ABD, 5 Türk Şirketine Yaptırım Kararı Aldı

Reuters Haber Ajansı, ABD Hazine Bakanlığı'ndan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde Rusya'ya yönelik yaptırımların delinmesini gerekçe göstererek 5 Türkiye merkezli şirket ile bir Türk vatandaşına yaptığım uygulanacağını söyledi.

ABD, 5 Türk Şirketine Yaptırım Kararı Aldı
15 Eylül 2023 - 08:40
Yaptırım kararı alınan 5 firmadan birinin sahibi Halktv.com.tr'ye konuştu: "Böyle bir karar alınmasına şaşırdım."

ABD Hazine Bakanlığı'ndan bir yetkili, Rusya'ya yönelik yaptırımların delinmesi nedeniyle beş Türkiye merkezli şirkete ve bir Türkiye vatandaşına yaptırım uygulanacağını söyledi.

ABD’nin Rusya’nın yaptırımları delmesine yardım ettiği gerekçesiyle Türkiye merkezli beş şirkete ve bir Türkiye vatandaşına yaptırım uygulayacağı iddia edildi.

Buna göre ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’nın çift kullanımlı malların ithalatı için güvendiği şirketler arasında olduğu iddia edilen Margiana İnsaat Dış Ticaret ve Demirci Bilişim Ticaret Sanayi isimli şirketlere yaptırım uygulayacak.

DEV TERSANE FİRMASI DA LİSTEDE

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın da Denkar Ship Construction şirketine Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı gemilere onarım hizmeti sunduğu iddiasıyla yaptırım uygulayacağı belirtildi.

Türkiye merkezli tersane işletmesi ID Ship Agency ile sahibi İlker Doğruyol’a ve CTL Limited şirketine de bu kapsamda ABD tarafından yaptırım uygulanacağı bilgisi paylaşıldı.

Reuters haber ajansına konuşan bir ABD’li üst düzey Hazine Bakanlığı yetkilisi, “Son 18 aydır Türk hükümetiyle ve özel sektörle endişelerimizi paylaştık ve Rusya’nın savaşıyla bağlantılı olarak yaptırım uyguladıklarımızla iş yapmanın önemli risklerini bildirdik” dedi.

Aynı kaynak, “Bunlar, bizim yaptırım uygulanan işletmelere maddi destek sağlayan kişi ve işletmeleri hedef almaya devam eden bağlılığımızı yansıtıyor” ifadelerini kullandı.

‘YAPTIRIMLAR DAHA BÜYÜK PAKETİN PARÇASI’

Beş şirket ve bir kişiye yönelik söz konusu yaptırımlar, Rusya ile bağlantılı olarak 150’den fazla kişi ve kuruluşa yönelik daha büyük bir paketin parçası olacak.

Uygulanacak yaptırımların, Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı, yaptırıma tabi gemilerin onarımına ve ‘çift kullanımlı malların’ transferine yardımcı olmakla suçlanan denizcilik ve ticaret şirketlerini hedef alacağı ifade edildi.

‘EN SON RUSLAR'A PARÇA SATACAKTIM PARA GELMEDİ’

Yaptırım kararı alınan 5 firmadan biri olan Margiana İnşaat Dış Ticaret’in sahibi Murat Türkmen, Halktv.com.tr’nin soruları üzerine yaptığı açıklamada “Böyle bir karar (yaptırım kararı) alınmasına ben de şaşırdım. 6 ay oldu herhangi bir faaliyetimiz yok şirket olarak. Şirket olarak, Dubai, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri ile Kazakistan’a, otomobil yedek parçası ile freze makinesi sattık. En son bundan 3 ay önce Ruslar benden motor yedek parçası istedi. Burada bağlantıları yaptım. Ancak ödeme gelmeyince verdiğim siparişi iptal ettim” diye konuştu.

qv4a2856.jpg
Denkar Gemi'nin sahibi Yunus Çağatay Akça

Öte yandan, yaptırım kararı alınan Denkar Gemi İnşa AŞ ise Yunus Çağatay Akça'ya ait. 13 milyon lira sermayeli Denkar, Tuzla'da faaliyet gösteren önemli gemi bakım onarım firmalarından biri konumunda.


YORUMLAR

  • 0 Yorum