Erdoğan'ın dostu BAE'den 5'li oluşum atağı: Kalyon'un yarısını aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın normalleştiği BAE, 5'li oluşum olarak adlandırılan Kalyon Enerji'nin yüzde 50'sini yaklaşık 490 milyon dolara satın aldı.

Erdoğan'ın dostu BAE'den 5'li oluşum atağı: Kalyon'un yarısını aldı
11 Ağustos 2022 - 11:43

Muhalefetin '5'li Çete' olarak adlandırdığı  AK Parti iktidarından en çok ihaleyi alan şirketler arasında yer alan Kalyon Holdinge bağlı Kalyon Enerji'nin yarısı, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı şirkete satıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz, Libya ve Siyonist İsrail'le normalleşme gibi konuların ardından normalleştiği BAE'li şirket IHC, Kalyon Enerji'nin yüzde 50'sini 1.8 milyar dirheme, yani yaklaşık 490 milyon dolara satın aldı.

IHC tarafından yayımlanan bültende, satın almanın yenilenebilir enerji alanında büyüme hedefi doğrultusunda gerçekleştirildiği ifade edildi.

Haziran ayında Kalyon Holding'in yenilenebilir enerji varlıklarında stratejik ortaklık için IHC ile görüştüğü ifade edilmişti.

Kalyon Enerji'nin Konya Karapınar'da kısmen devreye alınmış 1,000 MW gücünde güneş santrali ve çeşitli illerde başka güneş ve hidro elektrik santralleri bulunuyor.

Şirket aynı zamanda 1,000 MW rüzgar santrali kurmak için de 2017 yılında yapılan yarışmayı kazanmış, ancak santrali henüz inşa etmemişti.


AK PartiCumhurbaşkanı Erdoğanİsrail
KAYNAK MİLLİGAZETE

YORUMLAR

  • 0 Yorum