Elon Musk: Yapay zeka gelecek yıl en akıllı insandan daha akıllı olacak

Tesla CEO’su Elon Musk, yapay zekanın muhtemelen gelecek yıl veya 2026 yılına kadar en akıllı insandan daha akıllı olarak geliştirileceğini açıkladı.

Elon Musk: Yapay zeka gelecek yıl en akıllı insandan daha akıllı olacak
11 Nisan 2024 - 09:10

Tesla CEO’su Elon Musk, Norveç varlık fonu CEO’su Nicolai Tangen’e yapay zekanın geliştirilmesi ve geleceği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Musk, yapay zekanın muhtemelen gelecek yıl veya 2026 yılına kadar en akıllı insandan daha akıllı olacağını söyledi.

Yapay zekanın elektriğin mevcudiyeti nedeniyle kısıtlandığını belirten Musk, AGI’nin (yapay genel zeka) gelişim zaman çizelgesi hakkında yaptığı konuşmada, “Eğer AGI’yi en akıllı insandan daha akıllı olarak tanımlayacağımızı düşündüğümüzde, bunun muhtemelen önümüzdeki yıl, yani iki yıl içinde olacağını düşünüyorum” dedi.

Öte yandan Musk, gelişmiş çiplerin eksikliğinin xAI girişiminin yapay zeka sohbet robotu olan Grok’un sürüm 2 modelinin eğitimini engellediğini söyledi.

Musk, geçen yıl xAI’yi, kar amacı gütmeden insanlığın yararına yapay zeka geliştirme yönündeki orijinal misyonunu terk ettiği için dava ettiği OpenAI’ye rakip olarak kurmuştu.

 

Grok 2 modelinin eğitiminin yaklaşık 20 bin Nvidia H100 GPU gerektirdiğini belirten Musk, Grok 3 modelinin ise 100 bin Nvidia H100 çip gerektireceğini söyledi.

Google’ın kahini Ray Kurzweil, yapay zekanın insan zekasını geçmesini beklediği tarihi geriye çekti!

YORUMLAR

  • 0 Yorum