Zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak?

Kışlık lastik ne zaman takılır? İşte tarih bilgisi Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulamasına günler kala oto lastikçilerde yoğunluk yaşanıyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için başlayacak kış lastiği takma zorunluluğunun tarihi merak konusu oldu. Peki, kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Kışlık lastik uygulaması hangi araçları kapsayacak?

Zorunlu kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak?
28 Kasım 2021 - 10:31
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor. İşte, tarih bilgisi...
2
Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak, gereğini yapmayanlara 846 lira ceza verilecek.
3KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI NE KADAR? 

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor.

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2022'ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 846 lira ceza kesilecek.

Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı kapsamında 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum