Ankara ve Berlin arasında "bozkurt" gerginliği

Türkiye'nin Almanya Büyükelçisi'ni dün Dışişleri Bakanlığı'na çağırmasının ardından bugün de Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye Büyükelçisi'ni çağırdığı açıklandı.

Ankara ve Berlin arasında "bozkurt" gerginliği
05 Temmuz 2024 - 08:54

Merih Demiral'ın, Almanya'nın ev sahipliğindeki EURO 2024 maçında "bozkurt" işareti yapması sonrası Ankara ile Berlin arasında gerginlik çıkmıştı.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın "Türk aşırı sağcıların işaretlerinin bizim stadyumlarımızda yeri yok" demesinin ve UEFA'ya yaptırım çağrısı yapmasının ardından, Berlin'in Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz dün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.

Bugün de Almanya Dışişleri'nin, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'i bakanlığa çağırdığı açıklandı. Almanya Dışişleri Sözcüsü, Büyükelçi'nin "bozkurt" işareti nedeniyle çağrıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'ya gidecek
Öte yandan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Temmuz Cumartesi günü saat 22.00'de oynanacak EURO 2024 Türkiye-Hollanda çeyrek final maçını izlemek için Almanya'ya gidecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2024 Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek finale yükselen A Milli Futbol Takımı'nı desteklemek için Azerbaycan programını iptal etti.

Erdoğan, 6 Temmuz Cumartesi günü Azerbaycan'ın Şuşa kentinde düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi'ne katılacaktı.

Ne olmuştu?
Türkiye'nin Avusturya'yı 2-1 yenerek çeyrek finale çıktığı maçta golleri atan Merih Demiral, tribünlere "bozkurt" işareti yaptı. Demiral'a Avrupa'da da adı şiddet ve aşırı milliyetçilikle anıldığı için yasaklanması tartışılan Ülkü Ocakları'nın sembolünü kullanması nedeniyle tepkiler geldi.

Demiral, "Türklükle alakalı. Türkiye'de hepimiz Türk'üz, Türk olmaktan da gurur duyuyorum" diyerek kendini savundu. UEFA, Demiral hakkında soruşturma açtı.

Dışişleri Bakanlığı UEFA'nın soruşturmasının kabul edilemez olduğunu ve Alman makamlarının Demiral'a yaklaşımının "yabancı düşmanlığı içerdiğini" açıklamıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum