Almanya'da Covid-19 aşılarının ağır yan etkisi görülen hastalara tazminat ödenecek

Koronavirüs aşılarının neden olduğu belirlenen ağır yan etkiler nedeniyle Almanya'da başvuru yapan hastalara tazminat ödenecek

Almanya'da Covid-19 aşılarının ağır yan etkisi görülen hastalara tazminat ödenecek
31 Ocak 2023 - 11:04

Almanya'da yapılan tazminat başvurularından 253 tanesinin eyalet yönetimleri tarafından haklı bulunarak kabul edildikleri öğrenildi.

Almanya'da koronavirüs aşısından dolayı ağır yan etkiler yaşayan 253 kişiye devlet tazminat ödenecek.

İLK ETAPTA 4 BİNE YAKIN DİLEKÇE

Ülkede binlerce vatandaşın başvuru dilekçesinin işlem görmesi bekleniyor.

Welt am Sonntag gazetesinin haberine göre, söz konusu rakama, eyaletlerin ilgili birimlerinde yapılan araştırma neticesinde ulaşıldı. Haberde, nüfus açısından en büyük eyaletler olan Bavyera'da 61, Kuzey Ren-Vestfalya'da ise 38 tazminat dilekçesinin onaylandığı, Bremen eyaletinde ise kabul edilen hiçbir tazminat talebinin olmadığı bildirildi. Halihazırda 3 bin 968 tazminat dilekçesinin işlemde olduğu ve bin 808 dilekçenin de reddedildiği haberde yer aldı.

Almanya'da, Robert Koch Enstitüsü'nün verilerine göre, 1 Ocak 2023 tarihine kadar 192 milyon koronavirüs aşısı yapılırken; 65 milyon kişi en az bir kere aşılandı.

KALP KASI İLTİHABI, KARINCALANMA, AĞIR YAN ETKİLER (GUİLLAN-BARRE SENDROMU)

Kalp kası iltihabı, venöz sinus trombozu ve parmaklarda, bileklerde karıncalanma olarak kendini gösteren bir sinir sistemi hastalığı olan Guillan-Barre Sendromu, koronavirüs aşısının ağır yan etkileri olarak kabul ediliyor.

Gazetenin aktardığı bilgilere göre, az da olsa bazı durumlarda, koronavirüs aşısının ölümlere sebebiyet verdiği yetkili merciler tarafından kabul edilmiş durumda. Aşının neden olduğu bir yan etkiden muzdarip kişilere devlet tarafından bakım desteği verilip verilmeyeceğine eyaletlerin ilgili kamu birimleri karar veriyor.

Almanya Federal Sağlık Eğitim Merkezi, "uzun vadeli sağlık sorunu ya da ekonomik anlamda sıkıntı yaratan" çok ciddi aşı komplikasyonlarında devlet desteği talebi onaylanıyor.

Bu destek kapsamına, sağlık durumunun ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak, bir emekli maaşı bağlanması, tedavi masraflarının karşılanması ya da aşı komplikasyonu sebebiyle hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına destek verilmesi giriyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum