Türkiye bu mücadelenin tam göbeğinde

RAND, ABD’nin en önemli düşünce merkezlerinden biridir ve Pentagon için raporlar hazırladığı bilinir...

Türkiye bu mücadelenin tam göbeğinde

RAND, ABD’nin en önemli düşünce merkezlerinden biridir ve Pentagon için raporlar hazırladığı bilinir...

Türkiye bu mücadelenin tam göbeğinde
18 Ocak 2020 - 14:07

RAND, ABD’nin en önemli düşünce merkezlerinden biridir ve Pentagon için raporlar hazırladığı bilinir. RAND, Soğuk Savaş döneminde hazırladığı, ABD ve NATO tarafından uygulanan, nükleer silahların kullanılmasını da kapsayan stratejileri ile ünlüdür.

RAND, Türkiye-ABD ilişkileri hakkında, “How Turkey’s Nationalist Course Affects US-Turkish Relations” başlıklı yeni ve önemli bir rapor yayınladı.

Raporun amacının, Türkiye’de yükselen otoriterliğin ve Türkiye’nin bölgesindeki komşuları arasındaki değişen dinamiklerin, ABD’de oluşturduğu kaygıları incelemek ve Türkiye-ABD ilişkilerinde yıkıcı bir çöküşü önlemek için uzun vadeli bir strateji geliştirmek olduğu açıklanmıştır.

Raporda, altmış yıl boyunca ABD’nin kendi stratejisinin anahtar unsuru olan Türkiye ile Sovyet yayılmacılığına karşı stratejik ortaklık geliştirdiği; ancak, son yıllarda bu ortaklık ilişkisinin gerildiği ifade edilmektedir.

ABD-TÜRKİYE STRATEJİK ORTAKLIĞINA ZARAR VEREN CUMHURBAŞKANI

Bu duruma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde Türkiye’de, demokrasideki ve insan haklarındaki gerilemenin, parlamenter sistemden otoriter cumhurbaşkanlığı sistemine geçişin ve Erdoğan’ın kendi politik ajandası için milliyetçi, dinive etnik gerilimlere oynamasının neden olduğuvurgulanmaktadır.

 

Özetle, Türk-Amerikan ilişkilerindeki gerilimin, rapora göre nedeniRecep Tayyip Erdoğan’dır.

ABD’NİN TÜRKİYE STRATEJİSİNİN ARAÇLARI

Rapora göre, ABD’nin ikili ilişkilerdeki yıkıcı gelişmeleri önlemek için uzun vadeli bir stratejiye ihtiyacı vardır.

Bu stratejinin bir parçası olarak, raporda önerilen eylemler arasında şunlar dikkati çekmektedir.ABD;

-Güvenilir bir stratejik ortaklık için ‘’demokratik muhalefet’’ ile işbirliğini geliştirmek amacı ile inisiyatif kullanmalıdır;

-Türkiye’de Rusya’yı dengelemek için NATO ile TSK’ya sürekli angaje olmalıdır.

-Türk Savunma Bakanının Türkiye’de giderek artan önemini dikkate almalıdır.

-Yeni Milli Savunma Üniversitesi’nin ders programlarının hazırlanmasında yardımcı olmalıdır.

Adamlar her şeyi açık seçik yazmışlar. Yoruma gerek var mı?

Türkiye’nin jeostratejik öneminin, yeteneklerinin, değişen jeopolitik dengelerin ve Türkiye’yi Avrasya’ya kaptırmanın maliyetinin farkında olan ABD, sözde stratejik ortaklığı devam ettirebilmek için kendince, Amerikan tarzı arayışlara girişmiştir.

Büyük Ortadoğu Projesi ve Arap Baharı ile bölgemizi sarsan, ülkeleri parçalayan Ortadoğu’da PKK-YPG devleti kurmak, bu amaçla Anadolu’dan toprak koparmak isteyen, Doğu Akdeniz’de karşımızda oluşan cepheyi destekleyen, Karadeniz’e girerek Rusya’yı çevrelemek isteyen ABD, bu rapora göre, Rusya’yı ve İran’ı dengelemek için stratejik ortaklığı tamir etmek istiyormuş.

Bu amaçla ABD, ‘’demokratik muhalefet’’ve  Milli Savunma Bakanı ile çalışacak ve Milli Savunma Üniversitesinin ders programlarının hazırlanmasına katkı sağlayacakmış…

Haberiniz olsun…

Kendilerini ‘’demokratik muhalefet’’ temsilcisi olarak tanımlayanların, ABD’den ‘’onay belgesi’’ almak için sıra girmeleri;

ABD nezdinde önemi giderek artan Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinin, - ABD-Türkiye stratejik ortaklığını yeniden canlandırma gayretlerini başlatmaları rica olunur (!)…

SON SÖZ:

Küresel güç mücadelesi ABD, Çin ve Rusya arasında gelişmektedir. Türkiye jeopolitik konumu ile bu mücadelenin tam göbeğindedir.

Nejat Eslen

Odatv.com

Bu haber 942 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum