Dikkat çeken araştırma! Yargıya güven sıfırlandı

Türkiye genelinde Sosyal Demokrasi Vakfı tarafından gerçekleştirilen bir anket çalışması, vatandaşlar arasında yargıya güvenin dip seviyeleri gördüğünü ortaya koydu. Buna göre ankete katılan vatandaşların yüzde 48.5’i ‘yargı bağımsız değil’ derken; ‘yargıya güveniyorum’ yanıtı verenlerin oranı yalnızca yüzde 38

Dikkat çeken araştırma! Yargıya güven sıfırlandı

Türkiye genelinde Sosyal Demokrasi Vakfı tarafından gerçekleştirilen bir anket çalışması, vatandaşlar arasında yargıya güvenin dip seviyeleri gördüğünü ortaya koydu. Buna göre ankete katılan vatandaşların yüzde 48.5’i ‘yargı bağımsız değil’ derken; ‘yargıya güveniyorum’ yanıtı verenlerin oranı yalnızca yüzde 38

Dikkat çeken araştırma! Yargıya güven sıfırlandı
20 Haziran 2019 - 10:43

Sosyal Demokrasi Vakfı, Türkiye genelinde "Yargı Bağımsızlığı ve Yargıya Güven" isimli anket çalışması gerçekleştirdi. Türkiye genelinde 600 örneklem ile gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları, dün gerçekleştirilen basın toplantısında Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Başkanı Ertan Aksoy'un sunumuyla kamuoyuna duyuruldu.

Araştırmada, yargıya güven, mahkemelerin tarafsızlığı ve iptal edilen İstanbul seçimlerine dair çarpıcı sonuçlar yer aldı. Araştırma sonuçlarına göre, 'adalet kavramı denilince aklınıza ne geliyor' sorusuna ankete katılanların yüzde 23.3'ü "adaletsizlik" yanıtını verdi.

Adaletsizliğin yanıtının ardından katılımcılar aynı soruya yüzde 17.7 ile "eşitlik" ve yüzde 9.2 ile "hukuk" yanıtı verdiler.

Her 2 kişiden 1'i yargıya güvenmiyor

Türkiye genelinde gerçekleştirilen araştırma Türkiye'de en güvenilen kurumun ordu olmaya devam ettiğini de gösterdi.

Yargının güven sıralamasında hükümetin bile arkasında kalması dikkatlerden kaçmadı. Türkiye genelinde gerçekleştirilen ankete katılan vatandaşların yüzde 48.5'i Türkiye'de yargının bağımsız olmadığına inandıklarını dile getirirken; yargıya güvenenlerin oranı yalnızca yüzde 38'de kaldı.

'Türkiye'de mahkemeler tarafsız mıdır' sorusuna ise 'tarafsızdır' diyenlerin oranı yüzde 37.7 oldu. Geçmiş yıllardaki seçimlerde AK Partiye oy vermiş vatandaşların da yargıya güvenmediklerini ortaya koyan araştırma, Türkiye'de yargının siyasallaştığına dair önemli bulgular öne çıkardı.

Araştırma sonuçlarına göre, AK Parti seçmenlerinin yüzde 26.2'si Türkiye'de yargının bağımsız olmadığını, yüzde 16.1'i Türkiye'de yargıya güvenmediğini, yüzde 22.3'ü ise Türkiye'de mahkemelerin tarafsız olmadığını ifade etti. Bunun yanı sıra bu konularda kararsız olan AKP'li seçmenlerin oranı da yüzde 20'nin üzerinde.

Bu verilere göre AK Parti seçmenlerinin yalnızca yarısı (yüzde 50.6) Türkiye'de yargının bağımsız olduğunu, sadece yüzde 57.3'ü mahkemelerin tarafsız olduğunu düşünüyor. Araştırma MHP ve CHP seçmeninin yargıya bakışını da ortaya koydu. Buna göre her iki partiye oy verenlerin yüzde 70'den fazlası Türkiye'de yargının bağımsız olmadığını ifade etti.

Anket çalışması AK Parti seçmeni dışında diğer bütün siyasi parti seçmenlerinde yargının bağımsızlığı, yargıya güven ve mahkemelerin tarafsızlığı konularında güven oldukça düşük seviyelere gerilediğini gösterdi. Yargıya en çok güvenen AK Parti seçmeninin de yalnızca yarısı yargıya güvendiğini dile getirdi.

Yargı önünde eşitlik de yok

Sosyal Demokrasi Vakfı tarafından gerçekleştirilen çarpıcı sonuçlar ortaya koyan araştırmaya katılanların yarısının (yüzde 50.7) Türkiye'de ifade özgürlüğü olmadığını dile getirmesi de dikkat çekti.

Araştırmaya katılanlar arasında Türkiye'de makam/mevki sahibi biri ile sıradan vatandaş mahkemelik olsa eşit koşullarda yargılanmayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 79 gibi yüksek bir oranda oldu.

Siyasi partili vatandaşlar arasında sadece Ak Parti ve MHP seçmeni arasında Türkiye'de ifade özgürlüğü olduğunu ifade ederlerin oranı çoğunlukta. CHP, HDP, İyi Parti ve diğer partili vatandaşlar ise Türkiye'de ifade özgürlüğünün olmadığını düşündüklerini ifade ettiler.

Seçimlerin iptalini vatandaş adil bulmuyor

Araştırma İstanbul seçimlerinin iptalini vatandaşların adil bulmadığını da ortaya koydu. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini iptal etmesi sonrasında yapılan anket çalışmasında, katılımcıların yüzde 60.5'i YSK'nın kararını adil bulmadığını ifade etti.

Vatandaşların verdiği yanıtların oy verdikleri siyasi partilere göre ayrı ayrı incelendiğinde CHP, HDP ve İyi Partili seçmenlerin yüzde 90'dan fazlasının, MHP'li seçmenlerin yüzde 65.7'sinin, AKP'li seçmenlerin ise yüzde 22.7'sinin iptal kararının adil olmadığını düşündüğü görülüyor.
YeniMesaj

Bu haber 1673 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum