Ergenlikte cinsel ilişkiyle ilgili 6 yanlış inanış

Cinsellik hakkındaki yanlış inanışlar ergenlik dönemindeki gençler arasında oldukça yaygın. İşte, bunlardan en dikkat çekici olanları...

Ergenlikte cinsel ilişkiyle ilgili 6 yanlış inanış

Cinsellik hakkındaki yanlış inanışlar ergenlik dönemindeki gençler arasında oldukça yaygın. İşte, bunlardan en dikkat çekici olanları...

Ergenlikte cinsel ilişkiyle ilgili 6 yanlış inanış
12 Mart 2016 - 18:07

MASTÜRBASYON YAPMAK SİVİLCE YAPAR SIK YAPILDIĞINDA PENİS BOYU UZAR AYRICA ERKEKLİĞE ZARAR VERİR

Mastürbasyon, uygun yer ve sıklıkla yapılıyorsa bunların hiçbirine neden olmaz. Ergenlerin cinselliklerini keşfetmelerine yardım eden güvenli ve sağlıklı bir süreçtir.

ADETLİYKEN DUŞ ALINMAZ

Adet döneminde duş almakta herhangi bir sakınca yoktur, tam tersine kasları rahatlatacak, bedenin gevşemesine ve ağrının azalmasına destek olacaktır.

ERKEKLER CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEDEN YA DA BOŞALMADAN YAPAMAZLAR, BU ONLARIN DOĞASINDA VARDIR

Bu tamamen yanlış ve erkeği güçlü gibi gösterirken aslında acizleştiren bir mittir. Ergenlerde özellikle genç kızlar bu mite bir şekilde inandırılır. Bu mit, kızların sevgililerinin istediği pek çok şeyi yapmalarına neden olabilir; erkek arkadaşım beni bırakmasın diye hazır olmadığı cinsel ilişkinin genç kızlar tarafından yaşanması gibi… Cinsel istek, kadınlar için neyse erkekler için de odur. Cinsel haz ihtiyacı her iki cinsiyet için de olmazsa olmazdır. Yetiştirilme ve toplumsal inançlar bu ve benzeri yanlış inançlara neden olur

 EREKSİYON DAİMA İSTEMLİ OLUŞUR, İSTENEN HER DURUMDA OLMALIDIR

Ereksiyon her zaman istemli oluşmaz. Bazen istense de oluşmaz… Örneğin yorgunluk, stres, takıntılar ya da hastalıklar sürecinde ereksiyon istense de oluşmayabilir. Yani fiziksel ve ruhsal sağlık ereksiyon için önemlidir. Duygusal, fiziksel, cinsel uyarılar sonucu penisin damarsal yapısı kan pompalayarak büyür ve ereksiyon oluşur. Özellikle ergenliğin ilk yıllarında büyümeye bağlı olarak istemsiz, kontrol dışı sertleşmeler olur ki bunlar uygun olmayan ortamlarda oluşmuşsa ergenleri zor durumda bırakabilir.

İLK CİNSEL İLİŞKİDE KAN GELMİYORSA O KİŞİ BAKİRE DEĞİLDİR İlk cinsel ilişkide kan gelmesi gerekmez. Kadınların zar yapıları birbirinden farklı olabilir. Doğumsal farklılıklar nedeniyle 100 kadından otuzunda ilk ilişkide kanama ya da leke olmaz, bu onun zar yapısıyla ilgilidir.

PENİSİN UCU GİRSE KIZLIĞA BİR ŞEY OLMAZ Penisin ucu ya da başka bir cismin ucu, tampon ya da parmak yerleştirmek kızlık zarına zarar verebilir. Kızlık zarı geride değildir, vajinanın girişinden 2 ya da 3 cm içeridedir.

GERİ ÇEKME İLE GEBE KALINMAZ Geri çekme yöntemi etkisi düşük bir gebelikten korunma yöntemidir. Penisten gelen zevk sıvısında da gebeliği sağlayacak kadar sperm vardır.

Psikolojik Danışman Dolunay Kadıoğlu 

 

Bu haber 6470 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum