İYİ Parti'den "Kılıçdaroğlu'nu aday olarak istemiyor musunuz?" sorusuna yanıt

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ittifakın adayının 13 Şubat’ta yapılacak Altılı Masa toplantısında belirleneceğine yönelik açıklamasını değerlendirerek, bu konuda İYİ Parti’nin bilgisinin olmadığını ve kendilerinin bunu TV’den öğrendiklerini söyledi.

İYİ Parti'den "Kılıçdaroğlu'nu aday olarak istemiyor musunuz?" sorusuna yanıt
04 Şubat 2023 - 10:50

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun, “Kemal Bey aday gösterilmezse Altılı Masa dağılır” açıklamasını da yorumlayan Özlale, “Gerçekten CHP masayı Sayın Kuşoğlu’nun dediği gibi, Kemal Bey’in Cumhurbaşkanlığını onaylatmak için kurduysa, biz de onay makamı değiliz” diyerek eleştirdi.

 

Ekonomim.com’a konuşan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale, Millet İttifakı ve Altılı Masa’nın geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir TV kanalında, adayın 13 Şubat’ta belirleneceğine yönelik açıklamasını hatırlatan Özlale, bu konuda İYİ Parti’nin bilgisi olmadığını, 13 Şubat tarihini kendilerinin de canlı yayında öğrendiklerini söyledi.

Altılı Masa adayı 13 Şubat’ta mı açıklayacak?

Altılı Masa’nın adayını henüz belirlememesi çok eleştiriliyor. Kemal Kılıçdaroğlu bir tarih ortaya attı ve 13 Şubat’ta adayın belirleneceğini söyledi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bizim Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi meselesinde, bunun 13 Şubat’ta belirleneceğine dair bilgimiz yok. Bunu Kemal Bey’in TV açıklamasından öğrendik. Bu konuda resmi olarak gelmiş bilgi yok. 12 gün içinde adayın nasıl belirleneceği, halkın iradesi dikkate alınarak, uzlaşı içinde nasıl belirleneceğine dair, nasıl yol izlenecek, o konuda şu anda çok somut bir şey yok.

Altılı Masa’nın üç temel hedefi vardı; birincisi seçim güvenliğinin sağlanması, ikincisi güçlendirilmiş parlamenter sisteme nasıl geçileceğini konuşmak, temel ilkelerini belirlemek, üçüncüsü Cumhurbaşkanı adayını belirlemek. Yani belirlediğimiz ilkeler çerçevesinde sisteme nasıl geçileceğine dair adayı tespit etmekti.

Şimdi bunların ilk ikisi bitti. Üçüncüsünü şu anda 2 Şubat’tayız (dün) ilk ikisi için 1 yıl çalışıldı, mutabakat metni için 4 ay aralıksız çalışıldı, son aşamada aday belirlenmesi var. Bunun 12 güne, olup, bitti halinde sıkıştırılmasının çok doğru olmayacağını düşünüyorum.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığı

kılıçdaroğlu'nun adaylığı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismi çok ön plana çıktı, bu konudaki duruşunuz nedir?

Şimdi aday konusunda en rahat parti İYİ Parti’dir. Çünkü biz 1.5 yıldan beri aslında kendi önerimizi her tarafta söylüyoruz.

Yani Kemal Kılıçdaroğlu’nu istemiyorsunuz?

Hayır kesinlikle onu söylemiyoruz. İki tane belediye başkanının önerilmesi halinde biz buna hayır demeyeceğimizi söylüyoruz. Biz kazanacak kişinin aday gösterilmesini istiyoruz. Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu’na aynı mesafedeyiz.

İYİ Parti’nin aday belirlemesine baktığınızda, Genel Başkanımız önemli fedakarlık göstererek, temel haklarından fedakarlık ederek aday olmak istemediğini söyledi. Altılı Masa’da aday olmak istemediğini söyleyen tek başkan Meral Akşener’dir.

 

imamoğlu yavaş

Aday İmamoğlu ve Yavaş olmazsa masayı terk eder misiniz?

Kendi adayınızı çıkaracağınız söylentileri de artmaya başladı?

Bazı köşe yazarlarının kaleme aldığı, “İYİ Parti kendi adayını çıkarmak istiyor” sözlerini art niyetli, kasıtlı yapılmış haber olarak görüyorum. Hiçbir şekilde gerçeği yansıtmıyor. İYİ Parti en baştan beri söylüyor, anketlerde iki belediye başkanı öne çıkıyor. ‘Bunlar gelirse itiraz etmeyeceğiz’ dedik. İYİ Parti, hem genel başkanını aday göstermeyerek, hem de iki tane yüksek oy alan belediye başkanından herhangi birisine itiraz etmeyeceğini söyleyerek üzerine düşenin fazlasını yaptı.

Altılı Masa’yı her zaman sahiplendik, masa bizim için çok önemli, bizim seçmenimizin yüzde 85’i masada olmamızı istiyor. Yüzde 90’a yakını da masayı hiçbir şekilde terk etmememizi istiyor.

Kılıçdaroğlu aday

İşaret ettiğiniz iki belediye başkanı olmazsa masayı terk eder misiniz?

Biz Altılı Masa’yı terk etmeyeceğiz, Genel Başkanımız hem partinin iradesini hem de geniş halk iradesini yansıtacak bir tutumu nasıl sergilediyse, bundan sonra da sergileyecektir. 11-12 gün içinde bu işin oldu, bittiye getirilmesi, ‘artık biz aday belirleme sürecine başladık, 11 gün sonra adayımızı belirliyoruz’ ifadeleri bana çok iyi niyetli gelmiyor.

Bu dönemde bizi çok üzen gelişmeler de var. Örneğin geçiş süreci yol haritasında bizim, “Tek Cumhurbaşkanı yardımcısı olsun o da Meral Hanım olsun” dediğimiz yazılıyor. Hiçbir şekilde böyle bir talebimiz yok. Bu adeta bir karalama kampanyasına dönüştü. İYİ Parti’nin tek Cumhurbaşkanı yardımcısı olsun önerisi yok.

Altılı Masa’da bir isim gündeme geldiğinde İYİ Parti’de nasıl bir süreç işleyecek?

Buradaki süreç şöyle işleyecek; Altılı Masa’da bir aday ortaya çıkar, sonra Genel Başkan, Gen el İdare Kurulu’nu toplar ve partimizin görüşünü sorar. İYİ Parti o bakımdan kararların ortak alındığı partidir. Böyle önemli bir karada Genel Başkanımız irade gösterir aday belirlenmesi konusunda, daha sonra o adayı GİK’e sunar. Biz de orada görüşümüzü bildiririz.


Röportajın tamamı: İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlale: Onay makamı değiliz (ekonomim.com)

Kılıçdaroğlu’nun adaylık konusunda yaptığı son açıklama

Kılıçdaroğlu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun masaya aday ismi olarak Kılıçdaroğlu’nu getirirse?” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Şöyle mutabakat olması lazım. Bir adayın gelmesi onun çıkması diye bir şey yok. Öteden beri üzerinde durduğum mutabakat olması.”

 

Kılıçdaroğlu, “Bu soru geldiğinde sizin oyunuz ne olur? İtiraz eder misiniz?” sorusuna ise yanıt olarak şu ifadeleri kullandı: “Benim itiraz etmeye hakkım yok zaten diyelim ismim üzerinde mutabakat oldu, elbette bu görevi yapmak onurlu bir şeydir. Siz neden benim adımı ileri sürüyorsunuz? diye özel bir itirazım olmaz. İşin doğasına aykırı olur bu.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum