Reklam
Bugun...
'İNSAN'


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 
  İnsan; Eğer psikolojik sosyal biyolojik bir varlık ise' de, ona bilimsel toplumsal açıdan bakmanın yanı sıra 'teolojik' açıdan'da bakmanın gerekli olduğuna inanırım. Her ne kadar 'dinler' sonradan ortaya çıkmışsa...
  İster din ;'Ahlak felsefesinden' çıkmış  olsun isterse ahlak felsefesi  'Din' den çıkmış olsun. Neden- sonuç ilişkileri mutlaka bir yerlerde kesişecektir çünkü.
 Ben ne teolog, psikolog, sosyolog ne'de biyolog'um. Sadece bir kaç yıl Sosyal Bilimler okumuş sınırlı bilgilerde kalmış bir bireyim. Ama önce kendimi, sonra insanı  sorgulamak ve karmaşık bir canlı olan 'insan' üzerinde düşünmek  hakkımdır.
  'İnsanoğlu tarih boyunca hem çok yüceltilmiş hem'de çok aşağılanmıştır' vurgusu elbette sorgulanabilir.
  'İnsanoğlu' için nerede çaresizlik ve bunalım varsa, orada düşsel bir dünyaya sığınma umudu'da vardır' tespiti'de doğrudur.
  Toplumların coğrafi koşulları, ilahi din öğretileri veya doğmalar ekonomik koşullar, doğa koşulları teknolojik beceri veya buluşlar,  insanların gelişiminde elbette rol oynamıştır.
                                                                          AMA,
İnsan; öncelikle düşünen bir varlıktır. Düşünebilen konuşan aklını kullanma yetisine sahip bir varlıktır! Duygu ve düşünceleri, dünyayı, kendisini anlatabilme becerisi, bu beceriyi kelimelere dökebilmesi, zihninde kavramlaştırması  onu diğer canlılardan farklı kılar. 
Ama gerçekten 'insan olabilme'  tanımlaması bununla sınırlı kalabilir'mi? Kalmaz!
'Büyük akılın'  muhteşem 'Baş yapıtı' olsa'da insan; içinde barındırdığı kaçamakları günahları ve yüzleşmekten korktuğu kötülükleri'de sorgulama mecburiyetindedir!
Tıpkı ilkbahar'da yeşeren otların arasına karışmış dikenleri, ayrıkları temizlemesi gibi.
Kabul edelim'ki ; insanın  o görkeminin  yanı sıra gerek fiziksel gerekse akıl oyunları açısından kendinden olanlara veya olmayanlara yaptığı kötülükler Dünyamıza  verdiği zararlar  kan dökme eğilimi  savaş özentisi  kendisini temsil eden insanlığı  ve öteki canlıları yok edecek plan ve kalkışmaları insan:ı 'insan olma' noktasında tartışılır hale getirmiştir!
Ve yine kabul edelim'ki insan denilen varlık insana düşmandır acımasızdır!
İhtiraslıdır. Açgözlüdür. Kötülüğe yatkındır. Fesattır. Kendisine aşıktır. 'Bir olma'  fikrine felsefesine uzaktır!
Ben merkezlidir. Elbette iyi planlar yapabildiği gibi kötü planlar'da yapar. Başarıyı kıskanır.(kastım yapıcı olmayan kıskançlıktır) Karşısındakinin yolunu keser.
  İnsan; karmaşık bir yapı. Oysa hayvanlar öyle değildir!' Hayvan ne güneşe tapar, ne de güneşin içindeki reaksiyonları vasıtası ile enerji ürettiğini bilir'
Oysa insan; geliştirdiği  bilgi birikimine  paralel  olarak 'Güneş'e  tapar. Firavunların 'Güneş'in  Oğlu' olduğuna inanırken güneş enerjisinden faydalanmayı'da keşfeder.(Bu ikileme  hizmet etmek, çıkar ve erk  için gereklidir zira) 
Şimdi kimileri şöyle diyecektir biliyorum. 'Eski çağlarda insanlar bilgisiz ve cahildi. Analitik ve bilimsel olarak  düşünme becerisini geliştirmesi binlerce yıl sürmüştür' Evet doğrudur!
Ama hala pek çok toplumlarda putlara tapılmaktadır inekler kutsal kabul edilir. Ya'da Kuzey Kore: insanlığı yok edecek hidrojen bombasını (getireceği felaketi bilerek) daha bir kaç gün önce sorumsuzca kullanmıştır!
Eğer tekamül: ister felsefi anlamda ister ilahi anlamda isterse  öz itibari ile  diğer canlıların yaşama ve yaşatma  haklarını'da içine alan bir bütün olarak insan olma çabası ise:  ben insanlığın gerek ülkemizde gerekse  öteki ülkelerde geldiği noktaya bakarım.
                                                                          VE
İnsana verilmiş olan aklın nasıl ve ne şekilde kullanıldığına bakarım. Çünkü var olma anlayışı öteki bireyleri  öteki canlıları yok sayarak gelişemez güzelleşemez.
Toplum olarak insanımızın şu son   yıllarda paraya ve metaya  eğilimi ve zenginliğe odaklanma hırsı doğrusu beni ürkütüyor onlardan soğutuyor.
  
Sevgilerimle.  


Bu yazı 3926 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI