Tanrıyı görmek mümkün mü?

Zihinde yapılan bir kısa devreyle Tanrıyı görmek mümkün mü? "Brain Hack" adlı bu kısa filmde, insan zihninde yaratılan bir tür kısa devreyle Tanrının halüsinojenik görüntülerine ulaşan iki öğrencinin öyküsü anlatılıyor.

Tanrıyı görmek mümkün mü?
18 Şubat 2016 - 10:14

Rönesansın en önemli eselerinden bazılarını içeren, Vatikan’daki Sistina Şapeli gibi ancak bir tür huşu duygusuyla, sersemlemiş bir biçimde bakabildiğimiz, açıklanması zor bir yücelik hissi uyandıran sanat eserleri; dini ritüeller dışında sanatın bizi, kafamızdaki Tanrı ya da mükemmel varlık düşüncesine en çok yaklaştırdığı anları yaratma gücüne sahip. Hatta söz konusu ‘güçlü’ sanat eserlerinin bazı hassas bünyelerde, onların kendilerinden geçmelerini sağlayan etkiler bıraktığı da biliniyor. Tıp dilinde de Stendhal sendromu olarak bilinen bu durum, özetle sanat eserleri karşısında heyecandan bayılma hadisesi olarak tanımlanabilir.

Peki, örneğin Sistina Şapeli’ndeki Rönesans başyapıtlarını gören ve duydukları heyecan karşısında bir tür Tanrısallık formuyla karşılaştıklarını düşünürek kendilerinden geçenler, gerçekte nasıl bir deneyim yaşıyorlar. Aşağıda izleyebileceğiniz kısa filme göre, bu gibi vakalarda bayılanlar aslında herhangi bir Tanrısallıkla bağlantıya geçmiyorlar. Zira, bu kişilerin başından geçen şey, belirli imgelerin görülmesiyle tetiklenen tuhaf bir epilepsi türü. Tanrıyla bağlantılı olduğu düşünülen bu vizyonlar da aslında belirli bir şablona sahip ve bunlar, doğru teknikler uygulandığında başka insanların zihinlerinde oluşturulabilir özellikteler.

the brain hack

Kısa filmin öne sürdüğü iddia, insan zihninin bu doğrultuda gerçekten manipüle edilebileceği. Dolayısıyla Tanrıya dair bir vizyona tanık olmak istiyorsanız, ya da epilepsi gibi özel bir zihinsel duruma sahipseniz, söz konusu filmi sonuna kadar dikkatli bir biçimde izlediğinizde tuhaf bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Brain Hack adı verilen Joe White tarafından yönetilen bu çarpıcı kısa film, insan zihninde Tanrının halüsinojenik vizyonlarını oluşturmak için bir tür kısa yol yaratmak isteyen ve nihayetinde ölümcül bir dini tarikatın peşlerine düştüğü iki öğrencinin başından geçenleri anlatıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum