Emeklilik iptal ediliyor! Madde madde açıklandı

Emeklilik sürecine dair bilinmesi gereken avantajları ve dezavantajları sıralayan SGK Uzmanı Özgür Erdursun, prim gün sayısından emekli aylığına kadar merak edilenleri tek tek sıraladı.

Emeklilik iptal ediliyor! Madde madde açıklandı
20 Kasım 2023 - 10:36

Milyonlarca çalışan uzun yıllar boyunca çalışma hayatı içerisinde emekli olacağı günün hayalini kurarken, akıllarını en çok karıştıran sorulardan birisi de emeklilik sürecinde yapılması gerekenler. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medya hesabı üzerinden emekli olmadan önce yapılması gerekenleri madde madde sıraladı.


 
Emeklilik iptal ediliyor! Madde madde açıklandı - Sayfa 2

Erdursun, SSK'den emekli olmak için çalışmadan sağda solda kendisini sigortalı olarak gösterenlerin sahte sigortalılık ve emeklilik iptali riski ile karşılaşabileceğini ifade etti.


 
Emeklilik iptal ediliyor! Madde madde açıklandı - Sayfa 3

SGK Uzmanı Erdursun, emeklilik sürecine ilişkin bilinmesi gerekenleri, "Emeklilikte işinize yarayacak bilgiler" başlığı ile 11 maddede avantajları ve dezavantajlarıyla şöyle sıraladı:

Emeklilik iptal ediliyor! Madde madde açıklandı - Sayfa 4

-EYT'de SSK'dan emekli olmak Bağ-Kur'a göre daha avantajlıdır.

-Son 2520 gün içinde hangi statüden daha fazla gününüz varsa o statüden emekli olursunuz.

-SSK'lıların emekli aylığı Bağ-Kur'a göre daha yüksek olur ancak asgari ücret düzeyinde prim ödeyenlerde aynı dip aylığı alırlar.


 
Emeklilik iptal ediliyor! Madde madde açıklandı - Sayfa 5

EMEKLİLİK İPTALİ RİSKİ

SSK'dan emekli olacağım diye çalışmadan sağda solda kendisini sigortalı olarak gösterenler sahte sigortalılık ve emeklilik iptali riski ile karşılaşabilirler.

Ortağı olduğunuz şirkette kurallara uygun SSK'lı değilseniz, SSK günleriniz Bağ-Kur'a aktırılır. SSK'dan emekli olamayabilirsiniz.


 
Emeklilik iptal ediliyor! Madde madde açıklandı - Sayfa 6

Son çalışmalarınız hangi statüde ise SGK'ya borçlanmalarınız o statüye sayılır, Yurtdışı borçlanması ve ücretsiz izin süreleri farklılık gösterir, yurtdışı borçlanması Bağ-Kur'a sayılır, memurların aylıksız izinleri Emekli Sandığına sayılır.

Emeklilik iptal ediliyor! Madde madde açıklandı - Sayfa 7

Ödenmeyen Bağ-Kur günlerini ihya yapıp ödemek isteyenler, emeklilik için eksik günü kadar değil silinen sürenin tamamını ödemek zorundadırlar.

Eksik günlerini tamamlamak için 1 gün dahi yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanlar, yurtdışında çalışırlarsa, işsizlik maaşı ya da sosyal yardım alırlarsa Türkiye'den emekli aylığı alamazlar.

Emeklilik iptal ediliyor! Madde madde açıklandı - Sayfa 8

DAHA KOLAY EMEKLİ OLUNABİLİR

Askerlik sonrasında sigortalı olanlar, askerlik borçlanma süresi ile işe başlama tarihlerini 08.09.1999 tarihine kadar geriye çekerlerse EYT'li olurlar. Memurlar hariç! (Memurlara büyük haksızlık)


 
Emeklilik iptal ediliyor! Madde madde açıklandı - Sayfa 9

Anlaşmalı ülkelerde çalışanlar yurtdışı işe başlama tarihlerini Türkiye'den işe başlama tarihi olarak saydırabilirler. EYT'li olabilirler. Emeklilik konularında küçük ayrıntılara dikkat ederek daha kolay emekli olabilirsiniz ya da bu ayrıntılara dikkat etmeyerek emeklilik sürecinizi uzatabilirsiniz, yanlış statüden emekli daha geç emekli olup daha düşük emekli aylığı alabilirsiniz.

Emeklilik iptal ediliyor! Madde madde açıklandı - Sayfa 10


Emekliliğinizi hak etmiş olsanız bile 2024'de emekli olmak sizin için daha avantajlı olabilir, çalışma süreniz, kıdem tazminatınız, 2024'ün emekli aylığınıza katkısını bilerek emeklilik için müracaatta bulunmalısınız.


YORUMLAR

  • 0 Yorum