Can Dündar ve Erdem Gül'e tahliye kararı

Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün, kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine karar vererek, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi.

Can Dündar ve Erdem Gül'e tahliye kararı

Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün, kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine karar vererek, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi.

Can Dündar ve Erdem Gül'e tahliye kararı
25 Şubat 2016 - 18:14

AYM''nin MİT TIR'ları haberleri nedeniyle tutuklanan Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği "hal ihlali var" kararı sonrası tahliye kararı çıktı. Anayasa Mahkemesi, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayla gönderdiği İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Can Dündar ve Erdem Gül için tahliye kararı verdi.

Karar 3'e karşı 12 oyla alındı. AYM, Can Dündar ve Erdem Gül’ün bireysel başvurusunu görüşmek için toplandı. Yüksek Mahkeme, Can

Dilek Dündar'dan ilk açıklama: Çok güzel bir karar

Dündar ile Erdem Gül'ün, 'kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiğine' karar verdi. Yüksek mahkeme, ihlalin ortadan kaldırılması için dosyayı ilgili mahkemeye gönderdi.

DÜNDAR VE GÜL İÇİN TAHLİYE KARARI

AYM'nin "hak ihlali var" kararı sonrası İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından saat 00.50'de tahliye kararı geldi. Mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin MİT TIR'larıyla ilgili açılan davada, tutuklu yargılanmalarıyla ilgili olarak "hak ihlali vardır" kararı sonrası, tutuklu gazeteciler Can Dürdar ve Erdem Gül için tahliye kararı verdi.

AYM'nin kararı sonrası Can Dündar ve Erdem Gül'ün yakınları ve gazeteciler akşam saatlerinden itibaren Silivri'de toplanmaya başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'nin kararını yine aynı saatlerde değerlendirmeye başladı. Mahkeme kararını Can Dündar'ın annesi de Silivri'deki cezaevinde beklemeye başladı.Burhan Kuzu'dan Can Dürdar tweetleri

 

 

 

YURT DIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM'nin 'ihlal' kararının ardından, Dündar ve Gül'ün tahliyesine karar verdi. Mahkeme, 2 gazeteci için yurtdışına çıkış yasağı koydu.

Savcı Sayan'dan tahliyelere sert tepki

DÜN GECE NELER YAŞANDI?

Anayasa Mahkemesi'nin, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün özgürlük ve güvenliği ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine dair kısa kararı, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden ulaştı. 

SİLİVRİ'DE TAHLİYE BEKLENTİSİ

Anayasa Mahkemesi'nin, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında verdiği "ihlal" kararının ardından, Dündar ve Gül'ün bulunduğu Silivri Cezaevi önünde akşam saatlerinden itibaren tahliye bekleyişi başladı.

Basın kuruluşlarının kameraman ve muhabirleri, cezaevi önünde konuşlanarak, tahliye durumunda Can Dündar ve Erdem Gül'ü görüntülemek için hazır bekledi.

İŞTE AYM'NİN KARARININ AÇIKLANDIĞI ANLAR

AYM'NİN KARARI

Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından "Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile ifade ve basın özgürlüklerine ilişkin Erdem Gül ve CanDündar kararı basın duyurusu" başlığı ile yaptığı açıklamada, "Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 25/2/2016 tarihinde Erdem Gül ve Can Dündar bireysel başvurusunda (B. No: 2015/18567), tutuklamanın hukuki olmadığı ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği şikayetlerine ilişkin olarak başvurucuların Anayasa'nın 19. maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ile 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine ve ihlalin ortadan kaldırılması için kararın ilgili Mahkemeye gönderilmesine karar vermiştir" ifadelerini kullandı.

İKİ KEZ MÜEBBET TALEBİ

Can Dündar ve Erdem Gül, MİT TIR’larıyla ilgili haberler nedeniyle 27 Kasım’da tutuklanmıştı. İddianamede; Dündar ve Gül’e 'casusluk', 'hükümeti ortadan kaldırma veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs', 'silahlı terör örgütüne yardım etmek' gibi suçlamalar yöneltilmişti. İddianamede, iki gazeteci için iki kez müebbet hapis cezası talep edilmişti.

MİT TIR’ları davasının ilk duruşması, 25 Mart’ta yapılacak.

Bu haber 2752 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum