Cumhurbaşkanı Erdoğan,"barış ve kardeşlik" mesajı verdi:

Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'nin bir büyük kucaklaşmaya ihtiyacı var

Cumhurbaşkanı Erdoğan,"barış ve kardeşlik" mesajı verdi:
03 Haziran 2023 - 18:02 - Güncelleme: 04 Haziran 2023 - 09:05

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis'te yemin ederek göreve başladı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ise göreve başlama töreni düzenleniyor.

İkinci tura kalan 28 Mayıs Cumhurbaşkanı seçimlerinde yüzde 52,18 oranında oy alarak 3. kez Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, 2028'e kadar sürecek görevine başlamak üzere TBMM'de yemin etti.

 

Erdoğan, yemin töreninin ardından Türkiye'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'ün mozolesine çelenk bırakmak üzere Anıtkabir'e geçti.

Anıtkabir ziyaretinin ardından Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı'na gelen Erdoğan, 17.00'de başlayan "Göreve Başlama Töreni"ne katıldı. Erdoğan'ın süvari birliğiyle Külliye'ye girişi sırasında 101 pare top atışı yapıldı.

Erdoğan, Göreve Başlama Töreni’ne katılan yabancı konukları onuruna akşam Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verecek. Erdoğan'ın yeni kabine üyelerini de Çankaya Köşkü’nde açıklaması bekleniyor.

Erdoğan'ın "Göreve Başlama Töreni"ne, 21 devlet başkanı ve 13 başbakanın yanı sıra çok sayıda bakan ile aralarında NATO, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Türk Devletleri Teşkilatı'nın da olduğu uluslararası kuruluşların temsilcileri katılıyor.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın yanısıra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Katar Emiri Al Sani, Somali, Cezayir ve Balkan ülkelerinin devlet başkanları törene katılacak liderler arasında.

"Bölgecilik, particilik yapmadık"

Törende konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Milletin evinde 15 Temmuz gecesi gazilikle şereflenen bu mekanda ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Bizleri bir kez daha bu makama layık gören 27 milyon 835 bin kardeşimin hepsine tek tek teşekkürlerimi sunuyorum. İradeleri farklı yönde tecelli etse de sandığa giden tüm vatandaşımı tebrik ediyorum. Sırf oy tercihlerinden dolayı 2 haftada hakarete maruz kalan depremzedelerimize bir kez daha saygılarımı sunuyorum. Bu seçimlerde sadece yurt içi ve yurtdışında yaşayan insanımızdan destek almadık. Dünyanın dört bir yanında umutlarını ülkemize bağlamış yüz milyonlarca mazlumun da aldık. Dergi kapakları üzerinden milli iradeye müdahale girişimlerini unutmayacağız. 28 Mayıs'ta milletimiz 0.50 oy oranıyla yarım bıraktığı işi tamamlamak için yeniden sandıklara gitti. İlk turda yüzde 87'yi aştı katılımız oranı. İkinci turda da yüzde 85'e ulaştık. Yüzde 52,18 oy alarak 5 sene de Türkiye'ye hizmet etme şerefine nail olduk. Hangi siyasi görüşe, kökene, meşrep ve mezhebe mensup olursa olsun, 85 milyonun tamamını bağrımıza basacağız. Bölgecilik, particilik yapmadık. Gelin canlar bir olalım sevelim sevilelim diyoruz. Türkiye'nin birliği ve beraberliğine her zamandakinden daha fazla ihtiyacı var. Millet olarak bu güçlü birlikteliği yeniden tesis etmemiz gerekiyor. Seçim dönemi 28 Mayıs gecesi sona ermiştir. Seçim 28 Mayıs'ta sona ermiştir. Milli irade sandıkta iki kez tecelli etmiştir. Türkiye Yüzyılı başlamış, ülkemizin şahlanış döneminin kapıları aralanmıştır. Bu akşam yeni kabinemizi açıklayacağım. Türkiye Yüzyılı'nı nakış nakış işlemeye devam edeceğiz. İlk kabine toplantımızı salı günü yapacağız. Artık yeni şeyler söylemenin mücadelesini vermeliyiz. En büyük sıkıntımız ülkemizde gayretli bir muhalefetin olmamasıdır. Kendi küçük hesaplarının peşine düştüler. Her seçim sonrasında uzattığımız eli sıkılı yumruklarla karşıladık. Bu sefer farklı bir tavır sergilemelerini ümit ediyoruz. Gazetecisi, yazarı, sivil toplumu, sanatçısı, siyasetçisiyle tüm muhalefet cenahının artık milli irade ile barışmasını istiyoruz. Türkiye'nin büyük bir kucaklaşmaya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Buradan tüm vatandaşlarıma, ilçe köy hane ile 81 vilayetin tamamında kardeşlik seferberliği başlatmaya davet ediyorum. Gün bir olma, beraber olma, bin yıllık kardeşliğimizi perçinleme günüdür. Gelin, seçim dönemindeki kırgınlıkları bir tarafa koyalım. Gelin küslük olmuşsa kalpler kırılmışsa barışmanın yollarını arayalım. Yeni dönemde muhataplarımız karşılarında sınırları içinde ve dışında terör örgütleriyle daha kararlı mücadele eden, ekonomiden ticarete güvenlikten demokrasiye başarı çıtasını yükselten her alanda daha aktif bir Türkiye bulacaktır.YORUMLAR

  • 0 Yorum