Cep telefonunda fatura şoku! Zamlar yüzde 150'yi buldu

Geçtiğimiz yıla oranla fahiş oranda artan cep telefonu paket ve tarife fiyatlarına vatandaşlar tepki gösterdi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) yapılan şikayetler artarken, kurumun operatörlere getirdiği tavan fiyat uygulaması da sorunu çözmede yetersiz kaldı.

Cep telefonunda fatura şoku! Zamlar yüzde 150'yi buldu
03 Mart 2024 - 14:32

Vatandaşlar, cep telefonu paket ve tarife fiyatlarındaki fahiş artıştan bıktı. Fiyatlar geçen yıla göre yüzde 150'ye kadar arttı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) tavan fiyat uygulaması da sorunu çözmede yetersiz kaldı.

 

1 NİSANA KADAR TAAHHÜDÜNÜZÜ YENİLEYİN

Operatörler, 2023'te milyarlarca liralık satış geliri elde etmesine rağmen bu yıl fiyatlarını enflasyon üzerinde artırdı. BTK tarafından 1 Nisan'da açıklanacak yeni azami ücret tarifesi sonrası da operatörlerin yeni tarife ve paket fiyatlarına zam yapması bekleniyor. 

Yüksek fiyatlardan bıkan vatandaşlar BTK'ya şikayette bulundu. 

 

OPERATÖRLERİN KARLARI ARTTI

BTK verilerine göre, 2023'ün üçüncü çeyreğinde mobil operatörlerin net satış gelirleri toplamı 48.3 milyar TL'ye ulaştı.

Türk Telekom'un geliri ondan önceki yıla oranla yüzde 69.6 artışla 55.6 milyar TL'ye yükselirken, 4.5 milyar TL net kar elde etti. Vodafone'un servis gelirleri 20.8 milyar TL'ye, FAVÖK'ü ise 8 milyar TL'ye çıktı. Turkcell ise üçüncü çeyrekte toplam gelirlerini yüzde 77.3 artışla 26 milyar TL'ye çıkarırken, 5.5 milyar TL net kar elde etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum