Çocuklara Söylenen İlk Büyük Yalan: “Seni Leylekler Getirdi Yavrum”

Teo’nun ‘Ben Nereden Geldim?’ Kitabı’nda çocukları cinsel istismardan korumak için yapılması gerekenlere de değiniliyor.

Çocuklara Söylenen İlk Büyük Yalan: “Seni Leylekler Getirdi Yavrum”

Teo’nun ‘Ben Nereden Geldim?’ Kitabı’nda çocukları cinsel istismardan korumak için yapılması gerekenlere de değiniliyor.

Çocuklara Söylenen İlk Büyük Yalan: “Seni Leylekler Getirdi Yavrum”
26 Mart 2019 - 10:24

A-) Seni leylekler getirdi yavrum

B-) Bir hediye kutusunun içinde geldin

C-) Seni amcanların bahçesinde bulduk

D-) Pazardan aldığımız lahananın içinden çıktın

E-) Hiçbiri

Pek çok anne baba, çocuklarının nasıl dünyaya geldikleriyle ilgili sorularından kurtulmak için yukarıdakilere benzer yalanlar söylemeyi tercih eder. Ancak bu yalanlar, çocukların merakını dindirmediği gibi daha da arttırır. Çocuklar gerçekçi bulmadıkları her yanıtı daha fazla irdelemeye başlar. Yeni sorular, beraberinde yeni yalanları getirir. Sonunda bunların ayıp olduğu veya yanıtlarını ileride kendiliklerinden öğrenecekleri söylenerek çocuklardan artık bu tür sorular sormaması istenir. Çocuk, kaygıya kapılır, anne babadan umudunu keser, dışarıdan gelecek yalan yanlış bilgilere açık hale gelir.

Özellikle muhafazakâr ailelerde, çocuklara ilk cinsel bilgileri vermek bazı anne babaların kâbusu haline dönüşebilir. Ebeveynlerinin korkusunu hisseden çocuklar, kendi sorularıyla ilgili olarak yanlış düşünceler geliştirip gereksiz kaygılara kapılabilirler.  Tam tersi olarak, bu konularda daha rahat davranan anne babalar da çocuklarına gerekli olmayan bilgiler vererek çocukların kafalarının karışmasına neden olabilirler. Eğer “Bu bilgiler çocuklara ne zaman, ne şekilde, kim tarafından ve nereye kadar verilmeli?” diyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.  Teo’nun ‘Ben Nereden Geldim?’ Kitabı’nı çocuğunuza arada bir okuyacağınız bir hikâye kitabı gibi değil, çocuğunuz meraklı bir soruyla karşınıza geldiğinde, yalnızca ilgili bölümü onunla birlikte okuyacağınız bir başvuru kitabı gibi düşünebilirsiniz.

Yağmur Artukmaç ve Psikolog İpek Gökozan’ın yazıp Nurbanu Asena’nın resimlediği Teo’nun ‘Ben Nereden Geldim?’ Kitabı, çocuklara verilecek ilk cinsel bilgiler konusunda anne babalara yol arkadaşı olması için hazırlanmış eğitsel bir hikâye kitabı. Organlarımız, bebeklerin nasıl dünyaya geldiği gibi çocukların merak edebileceği tüm soruların yanıtı bu hikâyenin içinde yer alıyor.

Kitabın ilk bölümünde Teo’nun kendi bedeni ve karşı cinsle ilgili soruları resimli bir hikâye şeklinde anlatılıyor. Bu bölüm çocuğunuzla birlikte okumanız için tasarlanmış. Siz çocuğunuzla Teo ve Zeyno’nun başından geçenleri okurken, aslında çocuğunuza bedeniyle ilgili ilk eğitimi de vermiş oluyorsunuz. İkinci bölüm ise Uzman Görüşü adını taşıyor. Bu bölümde çocuğunuzun size sorduğu soruları ne zaman, nasıl bir ortamda ve nereye kadar anlatmanız gerektiği konusunda bilgiler yer alıyor. Bu bölümde anne babaların sıklıkla yaptıkları hatalara da değiniliyor.

Anne Babaların Sık Yaptıkları Hatalar

  • Çocukların kendi bedenleri ve karşı cinsin bedenleriyle ilgili sorularına tepki göstermek,
  • Üreme organlarının ismini değiştirerek söylemek,
  • Cinsellik üzerine ayrıntılı bilgileri ergenlik döneminden önce vermek,
  • Cinsel bilgileri anlatırken, çocuğun “ayıp”, “yasak” gibi anlayabileceği sözcükler kullanmak.

Çocukları İstismardan Korumak

Teo’nun ‘Ben Nereden Geldim?’ Kitabı’nda çocukları cinsel istismardan korumak için yapılması gerekenlere de değiniliyor. Kitapta, cinsel istismardan korunabilmek için çocukların, bedenlerinin özel yerlerinin nereleri olduğunu bilmeleri gerektiği anlatılıyor. Bu bölgelere kimsenin izinsiz dokunmaya hakkı olmadığını bilen çocuklar, böyle bir durum gerçekleşirse bunu mutlaka anne babalarına söylemeleri konusunda hazırlıklı olduklarından cinsel istismar konusunda bir öz savunma sistemine sahip oluyorlar.

Madalyon Psikiyatri Merkezi tarafından onaylanan kitapta cinsel bilgiler konusunda küçük yaşta yanlış bilgilendirilmiş çocukların ileride yaşayabileceği sorunlar da anlatılıyor. Çocuğunuz, uzman psikologlar tarafından önerilen Teo’nun ‘Ben Nereden Geldim?’ Kitabı’nı ilgiyle okuyacak.

Bu haber 1633 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum