Bugun...
KAYMAKAMIN KARISI.


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

Size; Maupassant'ın 'Bayan Babtiste' adlı yapıtından bahsetmek istiyorum.
Bayan Paul Hamot adlı kadın ülkenin en zengin tüccarlarından bay Fontanelle'nin kızıydı.
Bu kız daha onbir yaşında bir çocukken başından kötü bir olay geçti.Evin uşağı ona tecavüz etti.
Adamın bu işi yaptığı anlaşılınca aile mahkemeye gitti uşak muebbet hapse mahkum edildi.
Artık küçük kız namussuz damgasını yemişti, bunun için de çocukluğu yalnız ve bir başına arkadaşsız geçti.
Bu ayrımcılık küçük kızı derinden yaraladı, ne var'ki yaşadığı şehirdeki insanlar onu canavar, namussuz yaratık haline çoktan  getirdi.Halk bu kızdan söz edecek olsa; küçük Fontanelle' diyerek onu aşşağılıyordu.Dahası onu sokakta gördüklerinde arkalarını dönüp bir selamı bile esirgiyorlardı.
İş öylesine acımasız bir hal aldı'ki çocukları ile parkta oynayan anneler orayı derhal terk ediyorlardı.İşin garip  tarafı suçunun ne olduğunu bile anlayamıyordu minik kız.
Böyle bir çocukluk geçirdikten sonra genç kız oldu.Değişen bir şey olmadı halk bu sefer'de ona  vebalı muamelesi yaptı.
Hamot sorumlu olmadığı bu durumdan giderek daha da etkilenmiş yapayalnız hissediyordu kendini.
Sokakta  onu görenler fısıldaşarak 'Bayan Baptiste' geçiyor diyerek onurunu daha da rencide ediyorlardı.(Baptiste uşağın adı)
  İnce yapılı, güzel zarif bir hanım efendi olan kız: böyle durum söz konusu olmasa genç erkeklerin evlenmek için sıraya girecekleri bir kişilik idi.
  Ailenin bulunduğu ilçeye bir gün genç bir Kaymakam atandı.Kaymakam Hamot Fontanelle'i görünce ona  aşık oldu.Evlenmek niyetinde olduğunu babaya söyleyince baba; kızının başından geçen olayı adama anlatı.Kaymakam;;Adam sen'de, ne önemi var! Bu durum gelecek için bir garanti demektir.Sonradan olacağına  önceden olması daha iyi.Hiç olmazsa bu güzel hanım ile rahat bir uyku uyurum'.
  İki genç evlendiler.Her ikisi de mutlu idi ve birbirlerini deliler gibi seviyordu.
Kadın hamile kalınca aile bayram yaptı.Bu durumu öğrenen halk yavaş yavaş genç kadına yaklaşmaya  onun ile dialog kurmaya başladı.
Bir gün ilçede madalya töreni yapılacak ve kaymakam ile karısı verecekti ödülleri.
İkinci seçilen; Mormillon mahallesinin müzik şefi sırası geldiğinde öne atıldı görevlinin Kaymakam'a vermesi için uzattığı madalyayı Kaymakam'ın suratına fırlattı.
Sonra'da'Sen o ödülü Bayan Bapiste için saklayıp ona versen diyerek konuştuklarını herkese duyurdu.Toplanan konuklar arasında fısıldaşmalar gülüşmeler alaylar yeniden hortladı.Genç kadın başını öne eğip gözlerini sabit bir noktaya diktiğinde göz yaşları yüzünden akıyordu.
Çift apar topar toplanıp evinin yolunu  tuttu.Hamile kadın köprünün başına geldiklerinde kocasının yanından fırlayıp hehirin derin, azgın sularına bıraktı kendini.Cesedi saatler sonra ötelerde bulundu.

Neymiş efendim!Bu tür tecavuz olayları ister bizim ülkemizde; isterse başka bir diyarda olsun:sonuçları açısından çok acı ve geri dönüşü olmayan kederleri faciaları'da beraberinde getiriyor.
Eyyy çöp kadın! 'bir kereden bir şey olmaz' demiştin.Demek'ki neler oluyormuş değil mi?

 Sevgilerimle.

 Küçük bir not: Aslında ben sizlere; Diyarbakır'ın pilot bölge seçilip orada yaşanan ensest olaylarından çarpıcı gerçekler aktaracaktım.
Yazar İnan Keser'in: Çocuk Cinsel İstismarı-Diyarbakır Örneği'adlı kitabından ara ara yüzümüzü kızartan aile içi tecavüzlerden'de bahsedeceğim.   Bu yazı 3758 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI