İmamoğlu'na siyaset yasağı

Ekrem İmamoğlu'nun Ordu'da yargılandığı davanın duruşması 17 Mart'ta. Şimdi soru davadan çıkacak karar siyasi mi hukuki mi olacak. Ve İmamoğlu’nun siyasi hayatı bu durumdan nasıl etkilenecek?

İmamoğlu'na siyaset yasağı
10 Mart 2021 - 18:56

Tarih: 5 Haziran 2019.

Yer: Ordu Havalimanı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçimden önce Karadeniz turuna çıktı. İddiaya göre İmamoğlu, Ordu Havalimanının VIP girişine dönemin valisi Seddar Yavuz’un talimatıyla alınmadı. Havalimanında bir süre kargaşa yaşandı ve bu sırada İmamoğlu’nun valiye “İtlik yaptı” dediği iddia edilerek dava açıldı.

Bu dava Türk siyasi tarihi açısından da önemli.

Şöyle…

Ekrem İmamoğlu, bu davadan bir yılı aşan bir ceza alır ve bu da kesinleşirse belediye başkanlığı da düşecek.

 

İmamoğlu’na dava “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” iddiasıyla açıldı. Hukukçulara göre, davanın sonunda verilecek olası bir ceza, bir yıldan aşağı olamıyor...

Ordu 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi savcısı da İmamoğlu’nun “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” iddiasıyla 2 yıla kadar hapsini istedi.

Odatv, tüm bu dosyanın ayrıntılarını inceledi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatları tarafından uzmanlara hazırlatılan hukukçu görüşlerine ulaştı.

İmamoğlu’nun avukatları, müvekkillerinin Ordu Valisi’ne hitaben söylediği sözlerin bilimsel olarak incelenmesi için Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Konrot’a başvurdu.

“SESİ KISIK OLANIN SÖZLERİ YANLIŞ ANLAŞILABİLİR”

Prof. Konrat mütalaasında ses kısıklığından dolayı söylenen sözlerin yanlış anlaşılabileceğini ifade ederek

Ses kısıklığı halinde konuşmacının sözleri bazı durumlarda tam olarak duyulamayabilir ve yanlış anlaşılmaya neden olabilir. Ayrıca özellikle kalabalık ortamlarda, pek çok kişinin aynı anda konuştuğu durumlarda, sesler birbirini maskeleyebilir ve belirli bir konuşmacının söyledikleri onu bir metre yakınında olan kişiler tarafından bile anlaşılamayabilir” dedi.

İmamoğlu’nun, valiye “it değil ‘basitlik’ dedim” savunmasını değerlendiren Prof. Konrat, "Tarafıma danışılan konu doğrultusunda 'it değil basitlik' dendiği şeklindeki savunmanın, bilimsel gerçekler ve somut olaydaki veriler bakımından gerçek olma ihtimalinin bulunduğu yönünde kanaate ulaşılmıştır" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun avukatları uzman hukukçulardan da hukuki mütalaa istedi.

“İTLİK SÖZÜ HAKARET DEĞİL ELEŞTİRİ ”

İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Durmuş Tezcan ve Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Önok tarafından hazırlanan görüşte dosyadaki mevcut bilgiler ışığında değerlendirme yapılması halinde “Ekrem İmamoğlu tarafından sarf edilen sözün ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi de gözetilmek suretiyle ‘Basitlik’ olarak değerlendirilmesinin gerektiği” belirtildi.

Hukukçular sarf edilen sözün “Vali itlik yapmıştır” olduğunun kabul edilse dahi bunun “Hakaret” olmadığını vurguladı.

AİHM KARARLARINA GÖRE…

Uzman görüşünde şöyle denildi: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay içtihadı karşısında bu ifadenin hakaret suçu kapsamında cezalandırılmasının mümkün olmadığı, failin ve olayın mağdurunun konumu ile olayın bütünü gözetildiğinde sözlerin ‘Onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek’ niteliği kabul edilse bile sözlerin eleştiri hakkı kapsamında kaldığının açıktır.

“CEZA ALIR, KESİNLEŞİRSE BAŞKANLIK DÜŞER”

Odatv’ye konuşan Yargıtay eski Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, “Bu suç kapsamında verilen cezalar bir yıldan az olamaz. Eğer Ekrem İmamoğlu bir yıl ve daha fazla ceza alır, bu karar da kesinleşirse İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı da düşer” dedi.

Belediye Başkanlığı seçilme yeterliliğinin de milletvekilleri ile aynı olduğunu anlatan Eminağaoğlu, “Yasaya göre seçilebilmek için bir yıl veya daha fazla hapis cezası almamak ayrıca bu cezanın kesinleşip infazına geçilmemesi gerekiyor. Eğer alınan bir yılı aşar ve kesinleşirse yasaya göre Danıştay kararı ile başkanlığın sona ermesine karar veriliyor. Bu durumda Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri kendi içinden yeni bir başkan seçiyor” dedi.

DURUŞMA 17 MART’TA

Gözler şimdi 17 Mart’ta Ordu’daki davanın duruşmasına çevrildi. Şimdi soru, davadan çıkacak karar siyasi mi hukuki mi olacak. Ve İmamoğlu’nun siyasi hayatı bu durumdan nasıl etkilenecek?

Odatv.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum