Bugun...
SEVDİĞİNİZE ÇİÇEK YERİNE NANE GÖNDEREBİLİRSİNİZ!


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

Yeni yılda kendime armağan ettiğim 'orkide'nin yaprakları dökülünce üzüldüm.Diş hekimi arkadaşım 'sap boğumlarından buda açar'dedi sevindim.Narin saplarından verevine kestim çiçeğimi yapraklar çoğalmaya başladı umutlandım.On ay oldu tomurcuk falan yok interneti taradım bu kez her neyse.
Çiçeklerle ilgili pek çok bilgi var biliyorsunuz etrafta.Her çiçeğin ve renginin de ne anlama geldiğini?
Mesela 'pembe gül gönlüm sende', 'kırmızı lale seni seviyorum' 'kırmızı gül aşığım' vs demekmiş.
Çiçeklerin dili ilk kez 1600 yıllar başında  İstanbul'da oluşturulmaya başlamış.'1700 yıllarında ise burada yaşayan  İngiliz lady Mary  Montagu tarafından biraraya getirilen çiçeklere yüklenen anlamlar sonrasında İngilterede  de yayılmaya başlamış. Sonra bu merak Fransaya uzanmış ve 800 çeşit 'tür'ün dünyada  ortak bir 'dil' olmasına karar verilmiş Avrupada'.
Buraya kadar bir şey yok!.Hepimiz biliyoruz'ki tüketim toplumunun bir oyunu bunlar.'Sevgililer gününde-anneler-babalar gününde ya da özel zamanlarda pazarlanmak üzere çeşit çeşit çiçekler en albenili biçimde vitrinlere dizilir satıcıların gözü cebinizde dolaşır.Doğrusunu söylemek gerekirse zarif bir sunum armağan verme biçimidir bir demet çiçek.Almayı da severim vermeyi de.Buna da bir itirazımız yok değil mi?Düşünsenize gizliden gizliye, sevdiğinden bir demet kırmızı veya pembe-beyaz gül demeti alan  bir genç nasıl mutlu olmaz ki.
Ancak ben farklı bir şeyi paylaşmak istedim sizlerle.Hani hepimizin bildiği duyduğu gibi : papatya gül lilyum lale glayör orkide değilmiş bu çiçekler!Sevginizi duygularınızı ifade edebileceğiniz başka bitkiler de var bu listede.
Nane:sana karşı içimde sıcak hisler besliyorum,
Adaçayı:eşler arasında biz iyi bir aileyiz değil mi?,
Elma:itiraf etmem gerekirse, seni görünce şeytana uyasım geliyor; ya senin?,
Ayçiçeği:sana tapıyorum,
Biberiye:sana bağlıyım,
Badem:aşkımızın sürmesini ümit ediyorum.

Valla burada biraz koptum!'Badem' meyve ağacı.Evet çanak biçiminde beyaz çiçekleri var ama dallarda küçük küçük açar.Siz duygularınız anlatmak için dala uzanıp bir sap koparıyorsunuz koca bir dalın üzerinde kaç çiçek varsa, onu götürüp sevdiğinize uzatıyorsunuz.Ya da 'biberiye' bitkisi.Boyu iki metreye kadar uzar yaprakları iğne şeklindedir.Şifalı bir bitkidir alternatif tıp ta baş ağrısı,kabızlık, idrar söktürücü olarak tavsiye edilir.Zor kopan dalları haydi kopardınız, ellerinize batan sivri yaprakları, dalları çrkiştirirken döküyorsunuz kel bir acımış avuçlarınıza sıkıştırıp karşınızdakine uzatıyorsunuz. Olsa olsa bu yöntem; ayrılmayı kafanıza koyduğunuz ama bir türlü kurtulamadığınız birisi için akıllıca bir yöntem.
 
  Bir arkadaşımın kızının erkek arkadışı vardı.Genç kızın da doğum günüymüş.Delikanlı kız ile buluşmuş kutlama yapacaklar.Aşık adam bu buluşmada elinde bir kaktüsle gelmiş bizimkinin yanına şaşırmış kız çok da bozulmuş neşesi kaçmış tabi belli etmemeye çalıştıysa da gizleyememiş öfkesini o akşam.
Bu çiçek hikayelerini okurken; bana anlatılan bu kaktüs olayı geldi aklıma başladım gülmeye.
Kaktüs:çiçek dilinde; içtenliğin ifadesiymiş.Aynı zamanda'Aşkımız için zorlara katlanmalıyız'anlamı taşıyormuş.Çiçekçiler böyle söylüyor anlayacağınız.Ben onu bunu bilmem.Arkadaşımın kızı nişanlanmak üzere iken kaktüs olayı bu aşkı bitirdi.
Benden söylemesi.Beni referans alıp bir demet 'nane' ile çalmayın sevdiğinizin kapısını! Günaha girmek istemem!
Sevgilerimle.  Bu yazı 2433 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI