2016 İlişki Trendleri

Yıllar geçiyor, dünya değişiyor, sosyal medya ile sınırlar kalkıyor ve tabii insanlar değişiyor. İnsanların değişimi ile de ilişki trendleri değişiyor.

2016 İlişki Trendleri
18 Şubat 2016 - 10:45

 Yüzyılın ikinci on yılının yarısını geçtik, sosyal medya sayesinde daha fazla kişi ile iletişim şansımız oluyor ve eskisinden daha fazla seçeneğimiz var. Peki bu ilişkilerimizi nasıl etkiliyor?  2000’ler öncesi boşanma ülkemizde bir tabu iken şimdilerde 2., 3. evliliklerini yapanlar, evlenmeden beraber yaşayanlar, bekarlık sultanlıktır diyenler, evlenmeden çocuk doğuranlar veya aynı cinsten biri ile ilişkisini saklamadan rahatça yaşayanlar hatta evlilik yapanlar var. Yapılan araştırmalar sonucu 2016’nın ilişki trendlerine göz atalım o zaman. İlişkisi olan veya olmayan herkes için şimdi sırada uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan 2016 ilişki trendleri. Siz hangi gruptasınız veya kendinizi hangi grupta görmek istiyorsunuz?

2016 ilişki trendleri
urbanswank aittir.


Bekarlık Sultanlıktır

Yıl geçtikçe yalnız olanların sayısı her geçen gün artıyor. 2016’da Amerika’da diğer yıllara göre daha fazla bekar var. 18-33 yaş arası yeni jenerasyon kadınlar eskiye oranla daha eğitimli ve eski jenerasyona göre evlilikle daha az ilgileniyorlar.

ilişki trendleri

Pew Research Center yapılan araştırmaya göre ‘Yeni milenyumun gençliğinin yüzde 68’i henüz evlenmemiş ve evliliği de daha ileriki yaşlara ertelemişler. 1963 yılında Amerika’da ortalama evlilik yaşı kadında 21, erkekte ise 23’müş. Ülkemizde de bu durumun pek bir farkı yok. 20’lerinde çocuk sahibi olmayı planlayan anne ve babalarımız yerlerini 30larında hatta 40larında çocuk sahibi olanlara bıraktı.

Biri size niye henüz evlenmedin diye soracak olursa, bekar bir kadın veya erkek olmaktan zevk aldığınızı ve trend yarattığınızı söyleyin. Halen söylenirlerse direkt bu linki gönderin.

Çift Mesajlaşma Appleri


Teknoloji, ilişkiler konusuna gelince kötü bir üne sahip. Oysaki gerçek yaşamda kurduğunuz ilişkilere yeni yaşam iletişim normları kazandırdı. Örneğin watsapp üzerinden emoji göndermeyin kalmamıştır. Seni seviyorumu sözle söylemekten daha kısa ve kolay yolu dudağında kalp öpücüğü olan emoji göndermek. Veya birini etkilemek için, ondan hoşlandığınızı söylemek veya tanışmak için facebook denenememiş biri var mı? Yazmak yüzyüze iletişim kurmaktan daha kolay ve güvenli.

ilişki trendleri

Couple gibi birbiri ile iletişim kurmak isteyen çiftler için özel olarak yaratılan applerde var. Bununla ne mi yapıyorsunuz, eşinizle olan her şeyi özel bir yerde saklıyorsunuz. Yazı yazabilir, fotoğraf, video gönderebilir, ortak takvim paylaşabilir, akşam için plan yapabilir veya özür dilemek için eşinize bir çiçek resmi çizip gönderebilirsiniz. Bu arada ayrıldığınızda da her şey siliniyor. Eski kafalı olarak kalmayı seçiyorum ben. Beraber yüz yüze yapılan yemek planların veya çiçek göndermenin keyfini yaşamaya devam kısacası.. Teknoloji ile iletişim de bir yere kadar.

ilişki trendleri

YORUMLAR

  • 0 Yorum