birlikte görünmediler.Edward;sevdiği kadın boşanana kadar spekülasyonlardan uzak durma adına sessizliğini koruyup  onu beklemeyi yeğledi.
Wallis boşandı ve çift Fransa da evlenip Mouts kasabasında bir şatoya yerleşerek ömürlerinin sonuna kadar orada mutlu yaşadılar.
Eminim ki bir çoğunuz bu müthiş aşk hikayesinden haberdarsınızdır.Belki de pek azınız bunu bilmiyor olabilirsiniz.Peki ben bu olayı neden yazdım o zaman? Söyleyeyim.
Birincisi:bu aşk hikayesini çok iyi okumak lazım!Çünkü bu hikayede tanık olduğumuz sevg;gerçek anlamda:Sevginin Gücüdür.'Sevgi;insan yanımızın en değerli aynı zamanda en anlamlı hazinesidir.
Bir düşünürün bir sözü beni çok etkilemiştir!'Sevgi Bir Yaşam Felsefesidir'.

Evet! 'Sevgi tam anlamıyla bir yaşam felsefesidir.O felsefeyi iyi anlamış ve kavramışsanız,yüreğinizde duyumsuyor ve onu korumaya yaşatmaya kararlıysanız:ne taht ne şöhret ne başkaca birikimler maddi zenginlikler bahaneniz olamaz.Tıpkı Kral Edward'ın yaptığı gibi.
Edward;tüm siyasi ve askeri devlet otoritesini ve tacını elinin tersiyle iterek, hayatını, sevdiği kadına adayarak yüreğinin sesini dinlemiş ve mutlu olarak yaşamış ölmüştür.
Diyesim o ki; yok, 'sevgililer günü' yok,'anneler günü' yok;'babalar günü'.
8 Mart'da ise 'Dünya Emekçiler Kadın Günü'kutlanacak.
Kadın erkeğe, erkek kadın'a saygı duyuyorsa' o 'saygı'kapağını kaldırdığınızda altından 'sevgi'çıkar.
Eğer birisi için bir şey yapmak istiyorsak;sevmek ile sevilmeyi dengede tutma gerekliliği vardır.
Seviyorsak ama sevilmiyorsak, ya da seviliyor ama sevmiyorsak buna da saygı duyup karşımızdakini taciz etmeyeceğiz,kırmayacağız,canını yakmayacağız,öldürmeyeceğiz!Unutmayalım ki değersizlikler 'sevgi'ile yan yana gelmez hiç mi hiç örtüşmez, örtüşemez.Mademki 'sevgi' bir yaşam felsefesidir bu felsefe her saniye her dakika her saat her gün için geçerlidir.Sevgisizliğe,saygısızlığa kulp bulmak isteyen insanoğlu ve tüketime zorlayan kapitalist düzenin çığırtkanlarının oyunu ne yazık ki 'sevgi'nin tartışılmaz anlamını gölgeleyip, bu oyuna, sevgisiz olmaya meyilli olanları da sokmuştur.Bu tuzağa düşmemek gerekir.Sevgi:erkek ile kadının güç gösterisi değildir.Sevgi:kadının emeğini yok saymak değildir tam tersine insanın insanlığın eşit paylaşım içerisinde uyum sağlama sanatıdır. 

Sevgilerimle.   
 Bu yazı 4009 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI