Akaryakıt fiyatına zam görüldü: Benzin ve motorin büyük zamlanacak

Sürücüler dikkat: Akaryakıt fiyatına gelecek hafta zam geliyor. Petrolün 90 doları aşması sonrasında sektör kaynaklarından elde edilen bilgilere göre benzin ve motorin fiyatları 15 TL'ye çıkacak.

Akaryakıt fiyatına zam görüldü: Benzin ve motorin büyük zamlanacak
28 Ocak 2022 - 13:12

Dolar kuru ve Brent Petrol fiyatlarının yükselmesi akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam gelmesine neden oldu. Brent petrolün dün 90 doları aşması ve uluslararası piyasalarda ürün fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü hareket nedeniyle, benzin ve motorine yeni zam gündeme geldi.

Sektör uzmanlarının aktardığı bilgilere göre, gelecek hafta ortasında (yüksek olasılık çarşamba günü) benzin ve motorine 70’er kuruş dolayında zam bekleniyor.

Uzmanlar, akaryakıt pompa satış fiyatları için uluslararası piyasaların izlenmeye devam edileceğini belirterek, “Bugün gerek Brent petrol, gerekse de küresel piyasalarda ürünlerin kapanış verileri önemli. Bu trend devam ederse Çarşamba günü benzin ve motorine zam yapılabilir” dedi.

2022'nin ilk ayında benzin ve motorin 3 kez açık, 4 kez de gizli gizli zam yapıldı.

Son zamlarla birlikte benzinin litresi 14 TL 14 kuruşa, motorin litresi de 14 TL 36 kuruş çıktı. LPG ise benzin ve motorinden aşağıda kalmadı. 11 Ocak'ta 29 kuruş zam gelen LPG, 9.36 TL'ye çıktı.

Benzin ve motorin fiyatları gelecek zamla birlikte 15 TL'ye çıkacak.

Öte yandan Motorin fiyatlarında yapılan indirimlerle birlikte ÖTV sıfırlanmıştı. Devletin pompadan 2,72 TL civarında alacağı bulunuyor.

Benzin fiyatlarında ise devletin 2,50 TL civarında alacağı bulunuyor.

LPG'de ise 1,10 TL civarında devletin bir ÖTV alacağı bulunuyor.

Bu durum benzin ve motorine gelecek indirimlerin, devletin alacağı kapanana kadar pompa yerine ÖTV'ye yansıyacağı anlamına geliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum