Meteoroloji uzmanları 'La Nina yılına giriyoruz' deyip uyardı! La Nina demek?...

Son dönemlerde dolu, sel ve kuraklık gibi aşırı hava olaylarındaki değişikli dünyanın geleceği ile ilgili şüpheleri de beraberinde getiriyor. Küresel ısınmanın etkilerinin net şekilde yaşandığına dikkat çekilirken dünya bu gelişmelerin milyonlarca dolarlık zararı ile karşı karşıya.

Meteoroloji uzmanları 'La Nina yılına giriyoruz' deyip uyardı! La Nina demek?...
30 Ekim 2020 - 10:40 - Güncelleme: 30 Ekim 2020 - 15:59


Toplum üzerinde ciddi etkisi olan diğer bir gelişme ise son yıllarda artış gösteren salgın hastalıklar.Foto - Özellikle Çin merkezli olan salgınların en sonuncusu belki de en büyüğü yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgını oldu. Şimdiye kadar 45 milyon insana bulaşan ve 1 milyon 180 bin kişinin ölümüne neden olan virüs hızla yayılmaya devam ediyor. Türkiye’de salgından etkilenen ülkelerden. Konrtol altına tutulan vaka sayıları son dönemde artış gösterince yeni tedbirler alınmaya başlandı.

Özellikle Çin merkezli olan salgınların en sonuncusu belki de en büyüğü yeni tip koronavirüs (COVİD-19) salgını oldu. Şimdiye kadar 45 milyon insana bulaşan ve 1 milyon 180 bin kişinin ölümüne neden olan virüs hızla yayılmaya devam ediyor. Türkiye’de salgından etkilenen ülkelerden. Konrtol altına tutulan vaka sayıları son dönemde artış gösterince yeni tedbirler alınmaya başlandı.


#3
Foto - Vatandaşlar koronavirüs ile mücadele ederken meteorolojik bir gelişme yeni sorunların kapımızda olduğunu gösterdi. Uzmanlar “La Nina yılına giriyoruz” dedi. Meteoroloji'nin günlerdir yaptığı şiddetli yağış uyarılarının ardından Prof. Dr. Orhan Şen ve Prof. Dr. Adil Tek'ten çok önemli açıklamalar geldi. Şen ve Tek önümüzdeki 2021 yılı için çok kritik hava durumu bilgileri verdi. Diğer yandan Meteoroloji, '30.10.2020 Cuma gününe dikkat' notuyla İstanbul ve Türkiye'nin birçok ili için şiddetli yağış mesajı geçti.

Vatandaşlar koronavirüs ile mücadele ederken meteorolojik bir gelişme yeni sorunların kapımızda olduğunu gösterdi. Uzmanlar “La Nina yılına giriyoruz” dedi. Meteoroloji'nin günlerdir yaptığı şiddetli yağış uyarılarının ardından Prof. Dr. Orhan Şen ve Prof. Dr. Adil Tek'ten çok önemli açıklamalar geldi. Şen ve Tek önümüzdeki 2021 yılı için çok kritik hava durumu bilgileri verdi. Diğer yandan Meteoroloji, '30.10.2020 Cuma gününe dikkat' notuyla İstanbul ve Türkiye'nin birçok ili için şiddetli yağış mesajı geçti.


#4
Foto - “BU SENE LA NİNA YILINA GİRİYORUZ” - İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Şen “La Nina” uyarısında bulundu. Şen “Bu sene sonbahar yağışları gecikti. 1 Ekim bizim için su yılı başlangıcıdır. 1 Ekim’den bu yana doğru düzgün yağmur yağmadı. Eylül ayı da yağışlar düşüktü. Bu hafta yağışlar geliyor. Hava sıcaklığı da düşecek. Yıldırımlı yağışlar olacak. Bugüne ve Cumartesi gününe dikkat etmek gerekir. Bu yağışlarda küresel iklim krizinin etkisi büyük. Yağışların şiddeti çoğalıyor. Bu sene La Nina yılına giriyoruz. Bu da kuzey yarım kürede daha az yağışlar göreceğimizi gösteriyor. Türkiye’de biz artık Akdeniz ikliminden yarı kurak iklime geçtik. Seller yapan yağışlar, gök gürültülü havalar oluyor. Yıl boyunca yalnızca iki mevsim görüyoruz artık. Bu aylarda Marmara Bölgesi’nde dolu görmeyeceğimizi söyleyebilirim. Çünkü yer yüzeyi soğudu.” dedi.

“BU SENE LA NİNA YILINA GİRİYORUZ” - İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Şen “La Nina” uyarısında bulundu. Şen “Bu sene sonbahar yağışları gecikti. 1 Ekim bizim için su yılı başlangıcıdır. 1 Ekim’den bu yana doğru düzgün yağmur yağmadı. Eylül ayı da yağışlar düşüktü. Bu hafta yağışlar geliyor. Hava sıcaklığı da düşecek. Yıldırımlı yağışlar olacak. Bugüne ve Cumartesi gününe dikkat etmek gerekir. Bu yağışlarda küresel iklim krizinin etkisi büyük. Yağışların şiddeti çoğalıyor. Bu sene La Nina yılına giriyoruz. Bu da kuzey yarım kürede daha az yağışlar göreceğimizi gösteriyor. Türkiye’de biz artık Akdeniz ikliminden yarı kurak iklime geçtik. Seller yapan yağışlar, gök gürültülü havalar oluyor. Yıl boyunca yalnızca iki mevsim görüyoruz artık. Bu aylarda Marmara Bölgesi’nde dolu görmeyeceğimizi söyleyebilirim. Çünkü yer yüzeyi soğudu.” dedi.


#5
Foto - '2021 YAZI KURAK GEÇEBİLİR' - Önümüzdeki yaz ayının kurak geçeceğini belirten Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Adil Tek ise “Artık iklim krizinin etkilerini net olarak görmeye başladığımız dönemlerdeyiz. Eskiden İstanbul’da -4, -5 gibi dereceleri görüyorduk artık bunları görememeye başladık. Eskiden en yüksek 32-33 dereceleri görürken artık yaz aylarında 37 dereceleri görmeye başladık. Yağışlar açısından baktığımızda ekim ayı yağışlarını daha göremedik. Kandilli rasathanesinde 110 yıllık değerlere baktığımızda bu aylarda ortalama 60 kg yağış düştüğünü görüyoruz. Bu yıl düşen yağış 22 kg. İklim modelleri kasımda, aralıkta ve ocakta da yağışların az olacağını gösteriyor. Eğer uzun vadede önümüzdeki ilkbaharda da yeterli yağış alamazsak 2021 yılında kurak bir yaz bizi bekliyor.” Değerlendirmesini yaptı.

'2021 YAZI KURAK GEÇEBİLİR' - Önümüzdeki yaz ayının kurak geçeceğini belirten Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Adil Tek ise “Artık iklim krizinin etkilerini net olarak görmeye başladığımız dönemlerdeyiz. Eskiden İstanbul’da -4, -5 gibi dereceleri görüyorduk artık bunları görememeye başladık. Eskiden en yüksek 32-33 dereceleri görürken artık yaz aylarında 37 dereceleri görmeye başladık. Yağışlar açısından baktığımızda ekim ayı yağışlarını daha göremedik. Kandilli rasathanesinde 110 yıllık değerlere baktığımızda bu aylarda ortalama 60 kg yağış düştüğünü görüyoruz. Bu yıl düşen yağış 22 kg. İklim modelleri kasımda, aralıkta ve ocakta da yağışların az olacağını gösteriyor. Eğer uzun vadede önümüzdeki ilkbaharda da yeterli yağış alamazsak 2021 yılında kurak bir yaz bizi bekliyor.” Değerlendirmesini yaptı.


#6
Foto - 'YAĞIŞIN MİKTARI 25-30 KG BULABİLİR' - Öte yandan güncel hava durumu raporları da paylaşıldı. İstanbul'da yağış miktarının 25-30 kilogramı bulup üzerine çıkabileceği belirtildi. Boğaz çevresi ve Anadolu yakası yağışı daha fazla alacak gibi görünüyor. Ayrıca Batı Karadeniz’de Cuma ile birlikte Cumartesi ve Pazar de aşırı yağış alacak.

'YAĞIŞIN MİKTARI 25-30 KG BULABİLİR' - Öte yandan güncel hava durumu raporları da paylaşıldı. İstanbul'da yağış miktarının 25-30 kilogramı bulup üzerine çıkabileceği belirtildi. Boğaz çevresi ve Anadolu yakası yağışı daha fazla alacak gibi görünüyor. Ayrıca Batı Karadeniz’de Cuma ile birlikte Cumartesi ve Pazar de aşırı yağış alacak.METEOROLOJİ'DEN SAĞANAK UYARISI: '30.10.2020 CUMA GÜNÜNE DİKKAT' - Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün İstanbul ve çevre illeri etkisi altına alması beklenen sağanak yağışta olası su baskınları, yıldırım ve ulaşımda yaşanacak aksamalarla ilgili vatandaşları uyardı. "30.10.2020 Cuma günü ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde görülecek sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların öğle saatlerinden itibaren İstanbul, Marmara'nın doğusu Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Bilecik ile zamanla Batı Karadeniz'in kıyı kesimlerinde Düzce, Zonguldak, Bartın kuvvetli (21-50 kg/m2); İstanbul'un Anadolu Yakasının kuzey kesimleri ile Kocaeli'nin Kandıra, Sakarya'nın Kaynarca ve Ferizli ilçelerinde yer yer çok kuvvetli (50-75 kg/m2) olması beklendiğinden su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."
 
GÜNDEM

"Türk ürünlerini satmıyoruz" açıklaması yapan Carrefour'a tepki! "Türkiye'den defol git"Türkiye'de de faaliyet gösteren Fransızlara ait market zinciri Carrefour, Suudi Arabistan'daki Twitter hesabından Arap müşterilerine "Sizi t..Erdoğan'ın çağrısının ardından Misvak'tan ilginç karikatür
GÜNDEM

Erdoğan'ın çağrısının ardından Misvak'tan ilginç karikatürCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransız ürünlerine yönelik yaptığı boykot çağrısının ardından Misvak dergisinden ilginç bir karikatür ..Müslümanların sinir uçlarıyla oynuyorlar! 29 Ekim maskeli provokasyon
GÜNDEM

Müslümanların sinir uçlarıyla oynuyorlar! 29 Ekim maskeli provokasyonCharlie Hebdo'nun alçak hakaretleri gündemdeyken sosyal paylaşım sitesi Twitter'da, asılan alimler üzerinden skandal bir paylaşım yapıldı. ..Flaş iddia! Erdoğan'dan Putin'e Karabağ teklifi
SİYASET

Flaş iddia! Erdoğan'dan Putin'e Karabağ teklifiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde telefon görüşmesi yapmıştı. Görüşmenin içeriğ..Fransa’nın skandalı sonrası harekete geçildi! Pierre Loti için yeni isim teklifi
GÜNDEM

Fransa’nın skandalı sonrası harekete geçildi! Pierre Loti için yeni isim teklifiAK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, İslam’a ve Hz. Muhammed’e yapılan saldırılar sonrası İstanbul Eyüp’te bulunan Fransız Pierre Loti ..Fransız takımı Lille tribüne dev bir itiraf pankartı astı: Biz köpekleriz
SPOR

Fransız takımı Lille tribüne dev bir itiraf pankartı astı: Biz köpeklerizFransız ekibi Lille İskoç ekibi Celtic ile oynadığı maçta tribünlerde adeta itiraf niteliğinde olan "biz köpekleriz" şeklinde pankart açtı...


YORUMLAR

  • 0 Yorum