Eski istihbaratçıdan Ankara iddiası!

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, bombalı saldırının PKK-PYD-YPG işbirliğinde gerçekleştiğini söyledi. Güvenlik uzmanı Mete Yarar da son dönemdeki saldırıların birbirlerinin kopyası olduğunu ileri sürdü.

Eski istihbaratçıdan Ankara iddiası!
18 Şubat 2016 - 22:21

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Bülent Orakoğlu, Ankara'daki terör saldırının arkasında PKK-PYD-YPG örgütünün bulunduğunu iddia etti. Olayın uluslararası bir terör saldırısı olduğunu ifade eden Orakoğlu, bir takım ülkelerin diplomatik yolla Türkiye'ye yaptıramadıkları şeyleri terör kartıyla yaptırmak istediğini söyledi.

Türkiye'nin, Avrupa ülkelerine "PKK-PYD eşittir terör örgütü" dediğini aktaran Orakoğlu, ABD ve Rusya'nın bu tezi kabul etmediğini belirtti.

Olayın, "uluslararası bir terör saldırısı" olduğuna işaret eden Orakoğlu,

Türkiye'nin çok ciddi anlamda ortaya attığı 'PKK eşittir YPG, bunlar terör örgütüdür' meselesi, bu saldırı sonrasında bir kere daha terörün gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır.

"Bu saldırıların şöyle bir özelliği var. Birtakım ülkeler, hedef koydukları ülkelerde diplomatik yollarla kendilerine ram edemezlerse, terör kartını kullanmak suretiyle bu ülkelerde istikrarsızlık, huzursuzluk yaratıyor. Türkiye, bu şekilde Suruç saldırısından sonra terör örgütlerinin konsorsiyum çerçevesinde yürütülen terör saldırılarıyla muhatap oldu" dedi.

DEVLET MAHALLESİ MESAJ MIYDI?Terör saldırılarının ortak amacının, "Devlet Mahallesi" adı altında Türkiye'yi, onun birlik ve beraberliğini hedef aldığına dikkati çeken Orakoğlu, "Bu olay Türkiye'yi, Suriyeleştirmek ve Iraklaştırmak adına hareket eden birtakım Batılı güçlerin kontrolünde gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin çok ciddi anlamda ortaya attığı 'PKK eşittir YPG, bunlar terör örgütüdür' meselesi, bu saldırı sonrasında bir kere daha terörün gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır. Ve YPG'nin bir terör örgütü olduğunu da bütün dünyanın yüzüne bir şamar olarak vurmuştur" değerlendirmelerinde bulundu.

EYLEMLER BİRBİRLERİNİN KOPYASIGüvenlik uzmanı Mete Yarar da yaptığı değerlendirmede, mesaj verilmek istendiği takdirde saldırıları, örgütlerin üstlenmeyeceğini belirterek, "Gizli, örtülü mesaj verilmeye çalışılır. Son dönemde baktığımızda Türkiye'deki saldırıları örgütler üstlenmiyor. Bir şekilde mesajlarını iletmek için bunu kullanıyorlar. Hem topluma hem de siyasi otoriteye mesaj vermek anlamında kullanıyorlar. O yüzden birbirinden farklı olmayan bir eylemle tekrar karşı karşıyayız. Hepsi birbirinin fotokopisi gibi" diye konuştu.

Yarar, saldırının yapıldığı yerin "güvenlik bürokrasisinin kalbi" olması nedeniyle siyasi bir mesajın yanında, güvenlik anlamında da mesajı olduğunu dile getirdi.

Hangi terör örgütünün saldırıyı gerçekleştirmesinden çok, hangi yerden bu saldırının planladığının önemine dikkati çeken Yarar, Suriye'de birbirinden farklı örgütlerin belli merkezler tarafından koordineli bir şekilde Türkiye'ye karşı yöneltildiğinin altını çizdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum