Yüzlerce insanı öldüren oyundan kurtulan çocuk yaşadıklarını anlattı

Dünya çapında özellikle gençler arasında yaygınlaşan ve yüzlerce intihara sebep olduğu iddia edilen oyunda sıcak gelişme yaşandı. Mavi Balina oyunundan kurtuldu, her şeyi BBC'ye anlattı. 22 yaşındaki Alexander yaşadıklarını anlatarak, oyunun aslında bir şantaj olduğunu dile getirdi.

Yüzlerce insanı öldüren oyundan kurtulan çocuk yaşadıklarını anlattı

Dünya çapında özellikle gençler arasında yaygınlaşan ve yüzlerce intihara sebep olduğu iddia edilen oyunda sıcak gelişme yaşandı. Mavi Balina oyunundan kurtuldu, her şeyi BBC'ye anlattı. 22 yaşındaki Alexander yaşadıklarını anlatarak, oyunun aslında bir şantaj olduğunu dile getirdi.

Yüzlerce insanı öldüren oyundan kurtulan çocuk yaşadıklarını anlattı
16 Eylül 2017 - 11:51

Almanya’da yaşayan 14 yaşındaki Furkan Şen isimli bir çocuk ile Türkiye’de yaşayan 24 yaşındaki Evrim Mertin isimli gencin intiharlarının arkasında da “sanal şantajın” olduğu düşünülüyor. Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor.

İLGİLİ HABERBilgisayar oyunu bir çocuğun daha ölmesine sebep olduBilgisayar oyunu bir çocuğun daha ölmesine sebep oldu

50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor.

50. günün sonunda ise kişiye son aşama olan “yüksekten atlayarak ya da kendini asarak” intihar etme komutu veriliyor. ‘Mavi Balina’ adlı oyunda yönetici konumunda olan kişilerin, kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj da yaptığı bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları ifade ediliyor.

İLGİLİ HABERMavi Balina oyunu nedir, çocukları intihara mı sürüklüyor?Mavi Balina oyunu nedir, çocukları intihara mı sürüklüyor?

Hindistan’ın güney doğusundaki Karaikal şehrinde yaşayan 22 yaşındaki Alexander isimli bir kişi de, intihar oyunundan kardeşinin durumdan haberdar olarak polise haber vermesi ile kurtuldu. 22 yaşındaki genç adam, Mavi Balina oyunu ile WhatsApp mesajlaşma programı üzerinden kendisine yollanan bir link aracılığı ile tanıştığını açıkladı.

İLGİLİ HABERBu defa 14 yaşındaki Furkan... Sabıkalı oyun intihar ettirdiBu defa 14 yaşındaki Furkan... Sabıkalı oyun intihar ettirdi

Alexander, yaşadıklarını BBC’ye anlattı:

Alexander, “Mavi Balina telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, link aracılığı ile kişilerin bir yönetici tarafından yönlendirilmesi ile oynanıyor. Yönetici tarafından verilen görevlerin, gece yarısından sonra saat 02:00’da gerçekleştirilmesi isteniyor. İlk birkaç gün kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşılmasından oluşuyor ve bunlar yönetici tarafından toplanıyor. Akkaraivattam mezarlığına da gece yarısı gibi gittim ve burada bir selfie çekerek sosyal medyada bu fotoğrafı paylaştım. Her gün yalnız başıma korku filmleri izlemek zorundaydım ki bunun da amacı kurbanların korku içinde yaşamasını sağlamaktı” derken, “Bu tam anlamıyla bir sanal ölüm tuzağı… Çok acı verici bir tecrübe. Oyuna katıldıktan sonra insanlarla konuşmayı bıraktım ve odama kapandım. Oyundan çıkmak istesem de başaramadım” ifadesini kullandı.

NDTV isimli yayın kuruluşunun haberine göre, Alexander, polis evine geldiği sırada koluna bıçakla balina kazımak üzereydi.

GÖREVİ TAMAMLAMAZSAM ANNEM ÖLECEKTİ

Ölümlü vakaların son aylarda giderek arttığı Hindistan’da, 17 yaşındaki bir kız göle atlayarak intihar etmek üzere iken kurtarıldı. Oyuna telefonu aracılığı ile katıldığını ifade eden kız, güvenlik görevlilerine “son aşamayı” yerine getirmek üzere olduğunu da söyledi. Genç kızın, kendisini kurtaran polis memuruna, “Eğer görevi tamamlamazsam annem ölecekti” dediği belirtildi.

Temmuz ayı içerisinde 14 yaşındaki Manpreet Singh isimli bir Hintli çocuk da Mavi Balina isimli oyunu oynadığını arkadaşlarına söyledikten birkaç gün sonra intihar etmişti.

2015 yılında Rusya’da başlayan akımın kurbanları çoğunlukla “daha kolay yönlendirilebilir” 18 yaş altı gençlerden oluşuyordu. Ancak yıllar içinde vakaların yaş aralığı da değişmeye başladı. Haziran ayı içinde Arjantin’de kendisini bir su tankının üzerinden atmak isterken kurtarılan kişi 22 yaşında bir anneydi. Genç kadının kendisini kurtaran polislere, Mavi Balina oyununu oynadığını söylediği aktarıldı. 22 yaşındaki Arjantinli annenin intihara kalkışmadan önce, “Oyunun sonu, zamanın doldu” isimli bir mesaj aldığını söylediği de ifade edildi.

Oyunun kurucusu 22 yaşındaki Philipp Budeikin, Rusya’da çıkarıldığı mahkeme tarafından geçtiğimiz aylarda 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak en az 15 intihar vakası ile ilişkilendirilen Budeikin’e verilen bu ceza Rus kamuoyunda tartışma yarattı.

2016 yılı Kasım ayında tutuklanan, Budeikin, duruşmalardan birinde, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını “biyolojik atıklar” olarak tanımlamıştı.

Bu haber 3309 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum