Bugun...
CEHENNEM BEKÇİSİ


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

Abbasi Devletinin hükümdarı Harun Reşit zamanında çok ünlü bir zat yaşarmış. Adı Behlül Dana olan bu zat evliya olarak görülür ne derse onun lafı kanun kabul edilirmiş.Gerçi bu adam zaman zaman türlü tuhaflıklar yapar onu tanıyanlar 'acaba 'Behlül deli mi' diye düşündükleri de olurmuş.
Yine bir gün üstü başı perişan vaziyette uzun bir yolculuktan dönmüş.Biraz dinlenip kendine çeki düzen verecek iken Harun Reşit'in adamları kapısına gelip hükümdarın onu çağırdığını söylemişler.Tabi Harun Reşit in emri baş üstüne.Behlül adamların peşine takılıp saraya varmış.
-Bre Behlül nedir bu halin nereden geliyorsun?
-Cehennemden geliyorum hünkarım,
-Hayırdır ne işin vardı cehennemde?
-Kor ateş lazım oldu onu almaya gittim,
-Aldın mı bari?
-Hayır alamadım hünkarım. Cehennem bekçisi ile görüştüm o bana 'sandığınız gibi burada ateş olmaz,ateşi herkes dünyadan kendisi getirir!
Sevgi ve hoşgörü ister insana ister doğaya duyulsun birbiri içine geçmiş insanın içine nufuz etmiş çok değerli bir duyumsamadır.Bu eğilim ve duyumsama kişinin gönül dostluğu anlayışında beslenir büyür.
'Yunan felsefesinde sevgi:evrende birleştirici olarak ilke olarak tanımlanır'.
Hiç bir ayırım yapmadan tüm insanlara ve öteki canlılara  duyulan sevgi evreni  kucaklayan kocaman kutsal bir kabullenmedir.Ben 'sevgi'yi böyle algılıyorum.'Kutsal' diyorum çünkü bu büyüleyici duygu 'tanrısal bir kavramın' insana yakışan en güzel en büyük insanlık halidir.Eminim ki sizler de benim gibi düşünüyorsunuzdur da bu insanlık halinin hakkını veriyor muyuz bunu irdelemek lazım.
Ben kendi adıma 'sevgi'ye kapılarımı açmış olsam da kimi durumlarda sevgi anlayışına ters düşen davranışlarda bulunduğumu gözlemleyebiliyorum.Elbette bu tespitin sonunda kendime çeki düzen vermeye çalışsam da tam da o zaman o sevgisiz davranışımdan utanıyorum.Zira sözünü ettiğim 'sevgi' zor bir iş.Kutsal bir anlayış.Yani sevgi: yaşamın her halinde koşullar ne olursa olsun 'sevgi'de kalmaktır.
Ben ve çoğu bireyler biliyorum ki böylesine sevgiye açık olmakta zorlanıyorlar yine pek çoğumuz bunun ne anlama geldiğini de kavramış değiliz.
Bakınız etrafımızda olup bitenlere.Dikkatinizi çekmek istiyorum bu olup bitenler hiç birisi geniş zamanlara yayılmış sıradan münferit sapkınlıklar değil! Bu sapkınlıklar özellikle son zamanlarda sokakta,evde dağda tepede gündüzün bir vakti gecenin bir saatinde ulu orta yapılmakta terbiyesizce ahlaksızca girişilen pis çirkin davranışlar.İster bunun adı 'kalkışma' olsun, isterse toplu taşımada birinin bir genç kızın yüzüne indirdiği tekme olsun! ister kılık kıyafet isterse yaşam tarzına iğrenç bir müdahele ya da küfür olsun.Hepsi 'insan'olamamışlığın bir tezahürü.
Şort giymiş 'tokat', açık giymiş tekme,boşanmaya kalkmış bıçaklama, terk etti öldür ne çok da çoğaldı bu terbiyesizlikler ahlaksızlıklar kötülükler?
Gün geçmiyor ki sosyal medyada hastalıklı haberler çıkmasın'Bir cahil çıkıyor milletin tenazül organlarına ayet üfleyip tedavi ettiğini söylüyor.Sonra bu sahtekar sübyancılığı teşvik eden beyanatlarda bulunuyor.Kimi zaman savcılıklar ufak çapta soruşturma başlatıyorsa da bu cehennem zebanileri başlarına bir şey gelmeyeceğini bilerek yeniden hortluyorlar.Hangi birisini yazalım hatırlatalım.Aslında hatırlatacak bir şey de yok! Çünkü bu tür söylemler ortalıklarda uçuşuyor.İşin kötüsü millet bu çirkinlikleri de kanıksamaya başladı.
Şiddet'e karşıyım ama öyle zaman geliyor ki bu pislikleri bir bir toplayıp meydanlarda 'ibret-i alem' için 'eşek sudan gelinceye kadar döğmek' evire çevire dövmek istiyorum.
Muhafazakarlık adına, din adına, kendi bireysel görüşleri adına, özellikle kadınları hedef alan bu kimliksiz erkekleri: erkek oldukları için koruyan göz yuman yetkililere seslenmek isterim.Hepiniz 'cehenneme kendi ateşinizi taşıyorsunuz'.Bir gün yanacaksınız sevgi yoksunları!
Sevgilerimle.  Bu yazı 2805 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI