Bugun...
VIP


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

 Vıp hepinizin bildiği üzere:statüleri gereği ayrıcalıklara sahip ve önem arz eden kişileri tanımlamak için kullanılan ingilizce bir sözcük.
Ben ve eşim mecbur kalmadıkça vıp'i kullanmayız.Eğer havaalanına araba ile gitme mecburiyeti varsa o zaman vıp parkına kıvrılır oradan içeri gireriz.Çünkü diğer parklara girme işini ben pek beceremem.'Oradan mı gireceğim buradan mı çıkacağım soruları hem beni yorar hem muhataplarımı.
  17 Kasımda Tüyap Kitap Fuarına davet edildiğimde trafik yoğunluğundan bezip kendimi vip'e attım.İstanbul ucağının anons edilmesine kadar bir fincan kahve alıp tekli koltuğa çöktüm.
Bir kaç dakika sonra beş altı kişilik bir grup patırtıyla salona dalıp yerlerine oturdular.Üstlerinde takım elbiseler vardı arapça konuştuklarını sonradan fark ettim.Uzun boylu siyah takımlı adam tam karşıma kurulup bacak bacak üstüne atıp ayak tabanını yüzüme yapıştırdı sanki.Kocaman ayaklarında süt beyazı çoraplar vardı.Kaç numara olduğunu tahmin edemediğim pabuçları, Osmanlı saltanat kayığını anımsattı bana.Koltuğumu sola çevirip yüzümü dergilerin serpiştirildiği  büro masasına çevirdim.
İçeri rüzgar gibi giren iki görevli grubun tarafına seyidip siparişleri aldılar.Sonrasında çaylar kahveler özenle konuklara servis edildi.İşleri bittiğinde saygılı biçimde oradan ayrıldılar.
Ayrılmadan önce kısa boylu olanını yanıma çağırıp usulca sordum ona.
Bu tür servislerin önceden, ayrım yapılmaksızın herkeze uygulandığını,mademki artık açık büfe (oldukça mütevazi)var neden servis yapıldığını öğrenmek istedim.'Arzu ederseniz size de servis yaparız'yanıtını verdi görevli.Teşekkür ettim, etrafı turlamak için ayağa kalktım.Çok değerli konuklar ellerindeki tablet büyüklüğünde kocaman telefonlar ile konuşurken bir yanda da öteki  elleriyle 'misvak'ları dişlerinde dolaştırıyorlardı.
'Misvak':misvak ağacından yapılmış doğal çubuklar.Çubuklar çiğnendikçe ve ağzın içinde ıslandıkça liflere ayrılan bir nevi doğal diş fırçası anlayacağınız.
'Mısır Medeniyeti'nden bu yana yüzyıllardır özellikle Arap ülkelerinde yaygın olan faydalı olduğu söylenen diş temizleme aleti.
  Vakit geldi uçağa davet edildik.Bindirildiğimiz mini otobüs uçağın merdivenlerine sokuldu araçtan indik.Devasa büyüklükteki 'Boing' yolculuğumuz az sonra başladı.
Uçak yurt dışına seyahat edecek yolcularla doluydu.İnişe geçtiğimizde ise kaptan plot İstanbulda inecek yolcuların dışındakilerinin uçakta beklemesini anons etti.Atatürk Havaalanındaydık.
Vip yolcularını bekleyen otobuse davet edildik yeniden.Tam otobüse binmiştim ki ardımda duran bir hanımı araca almak istemedi görevli.Kadın bir tuhaf oldu 'neden' falan dedi şaşkın bakışlarla.Haklıydı da vip den binmişti uçağa bizimle beraber.Orada; emekli bir diplomat eşi olduğunu öğrendik.Kadın daha fazla laf etmeden kalabalık grubun hucum ettiği körüklü büyük otobüse yöneldi.Bizim araç hareket edince görevliye dönüp'ben de emekli bürokrat eşiyim ben bu araçta gidiyorum o hanımefendi neden gitmiyor'diye sordum.O hanımın ismi yokmuş listede gerekçe buydu.Tekrarladım'vardı ya da yoktu ikimizde aynı konumdayız,o yolcu vip'e kabul ediliyor otobüse kabul edilmiyor.'Bu garipliğin dikkatsizlik ya da keyfiyet den olduğunu düşünüyordum.
Otobüsten inip binaya girdiğimizde soluğu İstanbul vip sorumlusunun odasında aldım.Büroda bir kaç kişi sohpet ediyordu ama sorumlu orada değildi.Sorumluyu bekleyemezdim Tüyap için geri sayım başlamıştı zira.
Taksiye atlayıp yola koyuldum ama, o yaşlı hanıma yapılan muamele ağrıma gitmişti çok.
Tanık olduğum olay git gide içimde büyüdü.Büyüyen öfkem 'VIP'meselesinin ötesinde bir öfke bir sitemdi gizliden yapılan ayrılımcılıklara .Öfkem sisteme idi!Öfkem;zavallı bir anlayışın kendi ülkemde bizleri ikinci sınıf vatandaş olma keyfiyetine  isyanımdı elbetteki!O hanımefendi kendisine verilmiş bir hakkı kimin iki dudağı arasındaki emri ile onuru kırılarak dışlanmıştı mesele bu!
O makbul Araplar kim idi acaba bu ülkeye hizmet etmiş bir diplomattan daha mı çok saygıyı hak ediyordu?
Sonra ne oldu? Meclis Başkan yardımcısı aynı zamanda AKP milletvekilimiz  Almanyaya gitti havaalanına gelirken pasaportunu çantasını çaldırdı.Milletvekili hanım Alman polisleri tarafından havaalanında bekletilince kıyametler koptu burada.İktidar derhal Alman Büyük Elçiliğine 'nota' verip görevliler Dışişlerine çağrıldı ve Türk Hükümetinin rahatsızlığı belirtildi.
Doğru bir şey yapıldı aslında.Hükümetin bu tepkisinin yadırganacak bir yanı yok!Yadırganan şey çifte standart anlayışının bu ülke vatandaşına uygulanması.
Diyesim o ki;Ülkeyi idare edenler, ayrım yapılmaksızın önce kendi vatandaşlarını onurlandırmak durumundadırlar.15 Temmuz gecesi tankların önünde duranlar, hayatını kaybedenler ne Arap ne de başka ülkenin vatandaşlarıydı.
'Gün ola harman ola'demezler mi adama. 
Sevgilerimle.  
 Bu yazı 2771 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI