İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kiralık araç filosu

2018 yılını 27 milyar TL borçla kapatan İBB’nin yüzlerce binek araç kiralandığı ortaya çıktı. CHP'li Taruk Balyalı en az 900 kiralık aracın dernek ve vakıfların kullanımına verildiğini iddia etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kiralık araç filosu

2018 yılını 27 milyar TL borçla kapatan İBB’nin yüzlerce binek araç kiralandığı ortaya çıktı. CHP'li Taruk Balyalı en az 900 kiralık aracın dernek ve vakıfların kullanımına verildiğini iddia etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kiralık araç filosu
17 Mayıs 2019 - 12:17

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak'ın haberine göre 22 milyar lira olarak hesaplanan 2018 yılı borcu yeni rakamlara göre 27 milyar liraya ulaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 1717 tane araba kiraladığı ortaya çıktı. Bu rakama göre İBB’de her 8 kişiye 1 araç düşüyor. CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “İBB’de yönetici kadrosunda 8 genel sekreter ve yardımcısı, 28 daire başkanı, 100 müdür, 29 müdür yardımcısı ve 478 Şef. Toplam kaç kişi etti 643. Bunların dışında resmi kurumlara verdiğimiz ya da görev için kullanılan araçları da ekleyelim bunlara. Sayı olsun 800, belediyemizde bulunan 643 yöneticimizin hepsine bile kiralık araç versek geri kalan en az 900 tane kiralık araç nerede? Orada, burada, o dernekte, bu vakıfta...” dedi. Ayrıca 500’den fazla firma İBB’den alacaklı durumda.

İBB Meclisi’nin mayıs ayı oturumunda İBB’nin 2018 yılı kesin hesabı da oy çokluğu ile kabul edildi. İBB’den alınan bilgilere göre, İBB’nin toplam 1717 tane araç kiraladığını söyleyen İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, İBB’de resmi rakamlara göre memurlar dahil çalışan sayısının 13 bin 655 kişi olduğuna dikkat çekti. 1717 tane kiralık araba olduğunu vurgulayan Balyalı “Bu sayılara bakarak Büyükşehir Belediyemizde her 8 kişiye 1 kiralık araç düşüyor. Sadece kiralık araçlarımızı ihtiyaca göre düzenlesek bile yılda en az 70-80 milyon TL civarında bir kaynak açığa çıkartırız” dedi.

‘Firmalar alacaklı’

Şu anda 500’den fazla firmanın İBB’den alacaklı durumda olduğuna dikkat çeken Balyalı ,“Bunların 300’den fazlası aslında çok düşük alacakları olmasına rağmen belediyemizin kapısına her gün gidip geliyorlar. Çoğu firma 6 aydan beri buradan neredeyse doğru düzgün bir ödeme alamıyor. Bu sürece şahit oldum. Çok sayıda firma geliyor ödeme istiyor ama ne yazık ki ödeme sıkıntısı var çünkü bütçe her ay açık veriyor. Gelirlerimiz giderlerimizden her ay ortalama 500 milyon civarında eksi veriyor” diye konuştu.

Alacaklılar İBB'nin kapısına dayanmak üzereAlacaklılar İBB'nin kapısına dayanmak üzere

 ‘Kasada para yokken çek vermişiz’

Balyalı ‘Bilançomuza göre kasamızda 2018 yılı sonunda sadece 102 milyon lira varken piyasaya vermiş olduğumuz çeklerin ve ödeme emirlerinin toplamı 508 milyon lira. Yani kasamızda para yokken dışarıya karşılıksız olarak çek ve ödeme emri vermişiz. Bu İBB gibi önemli kuruluşlara yakışmayan işler bence mali anlamda. Bu mali anlayıştan İBB yönetiminin çıkması gerekiyor. 23 Haziran sonunda da inşallah bu olacak” dedi.

Bu haber 518 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum