Bugun...
SIFIR NOKTASINDAKİ KADIN FİRDEVS...


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

  Defalarca ceza evi doktoruna ricada bulunan 'Mısır'lı yazar; Nevval El Seddavi son kez gittiği 'Kanatır Kadın Tutuk Evi'nden umutsuzca ayrılacağı zaman kadın gardiyan ardından koştu.Kadın nefes nefeseydi.'Nevval hanım, Firdevs sizinle konuşmayı kabul etti'.
Firdevs'ın asılmasına sadece saatler kalmıştı.
Nevval hücreye girdiğinde yerde oturmuş kadının yanına çömeldi onun omuzlarından tutarak hafifçe başını öptü.Loş karanlıkta ünlü fahişenin kocaman gözleri karanlığa meydan okuyordu ve gözlerinin akı ay kadar paarlak ve güzeldi.
  Firevs sözlerine şöyle başlad: Tamam konuşacağım ama sözümü kesme.Seni dinleyecek zamanım yok.Bu akşam beni almaya gelecekler.
  Firdevs Mısır'ın bir köyünde dünyaya geldi ailesi yoksul kalabalık ve cahildi.Küçük bir kulübe de yaşıyorlardı.Babası; cuma namazlarına gittikten sonra çarşıyı dolaşır eve döndüğünde yemeğini yer döşeğe uzanır,dinlendikten kere fırsat kollardı karısını dövmek için.Ve o fırsatı yılın 365 günü bulurdu adam.
Firdevs her gün kulube ile tarla arasında başında su dolu bakraçları taşırdı durmaksızın.
Genç kız olmasına ramak kala annesine sordu.'Ben nasıl dünyaya geldim'?Annesi sinirlendi şaplağı yüzüne vurdu.Dışarı fırladı daha sonra yanında bir kadınla döndü.Yabancı kadının elinde küçük bir çakı vardı.İki kadın Firdevs'i hışımla yere yatırdılar ve kızı sünnet ettiler.
Artık Firdevs tarlaya gitmekten men edilmişti çünkü genç kız olmuştu artık.
Firdevs üzgündü.Yaşıtı olan Muhammet'i göremeyecekti.Kimi zaman çocukla kaçamak yaptıkları,tarlanın dip köşesinde de birbirlerinin tenine dokundukları vakit aldıkları hazzı da duyamayacaklardı artık.
Oysa Firdevs;amcası ile evde yalnız kaldıklarında amcasının bacakları arasında dolaşan kocaman ellerinden aynı hazzı almıyor utanıyordu üstelik.
Amcası ailede tek okuyan kişi olarak El EZHER deki okula gitmek için evden ayrılmadan önce küçük kız ona yalvardı 'beni de götür'diye.Firdevs'in tek tutkusu okumak ve öğretmen olmaktı.Henüz okula hiç gitmemişti.
Amcasının evinde ilk okulu sonra orta okulu bitirmişti ama çoktan genç kız olmuştu.Bu sırada amcası şişman bir kadın ile evlenince yenge onun okula gitmemesi ve evlenmesi gerektiğini söylediğinde kız onlara yalvardı liseye devam etmek için.Karar verilmişti çoktan oysa ki.
Firdevs; çok saygın, dürüst olduğu söylenen şeyh Mahmut ile evlendirildi.Karısı ölmüş olan bu zat ile arasında 40 yaş fark vardı.Adam cimri lanet ve şiddet yanlısıyd.Masaya bir başına oturur genç kadın onu uzaktan seyreder sonra da şeyhin; tabağına koyduğu bir kaşık yemek ile aç kalkardı sofradan.Üstüne üstlük yoktan vardan dayak mevzularıda başlayınca kız bitkin ve halsiz düşmeye başladı.Bir gün bir kap yemek için gözlerini kapatıp kocasının yatağına girmeyi kabul etse de bunu yapamadı.Adamın kokan bedeninden,çenesinde derin bir çukurdan devamlı gelen iltihaptan rahatsız olup kendini yataktan atınca hastanelik dayak fasılları artık başlamıştı onun için.Bir gün amcasının evine kaçtı ama aynı akşam Şeyh Mahmut'un evine yeniden bırakıldı.
Günlerce doyabileceği ekmeği, yanında kızarmış tavuk derisini özleyerek uykuya daldı bir başına yatağında.
Evden ikinci kaçışında bir daha  dönmedi oraya.
Gecenin bir yarısında aç susuz bitkin sokaklarda yatacak bir köşe araken bir kahvehanenin ışıklarının yandığını fark etti.Oraya sokulup bir bardak su istedi genç oğlan'paran yoksa su yok' dedi.Tam o sırada yanlarına sokulan adam ötekine 'git su getir'dedi.Firdevs yorgunluktan titrerken;babasına benzeyen koca kafalı adam onun karnını da doyurdu sonrasında birlikte adamın evine gittiler.Firdevs'e dokunmadı koca kafalı adam ona yatağını verip kendisi yerde yattı.Günler  böyle geçerken Firdevs baklayı çıkardı ağzından.Çalışıp okumak istediğini söylediğinde sert bir itiraz geldi 'Buyumi'den sonrasında da dayak ve taciz.Kadın okumamalı evde iş yapmalı nakış işlemeliydi.
O günden sonra eve giren çıkan adamlar sırasıyla tecavüz etmeye başladılar körpecik kadına.Baş kaldıracak oldu Firdevs adam onu bir odaya kapatıp kilidi döndürdü üzerine.Bir akşam onun ağlamalarını duyan komşu kadının yardımıyla esaretten kurtuldu.
Yine bilmediği sokaklarda idi Firdevs ve uzaklarda.
  Nil'in kıyısına vardığında ilk kez kendini özgür mutlu hissetti.Mavi gök yüzü yeşil nil yüksek ağaçlar uçuşan kuşlar kızın başını döndürdü.Bu coşku ona,Muhammet ile yaşadığı cilveli mesut günleri anımsattı.Kuytu bir köşedeki bank'a çöktü sonrasında ortalık karardı yıldızların altında uykuya daldı.
Yumuşacık bir el başında alnında dolaşırken düş dünyasında sandı kendini.Burnuna güzel kokular gelirken şık giyimli havalı kadının sesi ile yerinden fırladı.
  Fevziye'nin evi ev değil saraydı.Sarayın tüm camlarından Nil'in mavi yeşile bakan renkleri akıyordu.Bahçenin adı bilinmez çiçekleinin ve güllerin kokusu her yanı kaplamıştı.Fevziye ona oda gösterdi yeni pahalı şık elbiseler aldı.Kuaför e götürdü konuğunu Firdevs artık Mısır kraliçesini kıskandıracak denli güzel ve alımlı bir kadın olmuştu.
Eve her saat başı son derce zengin ve kalantor adamlar geliyordu.Firdevs ise kendine verilen görevi istemiyerek de olsa yapıyordu.Kazandığı paralarla dilediği kitapları alıyor kendini geliştiriyor ve hala bir okula gitmek için planlar yapıyordu.Onun tek tutkusu azıcık paralı bir işe girip çalışmak egitimini tamalamak küçücük bir evde başını omuzlarına koyacağı bir erkeğin kollarında uyumaktı.Cüzdanı dolu kompliman yapan yağlı bedenlerden tiksiniyor durmadan öğürüyordu Firdevs.
Özellikle altında ezildiği adamların;cinsel hazza ulaştıktan sonra tükürüklü ağızlarıyla'sen de zevk aldın mı benden'sözleri kadının kulaklarını sonrada yüreğini limme lime yiyip bitiriyordu.
  Hayatında o gün işler yolunda gitti ve memuriyete kabul edildi.Mutluluktan uçuyor sokakta şarkılar söylüyor dışarıdaki insanlar onu şaşkın bakışlarla izliyorlardı.Minicik bir evi oda dolusu kitapları erkeksiz bir hayatı vardı artık.
O gün iş sonrası bahçedeki kalabalığı görüp oraya  yaklaştı.Sendika başkanı ibrahim nutuk atıyordu.Adamın söyledikleri hançer gibi saplandı yüreğine.İbrahim:kadın hakları insan eşitliği özgürlük diye sesini yükseltince o da kalabalığa iyicene sokulup elleri patlayana kadar konuşmacıyı alkışladı.İlk kez birisine aşık olmuştu.Tatlı bir ürperti sardı bedenini.Bu ürperti bir dokunuş bir güven duygusunun sevinciydi.
Sonrasında İbrahim ile karşılaştıklarında bu tür konulardan dem vurup tartışıyorlardı artık.İbrahimin kara gözleri bir hançer gibi delip geçmişti genç kadının bakışlarından.İbrahim de onu çalışkan gayretli akıllı ve donanımlı buluyordu.Kendisine: 'evleneceğim kadın sensin'dediğinde Firdevs in bacakları titredi başı döndü.İlk kez aşık olmuştu Cennetin her yerinde bir kuş gibi uçuyor yalnız kaldığında sevinçten ağlıyordu.Bir gün İbrahim onu küçük arabasıyla evine bırakacaktı.Sonra eve çıktılaar ve birbirlerinin oldular.
İşe gittiğinde bir sabah;Firdevs arkadaşlarının fısıldaştığını görünce onlara sokulup sordu 'neler oluyor'diye.İbrahim zengin patronun kızıyla evleniyordu yakınlarda.
Firdevs hiç bir şey söylemeden işi bıraktı tek odalı evine koştu.
Artık insanların para için yaşadıklarını ve erkeklerin sevgi değil şan şöhret ve ihtişamın içinde cinsel fantazilerini ve çıkarlarını dibine kadar yaşamak için ruhlarını:daha ana rahminde sattıklarını düşünüyordu.Kendisiyle ilşki kurmak isteyen ama reddettiği sanayici ne demişti ona.'Sen ve bütün kadınlar ve benim karım da dahil hepiniz fahişesiniz.Benim karım küçük paralar için emrimde yatağımda oluyor senin gibiler büyük paralar için altımıza yatıyorsunuz'Bu sözleri anımsadı Firdevs.Bu sözler bir kez daha güçlü bir silahın mermileri gibi başına saplandı.Sonrasında 'peki çok zengin olacağım siz beni değil ben sizi tercih edeceğim.Fikrimi söylerken onurunuzla oynayacağım aşşağılayacağım sizi'sözleri dökülüverdi dudaklarından.
  Öyle de oldu Firdevs.Önüne çıkan kendisine aşık olan prens'e sen benim fiyatımı ödeyemessin dediğinde pazarlık milyon dolarlara çıktı.Birliktelik son bulduğunda adam; öteki erkeklerin sorduğu soruyu sordu ona.'Benden zevk aldın mı'Hayır dedi adama, gururu kırıldı Arap Prensin.Buruk şekilde meblağı çek olarak ödedi kadına uzattı.Firdevs çeki paraları yırtıp adamın suratına attı.Sonrasında olanca hızıyla Prensin suratına şamarı indirdi.Adam Firdevs'e hayrandı.Onun alttan almasını istiyordu.Firdevs onu kovunca kapıdaki korumalar prense rağmen şikayetçi oldular kadından.
  Her şey üstüne geliyordu kadının yine o günlerde.Yoluna çıkan bir adamın uzun süredir tacizlerine maruz kalınca o adama da dersini verdi Firdevs.Adam cebindeki bıçağı çıkarmaya yeltenirken kadın hızlı davranıp üstüne atıldı adamın.Boynundan kalbinden sırtından bıçaklanan adamın her yanından kanlar fışkırıyordu.Ölmüştü adam.
  Hakim sorduğunda'karıncayı bile öldürmem öldüremem ama siz erkekleri gözümü kırpmadan öldürürüm yanıtını verdi.
  Bir gün avukatı yanına gelip'Prens sana yardım edecek pişman oldum dersen Devlet Başkanı seni affedebilir dediğinde'Ben kadınım. Erkekler hayatım boyunca içimde tek bir istek uyandırdı; onlar kadınları mal gibi görüp aşağıladılar yoksul halkın paralarıyla cinsel zevklerini doyurdular egolarını şişirdiler.Ben de onların hepsinin yüzüne tükürmek için yaşadım bu güne dek ve bunu gerçekleştirdim.Onlara, ben istemez isem hiç bir şeyİ benden alamayacaklarını söyledim.Artık bütün ruhum ile özgürüm kadın olmanın ve onları elimin tersiyle itmemin zevkini huzurunu yaşıyorum'
  Firdevs o akşam yüzünde müthiş bir gülümseme ve alay ile, dimdik, başı yukarIda darağacına efeler gibi gitti.
  Yıllar önce okuduğum bu kitap, benim için bir baş yapıt niteliğindedir.Ne zaman horlanan, cinsel sömürüye ugrayan kadınlar gündeme gelse Firdevs'in yaşadıkları ve onurlu mücadelesi aklıma düşer.
Dünyada yaşanan kadın düşmanlığının, kadın vahşetinin kabul edilemez çirkin gerçeğini, erkeklerin suratına sadece tokat olarak atmamış onların zavallılığını duruşuyla ayaklarının altında bir zehirli böcek ezer gibi olmayan onurları ezen bu kadının; dünya kadınları adına ödediği bedelin karşısında bana düşen,sadece  Firdevs'in önünde saygıyla eğilmektir.

Sevgilerimle.
     Bu yazı 2530 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI