GÜNÜN YAZISI

GÜNÜN YAZISI

[email protected]

Cumhuriyete Halk Sahip Çıktı

30 Ekim 2023 - 10:04

Olağanüstü bir hafta sonu oldu. Unutulmaz anlar yaşandı. Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Evlerde bayrak, dillerde marş, sokaklarda şölen. Memleket bayram yeri.

Bağımsızlığımızı vurguladık.

Cuma günü Ankara'daydım. Başkent yayınını 11’de bitirdim. Saat 12’de CHP Genel Merkezi’ne gittim. Kılıçdaroğlu ile randevum vardı. Onu anlatacağım size. Kurultay’a bir hafta kala Kılıçdaroğlu'nun ne düşündüğünü, ne planladığını aktaracağım.

CHP’den çıkıp Anıtkabir’e ulaştım.

Bu özel tarihte Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün aziz hatırası önünde saygıyla eğildim. Halkımız akın akın Anıtkabir’e gidiyordu. Özlemle, saygıyla, şükran duyguları içinde Atatürk’e koştu, milyonlar… Dünyada başka hiçbir ulus, ulusal önderine bu kadar içten, kendiliğinden; bu kadar derinden ve sadakatle bağlı olmamıştır. Halk sahip çıktı, devletine ve Atasına. Bütün Türkiye ve yurtdışındaki gurbetçilerimiz muhteşem bir bayram havası estirerek 100. yılı onurlandırdı.
İsmail Küçükkaya
halktv.com.tr

 

Ankara'dan sonra İzmir’e geçtim.

Cumhuriyetin başkentinden milli mücadelenin ve modern Türkiye'nin sembol kenti İzmir’e… “9 Eylül Ruhu”oradaydı. Egede. Manzarayı size anlatamam. Bütün kent bayraklarla süslenmişti. Tüm evlerde ve işyerlerinde şanlı bayrağımız ve Atatürk posterleri vardı. Bütün binalarda. Kent kırmızı/beyaza boyanmıştı. İnanın hayatım boyunca böylesini hiçbir yerde görmemiştim.

Cep telefonumla videosunu çektim.

Sizlere göstermek için. Fonda Turan Manafzade’nin 100. yıl marşı. Tüyler diken diken. Çok etkileyiciydi. İzmir’de gerçek bir bayram coşkusu vardı. Bayram neşesi. Çocuklar için de şölenler hazırlanmıştı. Oyun parkları kurulmuştu. Gençler sokaklardaydı. Hayır. Bu bir organizasyon değildi. İZMİR KENDİLİĞİNDEN BÖYLE KUTLUYOR BAYRAMI. İÇTENLİKLE SAHİP ÇIKIYOR CUMHURİYETE. BU, HALKIN DUYGUSU.

Hiçbir kentimize haksızlık yapmak istemem ama İzmir bütün kent olarak bakıldığında eşsizdi, benzersizdi. Her evde mi bayrak olur, bravo.
Şunu artık öğrendik: Devlet hakkıyla kutlamasa da halk tüm ruhuyla tüm varlığıyla kutluyor. Halk sahip çıkıyor.

İzmir’de ayrıca çok etkileyici bir Atatürk sergisi de açıldı.

Fahri Özdemir’in 7 yıldır üzerinde çalıştığı ve kuratörlüğünü yaptığı ‘Karanlıkta akan bir yıldız: Mustafa Kemal Atatürk’ sergisini de sizlere anlatacağım. Tarihi vesikalar, Zübeyde hanımın ilk defa duyduğumuz mektubu, Atatürk’ün çok farklı kentlerdeki fotoğrafları, nadide şahsi eşyaları…

Ve sonra İstanbul’a... Halk TV tüm gün özel yayın düzenledi. Haftalardır sürdürdüğümüz kampanyamıza yakışan bir final oldu. Bayraklar asıldı, marşlar söylendi, coşku ile kutlamalar yapıldı.

Ve işte genç Cumhuriyet artık 2. asra girdi. Haklı bir gurur içindeyiz. Başardık. Bu zorlu coğrafyada tek ve bütün bir Cumhuriyet. Bir eşik aşıldı. Bugünden itibaren sorumluluğumuz daha da arttı. 2. asrında eksik bıraktıklarımızı tamamlayacağız. Bağımsızlık ülküsü içinde, Cumhuriyetimizi tam demokrasi ile taçlandıracağız. Adaleti tesis edeceğiz. Refahı topluma yayacağız. Atatürk’ün vasiyetini yerine getireceğiz: ÇAĞDAŞ MEDENİYET SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKARACAĞIZ; Cumhuriyetimizi. Zira; Cumhuriyeti Atatürk kurdu.

‘Onu yaşatacak ve yükseltecek olan’ Cumhuriyet kuşaklarıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar