Cezalarda uzlaşma ve indirim artık yasak

81 ilin vergi dairelerine flaş talimat Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi cezalarında uzlaşma dönemini sona erdirdi. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın tüm vergi dairelerine gönderdiği talimata göre, bugünden itibaren vergi cezalarında hiçbir şekilde indirim veya uzlaşma yapılmayacak.

 Cezalarda uzlaşma ve indirim artık yasak
24 Haziran 2024 - 21:43

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, tüm vergi dairelerine gönderdiği talimatla vergi cezalarında uzlaşma ve indirim yapılmasını sona erdirdi. Bu karar, bugünden itibaren geçerli olacak ve usulsüzlük, özel usulsüzlük ve vergi ziyaı cezaları gibi tüm vergi cezalarının tahsilatında uygulanacak.

KARAR ARTAN ELEŞTİRİLER ÜZERİNE ALINDI

Ekonomim'de yer alan habere göre karar, kamuoyunda bazı şirketlerin vergi borçlarının silinmesine yönelik artan eleştiriler üzerine alındı. Gelir İdaresi Başkanlığı, usulsüzlük, özel usulsüzlük, vergi ve vergi ziyaı cezalarının tamamının indirim yapılmadan tahsil edilmesini istedi.

Bu yeni uygulama, bugünden itibaren yapılan tüm uzlaşma başvurularını kapsayacak. Vergi daireleri, mükelleflere veya temsilcilerine cezalarda herhangi bir indirim yapılmadan teklif sunacak ve uzlaşma sağlanmazsa tutanak tutacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum