Bugun...
KURBAN OLAYIM!


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

Cemaat camide namaz kılmış namaz sonrası imam tesbihat (sonrasında yapılacak dua) yapıyormuş.Birden içeri bir adam girmiş.Elinde yeni bileylenmiş ekmek bıçağını sallayarak 'içinizde müslüman var mı' diye kalabalığa seslenmiş.Cemaat eli bıçaklıdan korkup ses etmemiş bulundukları yerde pusup kalmışlar.Yaşlı bir adam dayanamamış  'ben,ben müslümanım' diyerek ayağa kalkmış.Kara sakallı atletik yapılı adam ihtiyara 'gel öyle ise' diyerek dışarıyı işaret etmiş.İkisi de oradan ayrılmışlar.Meğer sakallı kurban kesecekmiş vermiş bıçağı yaşlı adama.Müslüman kurbanı kesmiş ama yorulmuş ötekine dönüp'hayvanın derisini de başkası yüzsün benden bu kadar' diyerek bıçağı sahibine uzatmış.Sakallı içeri girdiğinde kesici elinde ve kanlı imiş.İçeride bekleşen cemaate yeniden seslenmiş 'içinizde müslüman olan yok mu'. Kalabalık iyicene sinmiş  gözlerini yere çevirmişler.Adam sorusunu sert biçimde yineleyince bu kez de cematin gözleri imama dikilmiş onun bir şey söylemesini beklemeye başlamışlar.İmam bu bakışlardan rahatsız olmuş ayağa dikilmiş 'bana ne bakıyorsunuz be iki rekat namaz kıldırdık diye müslüman mı olduk'
 
  Bence doğru demiş imam, her namaz kılan oruç tutan cemate namaz kıldıranlar ayetleri ezbere bilenler önce insan mı sonra da gerçek müslüman mı yaptıklarına bakmak lazım!

  Niye yazdım bunu söyleyeyim.'Risale Forum' adlı bir sitede okuyucu soruyor sitenin ulemasına.'Kurbanlık hayvanlar kesilirken acı hissederler mi? Cevap: Hayvanlar şuur akıl idrak sahibi olmadıklarından hem kesilmelerinde hem de dünyadan gitmelerinde acı hissetmezler.(O ne demekse).
Şahıs devam ediyor.'Kesilmek için yere yatırılan hayvan bir şey hissetmez.Yalnız bıçak kestiği vakit hissetmek ister; fakat o his gider o elemden de kurtulur'.

  Eee tabi hayvancık konuşamıyor ne de olsa meramını anlatamaz adı üstünde 'hayvan'. Onun  canını da yakarsın işkence de edersin, boğazını da sıkarsın kuyruğuna teneke bağlayıp ırzına da geçersin  olay bu kadar basit ve önemsiz değil mi Risale Forum un bilgili müslümanı!
  Bire cahil adam hayvanlar da senin gibi ete kemiğe sinire bürünmüş canlılar.Seni kestiğimizde nasıl canın yanarsa aynı şekilde onların da canları yanar.Evet onlar sadece konuşamazlar ama onları gözleyecek gözlere, bakışlarını anlayacak kalbe sahipsen ne denli akıllı duygulu olduklarını anlarsın.
Eğer bir köpeğin atın kedin varsa sen hastalandığında senin dibinde seni nasıl beklediğine tanık olursun.Sen yiyip içmiyorsan onun da yemediğini görür, ağlıyorsan gözlerini sana dikip kimi zaman da ağladığına havladığına tanık olursun.
Müslüman olduğunu, yaptıkları katliamları: bizim hiç bir zaman anlayamayacağımız 'Müslümanlık' adına gerçekleştirdiklerini söyleyen 'işid' denilen anlayış kendi müslümanlıklarını savunuyorsa, her önüne gelen de şahsi düşüncelerini İlahi adaletin ve evrensel  öğretilerin üstünde tutamaz göremez de!.Anlayış: bütün canlıları kapsayan insani bir boyutun temelinde yatar ona göre şekillenir.
İnsana saygısı olmayan bireylerin hayvanları sevme kollama işi görülüyor ki zor!.Karısının gırtlağını sıkan kocasına namluyu doğrultan eksik bireylerden çıka çıka ne çıkacak ki? Elbet de 'kurban bayramlarında hayvanlara eziyet eden ehliyetsiz basiretsiz adamlarla kurbanlarını küçücük çocuklarına seyrettiren potansiyel 'işid'ciler.
Sevgilerimle.Bu yazı 2114 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI