Banka Borcu Olanlara Zaman Aşımı Müjdesi Geldi!

Kredi Borcu, Borçlar Kaç Yılda Zamanaşımına Uğrar? Bankalara ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi borcu olan kişilerin büyük bir bölümü borç ödemede sıkıntı yaşamaya başlarken bankaların gayrimenkul satışları patladı. Peki, borçta zaman aşımı kaç yıl?

Banka Borcu Olanlara Zaman Aşımı Müjdesi Geldi!
05 Ağustos 2022 - 10:15

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları katlanarak artarken bankaların batık kredi miktarı olarak anılan takipteki borç miktarı da her geçen gün katlanarak artıyor. Pek çok kişi borç ödeme sıkıntısı yaşarken banka borçlarının zaman aşımı tartışmaları da alevlendi.

Özellikle de bankaların takipteki kredi alacaklarını devretmeye başlaması ile beraber varlık şirketleri eski borçları yeniden tahsil etme yoluna giderken ödenmeyen kredi borçlaında zaman aşımı konusu yeniden gündeme geldi. Peki, banka borcu silinir mi, banka borçları siliniyor mu 2021, ödenmeyen kredi borcu ne olur, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi zamanaşımı süresi ne kadar, borçlar kaç yılda zaman aşımına uğrar?

 

BANKA KREDİ BORCUNDAN DOLAYI EVİM, ARSAM, TARLAM, ARACIM SATILIR MI?

Bankaların takipteki alacak miktarı katlanarak artarken kredi borcundan dolayı bankalardan satılık gayrimenkul ve hacizli araç satış ilanları da katlandı. Bankalar adeta sudan ucuz fiyatlarla gayrimenkul satışı yapmaya başlarken vatandaş evinin satılıp satılamayacağı konusunda yanıt arıyor. İpotekli kredi kullanan kişilerin bu borca konu olan kredi borçlarını ödememesi durumunda ipotek konulan taşınmazın banka tarafından satılması hakkı bulunmaktadır.

Zaten ipoteğin amacı da budur. Özellikle de konut kredisi paketinde tapu üzerine bankaca ipotek konulmakta, konut kredisi borcu ödenmezse banka ipotekli konutu satışa çıkararak alacağını tahsil yoluna gitmektedir.

 

kredi borcu ödenmezse ne olur

ÖDENMEYEN KREDİ BORCU NE ZAMAN SİLİNİR?

Posta Gazetesi yazarlarından Tamer Heper bir okuyucusundan gelen kredi borcu hakkındaki soruya verdiği yanıtta "Şimdi bazı ihtimallerden daha söz edeyim. Borcun 2009 yılına ait olduğu söylendiğine göre 10 yıl geçmekle borç zamanaşımına uğramıştır, bu husus ileri sürülebilinir. Ancak olayın önemine binaen hemen borcun bulunmadığının tespitine dair bir dava açmak gerekebilir.

Zira ortada hem zamanaşımı ihtimali var hem borcun kat kat fazlasının talep edilmiş olması var hem de tahmin ettiğim husus yani borcun belgesinin takip yapanın elinde bulunmama ihtimali var" diyerek borçlarda zaman aşımı süresini 10 sene olarak açıkladı. 10 sene boyunca ödenmeyen borç varlık şirketi tarafından bankadan satın alınsa dahi zaman aşımı süresi dolduğu için otomatik olarak silinmiş oluyor. Yani borcun silinmesi süresi 10 sene olarak uygulanıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum