Bugun...
YASAK AŞK VE HOROZ


Melike KARAKURT
karakurtmelike@hotmail.com
 
 

 Aphrodite (güzellik  tanrıcası) ile Hephaitos (demir ve demir işlerinden sorumlu tanrı) evli olmalarına rağmen, tanrıça savaş tanrısı Ares ile sık sık kaçamak yaparak beraber olurlar.
Hephaitos hep geceleri çalıştığından sabah gün doğarken sarayına döner.Bunu bilen Ares saray'a Aphrodite'yi görmeye gelirken peşine, genç delikanlı Alektryon'u da takar.Zira genç adam: ikili içeride sevişirken hiç uyumadan kapı arkasında bekleyip sabahın ilk ışıkları doğduğunda içeri haber edip vakit kaybetmeden Ares ile oradan kaçmaktır..
 Bir gece yine aynı şekilde saraya gelirler.Genç deli kanlı yine kapının arkasında beklerken uykusu gelir oraya uzanır ve derin  uykuya dalar.
Doğan Güneş gök yüzüne yükselirken saray'da neler olup bittiğini görünce olaylardan Hephaitos'u haberdar eder ve sakin olmasını söyler tanrıya.
Demirci tanrısı sakin olmak bir yana feci şekilde öfkelenir ve plan yapmaya başlar hemen.
Karısının yanına vardığında ona bir şey söylemez.Planını uygulama koyulur.
Gözle görülmeyen ve parçalanmayan çok sağlam hazırladığı ağı yatağın ustune yerleştirir ve akşam yeniden hiç bir şey olmamış gibi çekip gider.
Akşamı zor eden Ares hava kararmaya başlayınca yanında Alektryon ile birlikte Aphrodite'nin yanında alır soluğu.
Ateşli aşıklar sevişmeye başladıklarında demir ağ'da üstlerinde kapanmaya başlar.Her ikisi'de kendinden geçtikleri için bir şeyin farkında değildirler.
Güneş doğmadan sarayına dönen Hephaitos kapının ardında bekleyen genç delikanlıyı kıskıvrak yakalar.
Yatak odasının kapısını açar ve bütün Olimpos'un tanrılarını oraya çağırır.İki sevgili kafesin içinde sere serpe uyumaktadırlar.
Kimi tanrılar tanrıçalar durumu görünce gülüşürler, kimileri ise Aphrodite'nin güzelliğ karşısında büyülenir ve kıskanırlar.
Zeus söz alır çiftin bu kez affedilmesini ister adamdan. Ares bu konuşmadan yararlanıp sıvışır oradan.
Zeus'u kıramayan adam öfkesini bekçilik yapan delikanlıdan alır.Alektyron'u uzun ve çok güzel bir horoz'a dönüştürerek:'sen bundan sonra güneş doğarken üüüürüüü diye bağırarak insanlara ayaklanın diye haber vereceksin'.(Kaynakça:Yunan mitolojisinde yasak aşklar) 
Acaba bu gür sesli güzel tüylü horoz 'Denizli horoz'u olmasın?

Sevgilerimle. Bu yazı 3687 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI