Bugun...
'YAĞMA HASAN'IN BÖREĞİ'


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

 Trafikte gidiyorum 'Ümit köy' den 'Çay yoluna saptım kavşağa gelmiştim ki kırmızı  yandı. 72 saniyelik ışıkta durdum.Sağ köşedeki büfenin önünde beyaz boyalı büyükçe bir kamyonet, kamyonetten çocuklar atlıyor aşşağıya.Çocuklar 30-40 kadar var.Sanki mevsimlik işçiler zira üstleri perişan.Başlarında 'at hırsızı' bir adam onlara nezaret ediyor.Sol yanımdaki refüjde çelimsiz cin bakışlı uzun fistanlı kız o yana yırtınırcasına bağırıyor sesini duyan yok.Sonra koşarak onların yanına gidiyor ve yeşil yanıyor.Usulca sağa kayıp kamyonetin az ötesine park ediyorum.Adam el kol hareketleri yaparak bir şeyler söylüyor çocuklara sonra direksiyona geçip uzaklaşıyor.Grup, kovandan çıkmış arılar gibi değişik yönlere dağılıyorlar.Kimileri metro istasyonu yönüne kimileri AVM tarafına ötekiler de ters istikamete uzanıyorlar.Uzun fistanlı kız yanındaki oğlan çocuğu büfenin az ilerisinde çömeliyorlar.
  Arabayı geriye alıp camı açınca çelimsiz kız gülümseyerek kıpırdamaya başladı elimle işaret edip yanıma çağırdım.Avucunu açtı 'sonra'dedim.Adını sordum?'Abşar'dedi.Adının anlamını bilmiyordu.(Sonra baktım 'şelale'demekmiş.Oğlan çocuğunun adı ise 'Alışır' idi.Gülerek ben sormadan 'Aslan Ali' anlamına  geldiğini söyledi.Alev alev yanıyordu gözleri, zeka pırıltılarıydı yeşil renkte parlayan.
-Türkmüsünüz?
-Süriyeli.
Nerede oturuyorsunuz?
-Etlik de.
-Kaç kardeşsin?
-6
-Ötekiler kaç yaşında?
-2-4 ben11-6-'Aslan Ali 8, yeni doğan bebek var.
Güzel Türkçe konuşuyordu  kız.Dediklerimi zorlanmadan anlıyor devamlı gülümsüyor arada bir elimdeki 5 liraya kaçamak bakış atıyordu.
-O adam kim?
-Amcam?
Adı? 'Affan' diyor.'Araba onun mu' diye tekrar sorduğumda  başını sallıyor.
Dağıldıkları yerden saat sekizde toplandıklarını öğreniyorum.Kıpırdanmaya başlıyor meğer susamış pet şişeyi uzatıyorum.'Son bir soru diyerek sabrının tükenmesinden korkuyorum! 'Beş saat de ne kadar kazanıyorsunuz'? 'Bazen çok bazen az'.'Mesela' diyorum.30-40-50 lira.Demek ki en az 30 lira cepte.En kaba hesapla 30 çocuk 30 liradan 900 lira!. Bu paranın yarısını çocukların ailesine verdiğinizde kazancınız ayda 12 000 demek.
Hemen öteki soruyu yapıştırıyorum.'Amcan evli mi'? 'Affan'ın iki karısı 11 çocuğu var'!
Elimdeki beş lirayı uzatıyorum: bu para Affan' ın değil senin diyorum 'Abşar' a veda ediyorum.
  İsteyen  Suriyeli ailelerin çocuklarına okulların kapısı açık.Pembe mavi nufus kağıtları cepte.Hastahaneler durmaksızın onlara hizmet veriyor.
Ankara Araştırma Hastahanesinin jinekologları bıkmış vaziyette onlardan.Işığı gören Suriyeli bebekler ana rahminden başlarını uzatıp peş peşe doğuyorlar çünkü.Ne o: dünya bizi alkışlayacak 'Esed' ortadan kaldırılacak!. 
'Yağma Hasan'ın Böreği' ise hiç bitmiyor.Ne bereketli börekmiş yahu.Un bizden yağ bizden malzeme bizden ocak bizden.Yiyin Suriyeliler yiyin.Oysa kış geliyor ülkemizin her köşesinde yoksul çocuklarımızın ayaklarında terlikleri göreceğiz yine karlara bata çıka.Yine göreceğiz ikili sıralarda balık istifi oturan dört beş çocuklu derslikleri.Tamam da bütün çocuklar aynı eşit haklara sahip olamayacak mı bizim ülkemizde?
Cerablus da hastaneler okullar onarıldı Türk doktorları orada hizmet veriyor.Kimse kusura bakmasın Suriyeliler kendi topraklarını savunup savaşsın.Bizim Mehmetçiklerimiz boşuna mı ölüyor?
Helal olsun 'Affan'a ben olsam üçüncüyü de alır kadınların koynundan çıkmam.'Yağma Hasan'ın Böreği'nin başından kalkmam.
'Yaşasın Türkiye'! Kahrolsun Suriye'! politikası böyle bir şey mi?
Sevgilerimle.Bu yazı 2580 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI