Bugun...
ROMANTİZM.KÖPEK.ADAM


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

Bütün benliğimi kuşatmış romantik duygularımın içine etti televizyondaki haber.
Dalıp gitmiştim bir ara pencereden bahçeyi seyire daldığımda.
Usul usul yağıyor kar.Bahçe lambalarının etrafında kıpraşan tül parçalarından konfetiler uçuşuyor.Doğanın düğünü var sanırsınız dışarıda.
'Erik' kolumun altına sokulmuş o da izliyor şenliği.Eminim ki bu dalmış gitmişliğinin ardında aklından geçen bir şeyler olmalı onun'da.
'Erik'kedimin adı.Ağır başlı bir 'Siyam'.Nasıl akıllı nasıl zarif nasıl kibar anlatamam.Kimi zaman;zarif olma konusunda ondan feyz aldığımı itiraf etmeliyim.Yürürken:ön ayağının biri adım attığında arka ayağının biri onu takip eder sonra diğer ön ayağına öteki arka ayak eşlik eder.Yumuşacık patileri yere sessizce dokunurken uzun bacakları yaylanır tam da o zaman bedenindeki kaslar ipeksi tuylerle dalgalanır.Zarif edalı kendinden emin bir yürüyüştür o.Onu seyrederken romantizm'in dansı bu olmalı diye düşünürüm hep.
  Romantizm;18.yy da Avrupada çıkan'coşkuya imgeye dayanan bir sanat akımı'.
Ama benim bahsettiğim bu değil.Mecazi anlamdaki romantizm.Yani'uyuşuk duygusallığa eğilim ve düşler evrenine dalış'.
Romantik olduğumu söyleyebilirim.Benim romantizm'im: o duygu seli içerisinde kaybolduğumda tüm benliğimin;kadifeden ipekten bir düş dünyasının içinde kaybolduğunu duyumsarım.
İmgelerimde:dokunduğum her şeyin yumuşacık mis kokulu ve sadece güzelliklere teslim olmuş düşsel bir aleme kapanış halimdir.
Yorgun yüreğim patırtıdan bıkmış kulağım çirkine doymuş gözlerim romantizm'in sessizliğinde beni dinginleştirir.Aslında anlatması zordur bu duyguları.Tıpkı: Orhan Veli'nin 'Anlatamıyorum' şiirinde ki gibi.
Tamda bu duygularla şarj olmuş iken!Meclisde'ki arbede içimdeki duyguları, kağıttan kuleler gibi yıktı yok etti.
O tatsız görüntülerde bir kadın milletvekili darp edilmiş tartaklanmıştı.Kadına kalkan bu el vahşi timsahların kurbanını parçalarken ki görüntülerden çok daha üzücü ve acı geldi bana.
Görülüyor'ki insan denilen beşer;giderek hayvanların gerisine düşmüştür artık(kaldı ki hayvanlar böyle olmak zorundadır).
İnanın bu geride kalma halini en iyi yansıtan örnek ise diğer milletvekili kadındır.Zira elindeki pankart insanın insana,insanın hayvana acımasızlığıdır 
'Dikkat köpek giremez'pankartı.
Ne yazık ki kimi zihniyete göre kedi köpek ötekiler sınıfsız canlılardır.
  Mare Bekoff'Memeliler zengin derin duygusal hayata sahiptirler.Bir oyun sırasında  neşe tutku hissetmekten tutun da acı ve kederi içlerinde hissetmeye kadar giderler'.
Köpekler sever üzülür kıskanır aşık olurlar depresyona girerler.Kendi köpeklerimden biliyorum. 
 Ha! Neyi konuşuyorduk biz, romantizm'i değil mi? Söyleyeyim,
Kimi kadınlar, çoğunluk'da adamlar;Ne aşk'ı ne romantizm'i hak etmiyorlar demiyeceğim!Zaten onların bazıları engin duygulardan,insanlıktan,sevgiden,güzellikten yoksunlar.O yoklukları yerine koyma gibi bir çabaları'da olamayacağına göre; ne Mecis'de ne toplumun içerisinde beni temsil etmeyi hak etmiyorlar.En az: kedim 'Erik'kadar olma zorunlulukları var benim gözümde.
Sevgilerimle.   Bu yazı 3430 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI