Nikola Tesla Hakkında Bilmediğiniz 9 Şey
Mustafa ÖZBEY

Mustafa ÖZBEY

Nikola Tesla Hakkında Bilmediğiniz 9 Şey

04 Aralık 2018 - 21:08

1 – Kardeşinin ölümünün şoku, onu 7 yaşındayken mistik biri haline getirdi.
Genç Nikola’nın çocukluğunun belirleyici olayı, binicilik kazasında büyük kardeşi Dane’nin ölümüne şahit olduğu gündü. Trajediyi takip eden yıllarda Tesla (Sırp Ortodoks rahiplerinin oğlu ve torunu) etrafındaki havayı “canlı alev dilleriyle dolu” olarak görmeye başladı. Bir genç, Tesla’nın vizyonlarını kontrol etmek için kendi iradesini kullanmasını öğrendi; daha sonraki yaşamında, zamanının çoğunu besleyerek geçirdi ve New York Şehri’ndeki güvercinlerle gizlice iletişim kurduğunu iddia etti.
2- Hayatının bir dönemini hendek kazarak idame ettirdi.
Üniversite’den mezun olduktan sonra Tesla, Edison’un Paris’teki elektrik şirketi için çalıştı. 1884 yılında Edison’la birlikte çalışma umuduyla ABD’ye gitti. Tesla, Edison’un merkezinde, çalışkan ustalığı ile “Menlo Park Büyücüsü” nü etkileyerek mühendis olarak bir iş buldu. Edison, geliştirdiği doğru akım (DC) jeneratör tasarımı için 50.000 dolar ödeyeceğini belirttikten sonra Tesla, bir çözüm bulmaya başlayana kadar her gece çalıştı. Edison şaka yaptığını iddia ederek ödemeyi reddetti. Tesla, çalışmalarını devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğu sermayeye sahip olabilmek için, günlük 2 dolar karşılığında hendek kazdı.
3- Mark Twain’in desteğiyle, neredeyse X ışınlarını keşfetmişti.
Twain ve Tesla, 1890’larda, , Twain’in teknoloji ve yeni icatlarla ömür boyu süren hayranlığı sayesinde arkadaş oldular. Bir gece geç saatlerde Tesla’nın laboratuvarını ziyaret eden Twain, akkor ışıkla aydınlatılan ilk fotoğraflardan birini oluşturdu. 1895 yılında, Tesla ve fotoğrafçı Edward Ringwood Hewett, Twain’i başka bir fotoğraf için poz vermek üzere laboratuvara geri çağırdı. Bu, bir Crookes tüpü adı verilen bir elektrikli cihaz kullanılarak aydınlatıldı. Tesla, sonuçta oluşan fotografik negatifi gözden geçirdiğinde, onu lekeli buldu. Alman bilim adamı Wilhelm Röntigen, Crookes tüplerinin ürettiği “X-radyasyon” adını verdiği keşfini duyurduktan sonra, birkaç hafta sonra, Tesla’nın Twain’in fotoğrafının, kameranın metal vidalarının X-ışını gölgeleri tarafından mahvolduğunu anladığını duyurdu.
4- Tüm savaşları bitireceğini düşündüğü uzaktan kumandalı bir tekne icat etti.
1898’de İspanyol-Amerikan Savaşı’nın yükselişinde, Tesla’nın yan projelerinden biri, ilkel radyo sinyalleri ile başlatılabilen, durdurulabilen ve yönlendirilebilen minyatür bir bottu. Cihaz için bir patent verdiğinde, ABD Patent Ofisi çalışabileceğine inanmayı reddetti ve böylece bir gösteri için Tesla’nın Manhattan laboratuarına bir ajan gönderdiler. Tesla, teknesini J.P. Morgan ve William K. Vanderbilt gibi bir dizi önemli ziyaretçiye de gösterdi. New York Post’a yaptığı açıklamada, savaşları insanlara riske atmadan mücadele edilmesine olanak sağlayacak buluşunun, savaşın kendisini eski haline getireceğini söyledi. “Muharebe gemileri inşa edilmeyi durduracak” diye belirtti ve “en büyük topçu, artık çok fazla hurda demirinden daha fazla faydalanmayacak” dedi.
5-Uzaydan gelen sinyallerin doğruluğu bir yüzyıl sonra kanıtlandı.
1899 yazında Tesla, Colorado’da uzun mesafeler boyunca bilgi ve elektrik gücü iletmek için yüksek irtifa istasyonlarını kullanma imkanlarına bir saha laboratuarı kurdu. Bir Temmuz günü, şimşek fırtınası izlerken Tesla’nın ekipmanı bir dizi bip sesi çıkardı. Güneş ve karasal nedenleri dışladıktan sonra, sinyallerin başka bir gezegenden olması gerektiği sonucuna vardı. Gelecek yüzyılın en büyük bilimsel başarısını öngörme isteğine yanıt olarak, “Brethren! Başka bir dünyadan, bilinmeyen ve uzak bir mesajımız var. Okur: bir… iki… üç… ”1996’da bilim adamları Tesla’nın deneyini kopyalayan ve sinyalin aslında Jüpiter’in manyetik alanından geçen Ay’ın neden olduğu bir çalışma yayınladılar.
6- Ünlü mimar Stanford White, Tesla’nın laboratuvarını tasarladı.
1901’de Tesla, finansörü J.P. Morgan’ı, Long Island’ın kuzey sahilinde, Wardeclyffe’de güçlü bir laboratuvar olan ve uzun bir süre uzaktan radyo ve elektrik iletimi için Tesla’nın yeni merkezi olacak yeni bir girişime 150.000 $ yatırım yapmaya ikna etti. Ülkenin önde gelen mimar ve Tesla’nın uzun zamandır çalışma arkadaşı Stanford White, devasa, 185 metre uzunluğundaki bir kulenin desteğiyle, klasik oranlara sahip tek katlı bir laboratuvar tasarladı. New Haven, Connecticut gibi uzak bir yerden görülebilen kulenin uzunluğunun, her biri 300 metrelik bir uzunluğa sahip 16 adet yeraltı yatay çelik boruya bağlanması nedeniyle, vericinin dünyanın dört bir yanından tüm dünyada bu şekilde titreyebileceği bir yer tutmasına yardımcı olmak için tasarlanmış ayrıntılı bir topraklama sistemi üzerinde duruyordu.
7- Destekçisi J.P. Morgan ile zorlu bir ilişkisi vardı.
Wardenclyffe kulesinin tamamlanabilmesinden önce fonlar tükendiğinde, Tesla, Morgan’a ek fonlar için yalvardı, ancak reddedildi. Bazı biyografiler, Morgan’ın Tesla’nın kablosuz güç sağlama planının karlı olabileceğini fark ettikten sonra fonları kestiğini tahmin etse de, Morgan için temel faktörün, radyo projelerini çevreleyen piyasa spekülasyonlarının döküntüsüne yakalanmayla ilgili endişesi olması muhtemeldir. 1903 yılının Temmuz ayında, Morgan’dan gelen küskün bir reddedilmeden sonra Tesla ekipmanlarını kıstı ve gece yarısından sonra Wardenclyffe kulesinden şimşek çakması yolladı. Bir yıl sonra, başka bir içten gelen talep, Morgan’dan (“Hayır”) tek kelimeli bir cevap verdikten sonra Tesla, dindar Episcopalian Morgan’ı Müslüman bir fanatik olmakla suçladı.
8- Tesla son yıllarını oldukça münzevi bir şekilde yaşadı.
Onlarca yıldır New York’un yüksek toplumunun bir parçası olmuş olsa da, yaşlılığında kendini toplumdan izole ederek yoksulluk içinde yaşadı. Daha önce hiç olmadığı kadar ucuz otellerde yalnız yaşamakta ve çoğu zaman güvercin şirketini insanlara tercih etmektedir. Yine de, günlerinin bir bölümünü ünlü bir şovmen-mucit olarak, doğum gününü kutlamak için her 10 Temmuz’da düzenlediği popüler basın konferansları şeklinde tuttu. 79 yaşına geldiğinde, Empire State binasını tahrip edebilecek cep boyutunda bir osilatörün icadını açıkladı.
9- “Ölüm Işını” nın modeliyle, Tesla’nın geçmiş otel borcu ödendi.
Wardenclyffe’deki müsaade edilen laboratuvar, sonunda Tesla’nın borçlarının kısmi ödemelerinde Waldorf-Astoria’nın sahiplerine devredildi. Onlarca yıl sonra, Vali Clinton otelinin yöneticilerine de benzer bir Tesla teçhizatı verilmişti: Mucit, potansiyel olarak savaştan çıkan parçacık silahının çalışma modelini içerdiğini belirtti. Tesla’nın “ölüm ışını” (basının bildirdiği gibi bir “ölüm ışını” nın olmadığı için ısrarcıydı), herhangi bir istilacı ordusu durdurabildi ve böylece savaşın anlamsız hale geldiğini söyledi. Modeli içeren kutuyu ele geçirdiğinde, Tesla, otel çalışanlarını asla açmaması gerektiği konusunda uyardı. Korkuyla uyuyorlardı, kutuyu bir depoda saklıyorlardı. 1943’teki ölümünden sonra kutu açıldı ve zararsız eski elektrikli bileşenlerden başka hiçbir şey içermediği bulundu.

Bu yazı 1371 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum