Finansal göstergeler bu sefer çok fena vuracak, şirket iflasları başlayacak

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, Merkez Bankası'nın resmi olarak rezervinin 21 yıldır ilk kez eksiye düştüğünü ancak gerçekte dört yıldır net rezervin ekside olduğunu belirterek,

Finansal göstergeler bu sefer çok fena vuracak, şirket iflasları başlayacak
27 Mayıs 2023 - 11:57

 "Peki rezerv nasıl buraya kadar eridi? Doların çıkmaması için satıldı. Nitekim ekonominin gerçek yüzü gösterilmemeliydi. Dolar halkımızın en net ekonomi barometresidir. Dolar artarsa hele seçimden önce kimseye inandıramazsın ekonominin iyi gittiğine… Kendisi de atı alıp Üsküdar'ı geçmek üzere… Bu tür suni piyasa oluşturma denemeleri daha önce defalarca tecrübe edildi ve sonuç değişmedi. Bir süre sonra hem faiz hem döviz ikisi de gerilmiş yaydan çıkan ok gibi fırladı gitti. Seçimden sonra da yaşanacak olan bu… Daha da kötüsü finansal göstergeler bu sefer sokağı çok fena vuracak. Şirket iflasları başlayacak" yorumunu yaptı.

Muratoğlu, "Erdoğan yine kazanırsa ki yüksek ihtimal, ülkeyi yepyeni bir sınav bekliyor. Fakirlikten sefilliğe kadar yolu var. Kendi yarattıkları enkazın altında kalacaklar diyeceğim ama hepimiz için geçerli olacak maalesef… Bir nevi kurunun yanında yanan yaş meselesi… Ekonominin içinden geçtikçe, ülkeyi mülteci kampına dönüştürdükçe üzerine bir beş yıl daha isteyince kadim halkımızın başka seçenek görememesi… Enteresan değil mi?" düşüncesini dile getirdi. Yazının tamamı için tıklayın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum