Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi

İkinci el araç piyasasında son durum ne? Ticaret Bakanlığı’nın getirdiği düzenlemeler sonrasında sıfır ve ikinci el araçlarda sert düşüşler yaşandı. 

Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi
23 Kasım 2023 - 11:17 - Güncelleme: 24 Kasım 2023 - 08:32

Milliyet'e konuşan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, "Fiyatlar noktasında halk deyimi ile ‘dibin dibi’ olarak tabir edilen, en düşük seviyenin sağlandığı kanaatindeyiz." dedi.218
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 3

Araç piyasasında yaşanan fiyat düşüşleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Sıfır ve ikinci el araçlarda sert düşüşler yaşandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:


318
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 4

"Kamuoyunun da detaylarına hakim olduğu üzere geçmiş dönemlerde piyasamızda yaşanan olumsuzluklar piyasa işleyişini bozduğu gibi, fiyatları da olağan dışı yükseltmişti. Ticaret Bakanlığımız piyasa düzenini tekrar tahsis etme maksadıyla bir dizi önemli adımlar attı ve haksız uygulamalar, kayıt dışı ticaret ve otomobile erişim hususlarındaki sorunları gidererek piyasa tekrar regüle edildi.


418
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 5

Elde edilen tüm bu sonuçların neticesine, Bugün içinde bulunduğumuz otomobilde indirim trendine de zemin hazırlanmış oldu. Sıfır otomobilde %15 ile %20 indirimler yapıldığını söyleyebiliriz


518
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 6

Sıfır otomobilde sağlanan indirim doğal olarak ikinci el otomobile de yansıyarak, sıfır/ikinci el araç arasındaki fiyat makası olması gerektiği seviyeye geldi. Fahiş fiyatlamanın tamamen ortadan kalktığı süreçte, reel fiyat üzerinden %10-15 civarı indirim ortamı sağlandı. Örneğin bugün geçmişte reel fiyatı 1 milyon TL olan otomobiller 850 ila 900 Bin TL arası alıcı buluyor.


618
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 7

PİYASADA HAREKETLENME NE ZAMAN BAŞLAR?

Krediye erişimde yaşanan güçlükler ve mevduat oranları gibi sebepler neticesinde reel tüketici talebinde düşüş söz konusu. Krediye erişimde tekrar sağlanacak kolaylıklar piyasamızı hareketlendirecektir.


718
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 8

Bu sürecin yeni yıldan hemen sonra 2024 ilk çeyreğinde içerisinde başlayacağı kanaatindeyiz. Öte yandan bu süreçte, en doğru zamanda otomobil almak için piyasayı takip eden ve bekleyenler var. Krediye erişim beklenen dönemden daha geç sağlansa dahi, yeni yıl sonrası bekleyen talep harekete geçerek, piyasamızda tekrar hareketlenmeyi sağlayacaktır.


818
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 9

Sıfır otomobilde %20 ikinci el otomobilde de %10-15 gibi çok ciddi indirimlerin yapıldığı bir süreç içerisindeyiz. İkinci el ve sıfır araç fiyatlarında denge sağlanmış durumda. Fiyatlar noktasında halk deyimi ile ‘dibin dibi’ olarak tabir edilen, en düşük seviyenin sağlandığı kanaatindeyiz.


918
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 10

Bundan sonraki süreçte sıfır ve ikinci el fiyatlarında daha fazla düşüş olmayacaktır. Çin menşeli markaların ülkemiz piyasasına girmesi ile içten yanmalı motorlu araçlarda olduğu kadar, özellikle elektrikli otomobillerdeki rekabet oldukça arttı.


1018
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 11

Otomobil fiyatlarını doğrudan etkileyen etkenlerin yanı sıra, yaşanan rekabet ortamı da fiyatların belirlenmesinde önemli role sahip. Öte yandan tüm bunların yanında yükselen döviz kuru, enflasyon ve maliyetler göz önünde bulundurulduğunda 2024 yılında otomobil fiyatları yukarı yönlü hareketlenebilir.


1118
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 12

Otomobil almak isteyen vatandaşlarımız içerisinde bulunduğumuz dönemde, bu en uygun fiyatları değerlendirerek ihtiyaçları doğrultusunda otomobil alabilirler.


1218
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 13

YEDİEMİNLERDEKİ HACİZLİ ARAÇLARLA İLGİLİ SÜREÇ BAŞLIYOR

Üzerinde hukuki engel kalmamış ancak yedieminlerde duran otomobil ve tüm diğer mallar için yürürlüğe konan uygulama başladı. Buna göre öncelikle araç sahiplerinden araçlarını teslim almaları istenecek. Eğer araç sahibi tarafından alınmaz ise bu araçlar, haczi koyan alacaklıya ücreti karşılığında teklif edilecek.


1318
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 14

Bu noktada da araç alınmaz ise e ihale yöntemi ile satışa sunulacak. İhale yöntemi ile de satışı gerçekleştirilemez ise önce hak sahibine bedeli ödenerek MKE’ye, devredilecek. MKE’ye devri yapılamaz ise bedelsiz olarak Kızılay’a devri yapılacak.


1418
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 15

Bu noktada yüz binlerce aracın ihale safhasında piyasaya gireceği ve fiyatları daha da aşağı çekeceğine yönelik söylenen yorumlar mevcut. Bu araçların sadece otomobil değil kamyon, bisiklet, ATV, traktör gibi pek çok motorlu/motorsuz araçtan oluştuğunu belirtmekte fayda var.


1518
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 16

Bu araçlar yedieminlerde uzun yıllardır tutulduğu için pek çoğu fiziksel olarak kötü kondisyonda. Öte yandan yine pek çoğunun mekanik arıza, değişen/boya, eksik parça gibi bilgilerine sahip değiliz.


1618
Otomobil alacaklar dikkat: Dibin dibi - Resim: 17

‘FİYATLARA ETKİ ETMEYECEK’

Dolayısıyla satışa sunulacak otomobil fiyatlarının göreceli olarak piyasaya göre daha uygun olmayacağı ve fiyatlara etki etmeyeceğini söyleyebiliriz. Buradan araç almayı düşünen vatandaşlarımız sonradan karşılaşabilecekleri eksik, kusur veya arıza gibi ihtimalleri göz önünde bulundurmalılar.”

Odatv.com


YORUMLAR

  • 0 Yorum